Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

αν δεν υφισταται θεμα συμφωνιας

αν ο γειτονας διεκδικει την λωριδα του τοιχου, τοτε,

ή θα αποδεχθεις οτι ο τοιχος ειναι στο διπλανο

και θα μειωσεις τα τμ.

ή θα ζητησεις να γκρεμισθει

τακτοποιηση/νομιμοποιηση δεν μπορεις να κανεις σε  "ξενο οικοπεδο"

υγ

τωρα ειδα στην προηγουμενη σελιδα τι εχεις γραψει.

Αφου υπαρχουν  διαφορες ιδιοκτησιακες με τον γειτονα,

δεν μπορεις να πουλησεις, αφου δεν ξερεις το οικοπεδό σου.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αν δεν υφισταται θεμα συμφωνιας

αν ο γειτονας διεκδικει την λωριδα του τοιχου, τοτε,

ή θα αποδεχθεις οτι ο τοιχος ειναι στο διπλανο

και θα μειωσεις τα τμ.

ή θα ζητησεις να γκρεμισθει

τακτοποιηση/νομιμοποιηση δεν μπορεις να κανεις σε  "ξενο οικοπεδο"

 

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Για να το θέσω διαφορετικά σε περίπτωση που την επίμαχη μάνδρα την έχει κατασκευάσει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και δεν τίθεται θέμα ιδιοκτησιακό (διεκδικήσεων κτλ) παρακαλώ για την άποψη σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Γεωργιος Καναρας

Στην προηγούμενη δημοσίευση αναφέρεις ότι δεν υπάρχουν τίτλοι. Άρα, πως θα πας να τακτοποιήσεις αυθαιρεσίες σε ακίνητο που δεν έχεις συμβόλαιο για να έχεις ιδιοκτήτη;

Τις πιθανές λύσεις τις αναφέρουμε παραπάνω.

Τα βήματα είναι: α) Ξεκαθαρίζει το ιδιοκτησιακό (είτε δικαστικά, είτε με αποδοχή της υφιστάμενης κατάστασης υλοποίησης ορίων) και β) κάνεις τακτοποίηση και εκδίδεις βεβαίωση νομιμότητας που θα αφορά το ακίνητο όπως οριστεί στο (α)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης έχει 2 γήπεδα όμορα. Στο πρώτο υπάρχει κτίσμα με αυθαιρεσίες και ο.α. Το δεύτερο , που είναι μη άρτιο, είναι αδόμητο. Αν η τακτοποίηση γίνει για τη συνολική επιφάνεια των γηπέδων η κατηγορία πέφτει από 5 σε 4.

1. Μπορεί να θεωρηθούν τα γήπεδα ως 1 από τη στιγμή που  ο ιδιοκτητης και των 2 είναι το ίδιο πρόσωπο
ή

2. θα πρέπει κατά ανάγκη για να γίνει αυτό να υπάρχει κάποια κατασκευή του γηπέδου με ο.α. που θα καταλαμβάνει χώρο και στο αδομητο;

Edited by kondylw@
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Δείχνεις το ακίνητο στο οποίο έχει εκδοθεί η Ο.Α και κάνεις σε αυτό την υπαγωγή αυθαιρεσιών. Το αν αύριο ο ιδιοκτήτης θελήσει (μέσω κάποιας Ο.Α) να τα δείξει συνενωμένα το βλέπει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω εδώ τις γνώμες που έχω αλιεύσει από λοιπούς γνώστες...

1. ΤΕΕ ΤΚΜ.....ανά ιδιοκτησία η τακτοποίηση ακόμα και αν υπάρχει κτίσμα που καταλαμβάνει χώρο ταυτόχρονα και στα 2 γήπεδα

2. Κεντρικό ΤΕΕ.....κάνε 1 δήλωση για όσα όμορα του ίδιου ιδιοκτήτη θες...υπάρχει δεν υπάρχει κτίσμα κοινό στο όριο, είναι αδιάφορο....

τη θέση 2 ασπάζεται η προϊσταμένη της πολεοδομίας της περιοχης μου ( στη δίκη μου περίπτωση τα 2 όμορα έχουν άδεια λειτουργίας ενιαίας επιχείρησης, όποτε θεωρούνται όπως  μου είπε εν τοις πραγμασι συνενωμένα)

τη θέση 1 ασπάζεται το τοπικό ΤΕΕ και ο προϊστάμενος του τμήματος αυθαιρέτων της τοπικής πολεοδομίας....

στο θέμα υπάρχει επικίνδυνη πολυγλωσσία....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

1433410698_.thumb.jpeg.42b750bed34e9293e9ac2330eda99e73.jpegκαλησπέρα,

έχω ακίνητο σε οικόπεδο εντός οικισμού με οικοδομική άδεια του 1977.Στο τοπογραφικό της άδειας φαίνεται ότι το ακίνητο έχει πρόσωπο 6.10 μ. Μετρώντας σημερα το κτίριο στο πρόσωπο του οικοπέδου είναι 5.90μ. Το κτίριο είναι σε επαφή με γειτονικό κτίριο το οποίο από ότι φαίνεται έχει εισέλθει κατά 20εκ στο δικό μου οικόπεδο.(το γειτονικό κτίριο είναι προυφιστάμενο όπως προκύπτει και από το τοπογραφικό της αδείας).Το εξεταζόμενο ακίνητο ουσιαστικά ''κόλλησε'' πάνω στο γειτονικό και δεν υλοποιήθηκε ποτέ η εξωτερική τοιχοποιία που προβλεπόταν στο κοινό όριο.(επισυνάπτω και ένα πρόχειρο σκαίφημα).Εγώ έχω κληθεί για να προβώ σε τακτοποίηση κάποιου αυθαίρετου τμήματος στο ακίνητο.Ποια κατά την γνώμη σας είναι η σωστή προσέγγιση?Προβληματίζομαι για τους χειρισμούς που πρέπει να κάνω προκειμένου να προβώ στην τακτοποίηση και αν θα πρέπει εκτός του πολεοδομικού ζητήματος να εξετάσω και το ιδιοκτησιακό ζήτημα  ?

 

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

" το γειτονικό κτίριο είναι προυφιστάμενο όπως προκύπτει και από το τοπογραφικό της αδείας)."

 

Αφου το ομορο προυπηρχε, αρα ειχε ήδη "εισελθει" στο δικο σου,  τοτε δεν ειχες τα  6.10. μ. προσωπο που εδειξες στην αδεια, αλλά 5.90 μ.

[Το 1977, εχτισε με τον ΓΟΚ του 73,[ΦΕΚ Α 124/73]

οπότε εκει βλεπεις  το αρθρο 26 για τις μεσοτοιχιες]

Ετσι οπως τα λες, καποιος επεκταθηκε εν μερει στο δικο σου πριν 50 χρονια, αρα δικαιουται να προτεινει χρησικτησια...

Οπότε το δικο σου οικοπεδο ειναι μικροτερο σε σχεση με αυτο που εδειξες στην αδεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.