Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Να μη δεσμευτείς να απαντήσεις στον πελάτη αν δεν έχεις πλήρη στοιχεία. Θα ζητήσεις τα πάντα. Πολλές φορές έρχονται γιατί κάτι "νόμιζαν" και λαμβάνουν δωρεάν απαντήσεις απασχολώντας τεχνικά γραφεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

Έχω εντός οικισμού ένα οικόπεδο με μια άδεια του 1986.

Κάποια χρόνια μετά την κατασκευή του κτίσματος, ο ιδιοκτήτης έδωσε άτυπα στο γείτονα του ένα τμήμα του οικοπέδου του, και ανάλογα έκανε και ο γείτονας.

Ο γείτονας έχτισε στο τμήμα που πήρε από εμάς, ενώ εμείς έχουμε το τμήμα που πήραμε από το γείτονα ως ακάλυπτο χώρο / αυλή.

Συνέπεια όλου αυτού, είναι οτι το οικόπεδο μας άλλαξε σχήμα και εμβαδό, αφού μίκρυνε από 700 τ.μ. σε 650 τ.μ.

Πως αντιμετωπίζω το θέμα αυτό του οικοπέδου?

 

(Δεν είμαι σίγουρη αν έπρεπει να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου, ή να δημιουργήσω νέο θέμα προς συζήτηση. Εαν ισχύει το δεύτερο, παρακαλώ ενημερώστε με!)

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 10:48 ΠΜ, Irini said:

Καλημέρα,

Έχω εντός οικισμού ένα οικόπεδο με μια άδεια του 1986.

Κάποια χρόνια μετά την κατασκευή του κτίσματος, ο ιδιοκτήτης έδωσε άτυπα στο γείτονα του ένα τμήμα του οικοπέδου του, και ανάλογα έκανε και ο γείτονας.

Ο γείτονας έχτισε στο τμήμα που πήρε από εμάς, ενώ εμείς έχουμε το τμήμα που πήραμε από το γείτονα ως ακάλυπτο χώρο / αυλή.

Συνέπεια όλου αυτού, είναι οτι το οικόπεδο μας άλλαξε σχήμα και εμβαδό, αφού μίκρυνε από 700 τ.μ. σε 650 τ.μ.

Πως αντιμετωπίζω το θέμα αυτό του οικοπέδου?

 

(Δεν είμαι σίγουρη αν έπρεπει να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου, ή να δημιουργήσω νέο θέμα προς συζήτηση. Εαν ισχύει το δεύτερο, παρακαλώ ενημερώστε με!)

edit : ρώτησα στην Πολεοδομία πως θα το αντιμετώπιζαν, και η απάντηση με κάλυψε. Μη υλοποίηση ορίων ιδιοκτησίας, με ότι συνεπάγεται αυτό σε αυθαιρεσίες. Στην δικήμου περίπτωση, τμήμα του κτιρίου παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις του υλοποιημένου ορίου του οικοπέδου, και άρα ΥΔ, ΥΚ κτλ. Ευτυχώς γιατί περίμενα πιο αυστηρή αντιμετώπιση! 

Link to comment
Share on other sites

 

Στην ανω περιπτωση υπαρχουν δυο οικοπεδα, με σαφη εμβαδα και ορια και εχτισαν με αδειες.

Ανταλλαξαν, αργοτερα,  μεταξυ τους καποια τμηματα  "προφορικα" και τα οικοπεδα εχουν άλλα εμβαδα, μορφη και ορια.

Πολεοδομικως μπορει να τακτοποιουνται με την "μη υλοποιηση οριων" που ειπαν στην ΥΔΟΜ...  [ό,τι και να σημαινει αυτο.]

Αφου, ομως, δεν γνεται καμμια μεταβολη των οικοπεδων στο υποθηκοφυλακειο,  εκει εξακολουθουν να υπαρχουν τα "παληα" οικοπεδα, αρα "εμπραγματως" δεν βλεπω να  διορθωνονται.

Διατηρω επιφυλαξεις αν και πώς μπορει να γινει συμβολαιο που να λεει:

"ο α΄, με το  ταδε συμβολαιο, νομιμα μεταγεγραμενου σε τομο και αριθμο....  ειχε ενα οικοπεδο εμβαδου...τμ με ορια  ...και διαστασεις...και εδωσε ενα τμημα στον γειτονα .....τμ. και πηρε ενα τμημα απο τον γειτονα .....τμ.

και σημερα ειναι....τμ και εχει αυτες τις διαστασεις....... και αυτα τα ορια.......

και τακτοποιησε με "μη υλοποίηση  οριων"

 

  και το μεταβιβαζει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αποφάσισα να περιοριστώ απο εδώ και πέρα στο δικό μου αντικείμενο.

Από τη μεριά ενός μηχανικού λοιπόν, εγώ έχω καλυφθεί από την ως άνω αντιμετώπιση του θέματος, γιατι με κάποιο τρόπο "χρεώθηκε" ο ιδιοκτήτης την αυθαίρετη αλλαγή σε εμβαδό και σχήμα  του οικοπέδου του. Δεν θα ήταν σωστό να μην υπάρχουν κάποιες συνέπειες. 

