Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηκίδες όψεως


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

αυτό τον καιρό ασχολούμαι με μια μελέτη μονόροφου μεταλλικού κτηρίου βιομηχανικού τύπου. Τα πλαίσια τα έχω διαμορφώσει όχι σαν ολόσωμα αλλά με ζευκτό και δικτύωμα τύπου N. Για την διαμόρφωση των μετωπικών όψεων έχω τοποθετήσει ανά 4 κόμβους διαγωνίου,ορθοστάτη-κάτω πέλματος ζευκτού μετωπικά υποστυλώματα  σε αποστάσεις 6.8m. Και στους κόμβους αυτούς έχω τοποθετήσει εγκαρσίους συνδέσμους κατά μήκος του φορέα. Τις μηκίδες τις έχω διαμορθώσει σαν αμφιέριστες δοκούς συνδεδεμένες στα εξωτερικά πέλματα των μετωπικών υποστυλωμάτων. Κατά την επίλυση, λόγω μεγάλου μήκους των μηκίδων και αντίστοιχου μεγάλου βέλους κάμψης, δεν πληρείται ο έλεγχος μετακινήσεων για τους συνδυασμούς με κυρίαρχη φόρτιση ανεμοπίεσης. Αποτελεσματικότερη λύση είναι η πύκνωση των μετωπικών στύλων που θα με οδηγήσει σε μια πιο ασφαλή λύση αλλά αντιοικονομική ή να αλλάξω το στατικό σύστημα των μηκίδων από αμφιέριστες σε δοκούς Gerber, που θα μου μειώσουν τις ροπές στο άνοιγμα και τις αντίστοιχες βυθίσεις; Τι μου προτείνετε οι πιο έμπειροι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
Κάποιες πρακτικές παρατηρήσεις, νομίζω στη σωστή κατεύθυνση:
-Οι αποστάσεις από τα posts είναι λίγο αντι-οικονομικές σε πολλά επίπεδα (εφαρμογή, σύνδεση, μεταφορικά, περαστικά, pm)
-Η Gerber θα σου αυξήσει το μήκος διατομής μηκίδας και το κόστος συνδέσεων. 
-Μπορεί και μια μεγαλύτερη διατομή αμφιαρθρωτή με μερικώς-χωνευτή στο post ειδική σύνδεση να λύνει το πρόβλημα, ίσως και οικονομικότερα (+υλικό, -χρόνος σύνδεσης, απλή εφαρμογή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

-Οι αποστάσεις από τα posts 

-Μπορεί και μια μεγαλύτερη διατομή αμφιαρθρωτή με μερικώς-χωνευτή στο post 

Καλησπέρα. Τι εννοείς με το "post";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Συνήθως ο όρος post στις μεταλλικές κατασκευές αναφέρεται στα υποστυλωματα της μετώπης ή γενικά σε δευτερεύοντα κατακόρυφα στοιχεία. Στο θέμα μας η απόσταση 6,8m μάλλον θα πρέπει να αναθεωρηθεί λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.