Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Φυσικά και μπορώ να το τακτοποιήσω σαν αυθαίρετο χωρίς οικ. άδεια αλλά τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα. Ψάχνω αν υπάρχει νομικό ή άλλο ΄΄παράθυρο΄΄ του 4495 ....να πέσει στα χαμηλά ! . Ας πρόσεχαν όπως λες

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να το τακτοποιήσω η νομιμοποιήσω ...άλλο μπέρδεμα

Η άδεια εκδόθηκε για γήπεδο άρτο κατά παρέκκλιση και σήμερα και τα 2 γήπεδα λόγω νατουρα είναι μη άρτια....

Άρα κατηγορία 5 και έχει ο Θεός...

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωσάρα έφερες για να διδάσκεται σε σχολές. Νομίζω ότι έχεις μια λύση αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν προβλέπεται οπότε πρέπει να το ψάξεις. Δες μήπως γίνεται συνένωση των γεωτεμαχίων και μετά αναθεώρηση άδειας.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, venezia said:

Φυσικά και μπορώ να το τακτοποιήσω σαν αυθαίρετο χωρίς οικ. άδεια αλλά τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα. Ψάχνω αν υπάρχει νομικό ή άλλο ΄΄παράθυρο΄΄ του 4495 ....να πέσει στα χαμηλά ! . Ας πρόσεχαν όπως λες

Δεν υπάρχει κανένα παράθυρο. Τέτοια σοβαρά λάθη κοστίζουν ακριβά. Υπήρχαν κάποτε και Ο.Α σε άλλες εποχές (κυρίως σε οικισμούς ή εκτός οικισμών) που έβγαζαν άδεια για ένα οικόπεδο και έχτιζαν αλλού (με δόλο). Εδώ έχουμε από οτι αναφέρεις περίπτωση γκάφας. Τόσα χρόνια κανείς δεν αναρωτήθηκε τι θα γίνει με αυτό το λάθος; Δεν προβλημάτισε κανέναν από τους πατέρα και τέκνο για το τι θα γίνει με το αυθαίρετο που "φύτρωσε" στο οικόπεδο;

Όπως προανέφερε ο Δημήτρης, το κτίσμα ανήκει στο οικόπεδο. Άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πέραν της τακτοποίησης ( ως πλήρως αυθαίρετο) καθώς την νομιμοποίηση την ξεχνάς πλέον λόγω έλλειψης αρτιότητας-οικοδομησιμότητας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Δεν υπάρχει κανένα παράθυρο. Τέτοια σοβαρά λάθη κοστίζουν ακριβά. Υπήρχαν κάποτε και Ο.Α σε άλλες εποχές (κυρίως σε οικισμούς ή εκτός οικισμών) που έβγαζαν άδεια για ένα οικόπεδο και έχτιζαν αλλού (με δόλο). Εδώ έχουμε από οτι αναφέρεις περίπτωση γκάφας. Τόσα χρόνια κανείς δεν αναρωτήθηκε τι θα γίνει με αυτό το λάθος; Δεν προβλημάτισε κανέναν από τους πατέρα και τέκνο για το τι θα γίνει με το αυθαίρετο που "φύτρωσε" στο οικόπεδο;

Όπως προανέφερε ο Δημήτρης, το κτίσμα ανήκει στο οικόπεδο. Άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πέραν της τακτοποίησης ( ως πλήρως αυθαίρετο) καθώς την νομιμοποίηση την ξεχνάς πλέον λόγω έλλειψης αρτιότητας-οικοδομησιμότητας.

Pavlo33 δυστυχώς το λάθος βρέθηκε τώρα όταν μου ζήτησαν να τους κάνω δήλωση κτηματολογίου !! Όσο για την δήλωση όπως προανέφερα αυθαίρετο κατηγορίας 5 , σωστά ?

11 ώρες πριν, curzondax said:

Περιπτωσάρα έφερες για να διδάσκεται σε σχολές. Νομίζω ότι έχεις μια λύση αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν προβλέπεται οπότε πρέπει να το ψάξεις. Δες μήπως γίνεται συνένωση των γεωτεμαχίων και μετά αναθεώρηση άδειας.

curzondax δυστυχώς ούτε συνένωση μπορεί να γίνει γιατί η δικαιοπραξία συνένωσης πέραν των άλλων προϋποθέτει μη ύπαρξη αυθαιρέτου , άσε που και η αρτιότητα πλέον σε περιοχές natura είναι 10 στρέμματα !

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 5 είναι (δεν μας είπες όμως το έτος κατασκευής του). Συνάδελφοι μη σας πιάνουν τυχόν "ενοχές" για τα ύψη προστίμων και σας επηρεάζει  η γνωστή "κλάψα" του ιδιοκτήτη.  Δεν είναι δικό σας το λάθος. Εσείς καλείστε να τακτοποιήσετε και να δώσετε έτσι και μια υπεραξία στο γήπεδο για τον ιδιοκτήτη του, αφού το ακίνητο αποκτά σωστή τεχνική και νομική ταυτότητα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, venezia said:

curzondax δυστυχώς ούτε συνένωση μπορεί να γίνει γιατί η δικαιοπραξία συνένωσης πέραν των άλλων προϋποθέτει μη ύπαρξη αυθαιρέτου , άσε που και η αρτιότητα πλέον σε περιοχές natura είναι 10 στρέμματα !

Το σκέφτηκα μετά και δυστυχώς είναι πρόβλημα. Αλλά είδα μετά ένα παράθυρο ελπίδας αλλά πάλι δεν ξέρω αν προβλέπεται σίγουρα. Ταυτόχρονη συνένωση και νομιμοποίηση στην ίδια διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Κατηγορία 5 είναι (δεν μας είπες όμως το έτος κατασκευής του). Συνάδελφοι μη σας πιάνουν τυχόν "ενοχές" για τα ύψη προστίμων και σας επηρεάζει  η γνωστή "κλάψα" του ιδιοκτήτη.  Δεν είναι δικό σας το λάθος. Εσείς καλείστε να τακτοποιήσετε και να δώσετε έτσι και μια υπεραξία στο γήπεδο για τον ιδιοκτήτη του, αφού το ακίνητο αποκτά σωστή τεχνική και νομική ταυτότητα.

Κατηγορία 5 είχα καταλήξει κι εγώ χωρίς ...΄΄παράθυρο΄΄. Το πρόστιμο περίπου 20.000 € με έτος κατασκευής 2003 και σε προστατευόμενη περιοχή ΥΠΠΟ . Δεν έχω ενοχές για το ποσό αλλά πως να το ανακοινώσω στους πελάτες ( που απευθύνθηκαν σε μένα για το κτηματολόγιο μη γνωρίζοντας την κατάσταση )  και τώρα θα πρέπει να υποστούν το λάθος του συναδέλφου μας που μπέρδεψε τα χωράφια  .

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς δεν θα συνεισφέρω στην κουβέντα αλλά με τρώει να το πω (μπορεί και να κάνω λάθος): τα προκατ συνήθως θέλουν και μία θεμελίωση (πλάκα ραντιέ): κατά λάθος σκυροδέτησαν σε γειτονικό οικόπεδο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.