Τώρα το αν μπορεί να γίνει συμβόλαιο και να μεταγραφεί είναι ένα θέμα που θα πρέπει να ελέγξει ο δικηγόρος ή / και ο συμβολαιογράφος. Καθείς στο είδος του.

Εαν συναντήσουν πρόβλημα, θα το συζητήσουμε για να βρούμε μια λύση που θα καλύπτει όλες τις πλευρές.

Εαν μου ζητηθεί να τακτοποιήσω κάπως διαφορετικά το θέμα αυτό, και προκύψουν παραπάνω πρόστιμα, ο πελάτης θα ξέρει οτι αυτά προέκυψαν γιατί έπρεπε να διευθετηθεί ΚΑΙ νομικά τα αυθαίρετα παρε δώσε που έκαναν ελαφρα τη καρδία.

 

Υ.Γ. : Η πιο αυστηρή αντιμετώπιση του θέματος θα ήταν να τακτοποιήσω εγώ οτι αυθαιρεσίες υπάρχουν στο οικόπεδο του συμβολαίου του σημερινου ιδιοκτήτη, να κάνει το ίδιο και ο γείτονας, και μετα να "ανταλλάξουν" συμβολαιογραφικά τα τμήματα που έχει δώσει άτυπα ο καθένας στον άλλον. Δε μπορώ όμως εγώ ως μηχανικός του ενό,ς να επιβάλω στο γείτονα να τακτοποιήσει και τα τυχόν δικά του, για να μπορούμε να το κάνουμε όπως περιέγραψα μόλις.

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.. 

Εντός οικισμού έχει κατασκευαστεί κτίριο με οικ.άδεια και αργότερα έγινε αυθαίρετη επέκταση, τμήμα της οποίας είναι σε γειτονικό ακίνητο συγγενικού προσώπου. Τώρα πρόκειται να γίνει ρύθμιση και έκδοση άδειας ανακατασκευής στέγης του αυθαιρέτου. Πώς πρέπει να χειριστώ την κατάσταση?

2 δηλώσεις 4495-->συμβολαιογράφος-->"τακτοποίηση ιδιοκτησιακού"(είτε με παραχωρηση τμήματος είτε με διόρθωση ορίων κτλ)-->έκδοση άδειας. Συμφωνείτε?

**Το αυθαίρετο κτίσμα είναι λειτουργικά ενιαίο,  έχει χρήση ΚΥΕ και κόβεται στη μέση από το όριο των οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το κτίριο "πατάει" σε δυο διαφορετικά ακίνητα, τακτοποίηση δεν γίνεται. Είναι ένα πολύ συχνό και πολλές φορές δυσεπίλυτο πρόβλημα. 

Θα έρθετε σε συνεργασία με δικηγόρο για να διερευνηθεί αν μπορεί να γίνει αναγνωριστική αγωγή κυριότητας της "γειτονικής" εδαφικής λωρίδας (με πλήρη αποζημίωση) και εν τέλει μεταγραφή της. Αν βγει διατακτική απόφαση που θα επιδικάζει τη γειτονική λωρίδα που καταπατά το ακίνητο του πελάτη σου σε αυτόν, τότε τακτοποιείς (αφού θα έχεις την απόφαση στα χέρια σου) ως ενιαίο πλέον ακίνητο και στη συνέχεια  μεταγράφεται στο Υποθηκοφυλακείο.

Υ/Γ: Υπάρχουν και περιπτώσεις που αφορούν παλιά σχέδια πόλης πριν από τον ΓΟΚ 29 που ίσχυσαν οι μεσότοιχοι σε συνεχή συστήματα δόμησης, αλλά νομίζω ότι δεν περιγράφεις μια τέτοια περίπτωση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο, σωστά δεν είμαι σε τέτοια περίπτωση.

Το ενδεχόμενο να γίνουν 2 δηλώσεις? Και στην τεχνική έκθεση να αναφερθεί ότι είναι ένα κτίριο λειτουργικά ενιαίο? Γιατί φαντάζομαι ότι θα υπάρχει πρόβλημα και με την δικαστική διαδικασία καθώς θα χρειαστουν βεβαιώσεις νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπεις στη δική τους (παράλογη) λογική. Πρώτα θα λύσουν το ιδιοκτησιακό τους μετά θα ασχοληθείς  με τακτοποίηση. Αυτό που λες δεν γίνεται. Ειναι λάθος διότι από τη στιγμή που έχεις ένα κτίριο που πατάει σε δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες καμία από τις δυο δεν έχει αυτοτέλεια. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα το οποίο ενδεχομένως να λύνεται με τον τρόπο που αναφέρω. Από κει και πέρα σε προσωπικό επίπεδο δεν θα αναλάμβανα ποτέ μια τέτοια δήλωση αν δεν έλυναν πρώτα το ζήτημα με δικαστική απόφαση ή ενδεχομένως με κάποιο άλλο νόμιμο τρόπο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η λύση που προτείνει η συμβολαιογράφος είναι μια μακροχρόνια μίσθωση του διπλανού ακινήτου (που έχει καταπατηθεί) και προτείνει να συνεχίσουμε κανονικά την τακτοποίηση καθώς το έχει κάνει λέει κι άλλες φορές σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.