Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

18 ώρες πριν, kondylw@ said:

Σύντομη ερώτηση....γήπεδο με ΟΑ που  προκύπτει σήμερα μη άρτιο και οικοδομήσιμο , λόγω εν τοις πραγμασι συνένωσης με όμορο του ίδιου ιδιοκτήτη τακτοποιείται σε 1 κοινή δήλωση. Συνολικά τα 2 ενωμένα γήπεδα είναι άρτια και οικοδομήσιμα...τι επιλέγω με ή χωρίς ΟΑ...δηλαδή κοιτώ το συνολικό γήπεδο ή αυτό της άδειας ως προς αυτήν την παραμετρο;

Αφού η οικοδ. άδεια εκδόθηκε χωρίς τη συνένωση , άρα σε άρτιο γήπεδο , πως σήμερα κατέστη μη άρτιο ? Υποβλήθηκε ψευδές τοπογραφικό ? Αν έτσι εκδόθηκε η άδεια επιλέγεις χωρίς Ο.Α.

Τι εννοείς εν τοις πραγμασι συνένωση ?

Link to comment
Share on other sites

το  αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο όταν εκδόθηκε η άδεια , αλλά μετά την έκδοση της αδείας έγινε πράξη ανταλλαγής με το όμορο και χάθηκε η αρτιότητα  του αρχικού γηπέδου λόγω προσώπου...μεταγενέστερα αγοράστηκε από τον ιδιοκτήτη το όμορο (με το οποίο είχε γίνει η ανταλλαγή)....

παρεμπιπτόντως έχω φάει τον κόσμο να βρω διάταξη για τα περί τοις πράγμασι συνένωσης και δεν έχω βρει...ούτε  στο κτηματολογικό δίκαιο, ούτε στο πολεοδομικό.......στο κτηματολόγιο εννοείται ότι διατηρείται η νομική αυτοτέλεια των όμορων μέχρι την  εγγραφή συμβολαιογραφικής πράξης συνένωσης .... προφορικά στην πολεοδομία μου απάντησαν ότι δεν το δέχονται....ξέρει κανείς κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;

κατά ΝΟΚ οικόπεδο είναι έκταση αυτοτελής....δεν ορίζεται κάτι περαιτέρω τι σημαίνει αυτοτελής....

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, kondylw@ said:

το  αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο όταν εκδόθηκε η άδεια , αλλά μετά την έκδοση της αδείας έγινε πράξη ανταλλαγής με το όμορο και χάθηκε η αρτιότητα  του αρχικού γηπέδου λόγω προσώπου...μεταγενέστερα αγοράστηκε από τον ιδιοκτήτη το όμορο (με το οποίο είχε γίνει η ανταλλαγή)....

παρεμπιπτόντως έχω φάει τον κόσμο να βρω διάταξη για τα περί τοις πράγμασι συνένωσης και δεν έχω βρει...ούτε  στο κτηματολογικό δίκαιο, ούτε στο πολεοδομικό.......στο κτηματολόγιο εννοείται ότι διατηρείται η νομική αυτοτέλεια των όμορων μέχρι την  εγγραφή συμβολαιογραφικής πράξης συνένωσης .... προφορικά στην πολεοδομία μου απάντησαν ότι δεν το δέχονται....ξέρει κανείς κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;

κατά ΝΟΚ οικόπεδο είναι έκταση αυτοτελής....δεν ορίζεται κάτι περαιτέρω τι σημαίνει αυτοτελής....

H πράξη ανταλλαγής αρχικά ήταν παράνομη αφού κατέστησε μη άρτιο οικόπεδο . Ποιος συμβολαιογράφος και μηχανικός έκαναν τέτοια ''ταρζανιά'' ?!! . Αν η μετέπειτα αγορά του όμορου  της ανταλλαγής αναφέρει ρητά την συνένωση τότε ίσως κάτι μπορεί να διορθωθεί .

Δες το θέμα στο forum συνένωση οικοπέδων

και στο google

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2021 at 3:06 ΠΜ, kondylw@ said:

Συγγενης είναι ιδιοκτήτης έκτασης 30*30 και όμορης σε αυτήν έκτασης 7*10. Η 7*10 συνορεύει  με την 30*30 στις τρεις από τις 4 πλευρές. Ο ιδιοκτητης κατασκευάζει αυθαίρετο κτίσμα   εντός και των 2 γεωτεμαχιων. Εφόσον αλλάξω το περίγραμμα του 7*10=70 σε 5*14=70 όλο το αυθαίρετο κτίσμα βρίσκεται εντός του 5*14, όπου και τελικως έγινε η τακτοποίηση.

 Η πολεοδομία όταν εκδίδεται μια οικοδομική άδεια συσχετίζει τον τίτλο και το τοπογραφικό άδειας μόνο ως προς την επιφάνεια και όχι ως προς το σχήμα - άρθρο 39-και αυτό ήταν για εμένα το κριτήριο. Εδώ μάλιστα οι επιφάνειες των ιδιοκτησιών μου δεν αλλάζουν. Επιπλέον δεν απαιτείται η ανάρτηση  τίτλων ιδιοκτησίας στο σύστημα του ΤΕΕ. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;
Στη συνέχεια θα ακολουθήσει η διόρθωση Ορίων ή ανταλλαγή σε συνεννόηση με τη συμβολαιογράφο....υποθέτω ότι θα χρειαστεί βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών για αυτήν την πράξη, η οποία θα είναι πλέον διαθέσιμη...
Y.Γ. Δεν επιλέχθηκε η συνένωση και η τακτοποίηση σε κοινή δήλωση διότι  οι χρήσεις των αυθαιρέτων στα γήπεδα είναι διαφορετικές και όταν σε γήπεδο συνυπάρχουν διαφορετικές χρήσεις επιλέγεται ο χαμηλότερος συντελεστής δόμησης για το σύνολο κάτι που δε συμφέρει.

