Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Μπορείς να το κάνεις θεωρητικά, δεν σε εξυπηρετεί πρακτικά.

Οκ θα δηλώσεις όπως λες τα δικά σου αυθαίρετα και θα δηλώσεις επιπλέον και τα τετραγωνικά της αποθήκης που πατάνε στην ιδιοκτησία σου, θα τα πληρώσεις κιόλας, και μετά τι;

Θέλω να πω, αυτό δεν σου λύνει το πρόβλημα. Ίσα ίσα το φέρνει απλώς στην επιφάνεια. Οπότε ας ξεκινήσουμε από το γιατί θέλετε να κάνετε υπαγωγή; Γιατι αν είναι λόγω μεταβίβασης όπως στο 99% των περιπτώσεων αυτή δεν θα μπορεί να γίνει ακόμη και μετά την υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε και οι δύο. Αλλά εγώ μηχανικός είμαι, και θεωρώ υποχρέωση μου να τους ενημερώσω για την κατάσταση. Από 'κει και πέρα, όπως λες κι εσύ Δανάη, δεν με εμποδίζει να κάνω όσα πρέπει σαν μηχανικός.

Δεν το θέλουν για μεταβίβαση, απλά να τακτοποιήσουν τις εκκρεμότητες τους ακούγοντας και τις προθεσμίες που έχουν. Δηλαδή σε περίπτωση που θελήσουν να μπουν στο "Εξοικονομώ" π.χ. δεν θα έχουν μετά το δικαίωμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου ένα τμήμα κτιριου είναι εντός οικοπέδου που ανήκει σε δύο και έχει γίνει και συσταση και το αλλο σε όμορο που ανήκει στον ένα εκ των δύο είναι στην επέκταση και δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.Να κάνω 2 δηλωσεις;και σε εκείνο στην επέκταση τι όρους θα βάλω,αυτούς της επέκτασης βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν και το έψαξα αρκετά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο Forum . Πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση που η οικοδομή ( με εγκεκριμένη άδεια) έχει τοποθετηθεί  από σφάλμα σε όμορο οικόπεδο άλλου ιδιοκτήτη ?

Εννοώ φυσικά εκτός της περίπτωσης να δηλωθεί  πλήρως αυθαίρετο και χωρίς οικ. άδεια  . Έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος ίδια περίπτωση ?  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 το εχουμε συζητησει

https://www.michanikos.gr/search/?q=εχτισε σε ξενο οικοπεδο&fromCSE=1

Ξεκιναμε απο το  τι  λεει ο γειτονας.

ή τι θελει ο δικος μας και βεβαια "παιζει" αν εχει περασει 20ετια, αρα εχει χρησικτησια

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2020 at 2:55 ΜΜ, janna said:

Έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου ένα τμήμα κτιριου είναι εντός οικοπέδου που ανήκει σε δύο και έχει γίνει και συσταση και το αλλο σε όμορο που ανήκει στον ένα εκ των δύο είναι στην επέκταση και δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.Να κάνω 2 δηλωσεις;και σε εκείνο στην επέκταση τι όρους θα βάλω,αυτούς της επέκτασης βέβαια.

Γνωμες;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

 το εχουμε συζητησει

https://www.michanikos.gr/search/?q=εχτισε σε ξενο οικοπεδο&fromCSE=1

Ξεκιναμε απο το  τι  λεει ο γειτονας.

ή τι θελει ο δικος μας και βεβαια "παιζει" αν εχει περασει 20ετια, αρα εχει χρησικτησια

 

dimitrisGM To θέμα στην δική μου ερώτηση δεν είναι ιδιοκτησιακού καθεστώτος γιατί πρόκειται για γονέα και παιδί . Ίσως δεν το έθεσα σωστά,. Εννοούσα αν μπορεί να αντιμετωπισθεί με κάποιο ευνοϊκότερο τρόπο , ΄΄παραθυράκι΄΄ νόμου , ώστε να μην θεωρηθεί ως εντελώς αυθαίρετο , γιατί ενώ έχει οικοδομική άδεια χτίστηκε σε άλλο οικόπεδο .

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι, ο πατερας με βαση τα συμβολαια, ειχε το οικοπεδο νο 3 και ο γιος το 4.

 Αρα εχουμε δυο διαφορετικους ιδιοκτητες.

Εχτισε ο γιος κατα  λαθος στο 3 ή το αντιθετο. Η άδεια ποιο οικοπεδο εδειχνε?

δξ πώς  τα δηλωνουν στο ΕΝΦΙΑ/ΤΑΠ/ΔΤ/Κτηματολογιο.

Παντως, ό,τι χτισθηκε, ανηκει στο οικοπεδο.

Πανω σε αυτο, ψαχνουμε λυση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitrisGM ευχαριστώ για τις απόψεις σου . Όμως δεν με απασχολεί το ιδιοκτησιακό . Ρωτάω μόνο πως δηλώνεται σαν αυθαίρετο . Γνώμη μου είναι ότι δηλώνεται σαν εντελώς αυθαίρετο από τον ιδιοκτήτη του οικοπέδου εντός του οποίου   ανεγέρθηκε  η οικοδομή έστω και κατά λάθος .

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισής του ως αυθαίρετο 100% ?

Όσο  για το ιδιοκτησιακό καθεστώς τα έχουν κάνει ΄΄μπάχαλο''. Για την ιστορία και μόνο : το κτίσμα είναι προκάτ . Την άδεια την έβγαλε μηχανικός της εταιρείας . Το συνεργείο που ήρθε (χωρίς τον μηχανικό) το τοποθέτησε στο χωράφι του γονιού κατά λάθος αντί στο χωράφι του παιδιού που ήταν  συνεχόμενο.... Όσο για τα Ε9 ...τραγωδία . Μέχρι τώρα το προκατ το δηλώνει το παιδί αν και δεν βρίσκεται στο γεωτεμάχιό του. Φυσικά ο γονιός δεν δηλώνει τίποτα αν και το κτίσμα  βρίσκεται στο γεωτεμάχιό του. !!

Link to comment
Share on other sites

αν η αδεια ηταν για το διπλανο

τοτε δεν εχεις αδεια αλλά, δεν μπορεις να το πας με νομιμοποιηση?

Και εχουν να διορθωσουν ενα σωρο χαρτια..

 

[ας προσεχαν]


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.