η συζητηση  αυτη εχει ξεκινησει απο τις 9/5, με βαση την ανω ερωτηση, που περιειχε και λαθος απόψεις/συμπερασματα ή σκεψεις -προτασεις επιλυσης των προβληματων

Δοθηκαν αρκετες απαντησεις, πλην, εκτοτε, αλλαζουν τα ερωτηματα ή επικαλυπτονται με νεο περιτυλιγμα...με κινδυνο να δοθουν λαθος απαντήσεις.

Θα πώ την αποψή μου, μια και πηρα μερος  απο την  αρχη της συζητησης.

  "Ετσι όπως τα εκαναν..[και  θελουν να γινει] ...δεν γινεται τιποτε"🙁

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
(το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)
 
Καλησπέρα σας,
 
 έχω προχωρήσει σε τακτοποίηση κατοικίας προ του 75.
 
 Ο όμορος ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει εντός της ιδιοκτησίας τοιχίο από μπετόν και περίφραξη μετά το 2011 το οποίο και δεν δύναται να τακτοποιηθεί.
 
Προκειμένου ο πελάτης μου να προβέι σε σύνταξη συμβολαίου δύναται να χορηγηθεί βεβαίωση μηχανικού, αφού έχει τακτοποιηθεί η κατοικία χωρίς, όμως, να τακτοποιείται η μάνδρα με περίφραξη την στιγμή που δεν επηρεάζει την δόμηση , την κάλυψη και το ύψος του κτίσματος.
 
Σε περίπτωση θετικής απάντησης (μπορεί να δοθεί βεβαίωση), θεωρείται απαραίτητο να γίνει  αναφορά  στην τεχνική έκθεση για την ύπαρξη της μάνδρας με περίφραξη και η οποία να αποτυπώνεται στα σχέδια μου ?
 
Ευχαριστώ.  
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Δημήτρη, μάλλον έχουμε περίπτωση καταπάτησης από τον γείτονα που "μπήκε" στο ξένο οικόπεδο έχοντας χτίσει μάντρα στην προς τακτοποίηση ιδιοκτησία. Πρωτίστως το θέμα είναι ιδιοκτησιακό. Δεν μπορεί να γίνει καμία τακτοποίηση εάν δεν ξεκαθαρίσει το θέμα της αυτοτέλειας της ιδιοκτησίας. Στην πρώτη μεταβίβαση που θα γίνει θα ζητηθεί τοπογραφικό. Η κατηγορία 1 τυπικά δεν ζητάει τοπογραφικό, πλην όμως ως μηχανικοί δεν πάμε να αγνοήσουμε-κρύψουμε κάτω από το χαλί, ένα τέτοιο ζήτημα διότι πάλι εμείς θα κληθούμε στην επόμενη φάση να το λύσουμε. Ας λυθεί λοιπόν τώρα και αφού γίνει εφαρμογή τίτλων και βρεθεί το λάθος να αποκατασταθούν τα όρια, ή με κάποιας μορφής αποζημίωση από τον γείτονα να παραμείνουν ως έχουν και εφόσον δεν θίγεται η αρτιότητα και επιπλέον να μας πει ο ερωτών στο κτηματολόγιο, τα όρια γεωτεμαχίου πως  έχουν αποτυπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

προφανως εννοεις οτι ειναι οικοπεδο με κτισμα

Εντός ..."ποιάς" ιδιοκτησιας, εχτισε ο γειτονας;

 

Ακριβώς είναι οικόπεδο με κτίσμα προ του 75 και εντός του οποίου όμορος ιδιοκτήτης (γείτονας) έφταιξε την μετά το 2011 μάνδρα με περίφραξη .

Link to comment
Share on other sites

αν εφτιαξε την μαντρα εντος του δικου σου, αλλά στα ορια

συμφωνειστε με τον γειτονα και

θεωρειστε οτι την εκανες εσυ ωστε να μην χασεις σε τμ.

και βγαλε μια αδεια νομιμοποιησης [μοιραστειτε τα εξοδα]

αν αρνειται τοτε εχεις ευθεια προσβολη καταπατησης και πας στα δικαστηρια.

[τι λεει ο ομορος;;;]

υγ

[πλεον οσων προανεφερε ο παυλος]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την ορθή μεταφόρα του ερωτήματος. Το ιδιοκτησιακό υφίσταται ως πρόβλημα και αυτό θα λυθεί στα Ελληνικά δικαστήρια. Δεν υφίστανται τίτλοι με τοπογραφικά και όλο το θέμα της εφαρμογής είναι προβληματικό. Στο κτηματολόγιο είμαστε στην φάση υποβολής των δηλώσεων ιδιοκτησίας. Οπότε εγώ καλούμε προκειμένου να γίνει σήμερα μεταβίβαση να δώσω βεβαίωση σε ακίνητο αποτυπωμένο σύμφωνα με την υπόδειξη του ιδιοκτήτη. Τίθεται θέμα κατά πόσο μπορώ να εκδώσω βεβαίωση με την ύπαρξη της αυθαίρετης μάνδρας... 

 

@dimitris GMθέμα συμφωνίας δεν υφίσταται ... εν προκειμένω η έκδοση της βεβαίωσης δεν αφορά το ιδιοκτησιακό αλλά την ορθή ή μη δυνατότητα χορήγησης της, λόγω της ύπαρξης της αυθαίρετης μάνδρας....

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.