Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

έχεις δίκιο για τον ΓΟΚ του 73 και το σχετικό άρθρο περί μεσοτοιχίας.

Βέβαια στο άρθρο 26 παρ 3 ουσιαστικά αναφέρεται σε τοίχο που εχει κτισθεί εκατέρωθεν του κοινού ορίου.Στην δική μου περίπτωση (χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος αυτή την στιγμή δεδομένου ότι δεν έχει γίνει αυτοψία ακόμα στο γειτονικό κτίρο) η εξωτερική τοιχοποιία του γειτονικού κτιρίου βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός του δικού μου οικοπέδου.Επομένως δεν ξέρω να εδώ υφίσταται η έννοια της μεσοτοιχίας.

Όσον αφορά την αλλαγή στο τοπογραφικό αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση όσον αφορά τον 4495 καθώς δεν μας δίνει, έχω την εντύπωση, σαφείς κατευθύνσεις (πέραν μιας αναφορά στο άρθρο 39?) για το πως πρέπει να αντιμετωπιστούν οι διάφορες αποκλίσεις που συχνά παρατηρούνται. 

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Σε πολυκατοικία με άδεια του 1978 στο διαμέρισμα του 4ου ορόφου έχει γίνει διαμερισμάτωση Δ1 και Δ2. Στην κάτοψη της άδειας φαίνονται 2 διαμερίσματα και στην πραγματικότητα υπάρχει ένα ενιαίο οροφοδιαμέρισμα.

Όταν συγκρίνω το περίγραμμα της κάτοψης της αδείας και το περίγραμμα της αποτύπωσης μου για το διαμέρισμα, τα περιγράμματα βγαίνουν ίδια. (και όσων αφορά την προεξοχή που φαίνεται).

Όταν παίρνω το περίγραμμα της αποτύπωσης μου – και της αδείας αφού συμφωνούν όπως προανέφερα- και το βάζω στο περίγραμμα που δείχνει κτίριο στο Διάγραμμα κάλυψης και στο Τοπογραφικό της άδειας τα δύο περιγράμματα δεν συμφωνούν και έτσι Φαίνεται πως υπάρχει αλλαγή της θέσης του κτιρίου και καταπάτηση των όμορων κτιρίων.

Παραθέτω και σχετικό σκαρίφημα.

Πως γίνεται να συμφωνεί το περίγραμμα της αποτύπωσης μου με το περίγραμμα της κάτοψης της άδειας και με το περίγραμμα του διαγράμματος κάλυψης  και του τοπογραφικού της αδείας να υπάρχουν αποκλίσεις?

Χρειάζομαι συναίνεση από τους διπλανούς ιδιοκτήτες για να προχωρήσω σε τακτοποίηση?

Λαμβάνω υπόψιν το λάθος περίγραμμα του κτιρίου στο Τοπογραφικό και στο Διάγραμμα Κάλυψης της άδειας ή προχωράω σε κανονική τακτοποίηση αφού όσων αφορά το περίγραμμα κάτοψης αδείας και αποτύπωσης υπάρχει συμφωνία?

Skarifima.pdf

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ένα μικρό τμήμα αποθήκης σε οικόπεδο "πατάει" σε γειτονικό οικόπεδο (ιδιοκτησία, όχι κοινοχρηστο χώρο). Μπορεί να τακτοποιηθεί μόνο το τμήμα της αποθήκης εντός του οικοπέδου μας ή υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορεί να γίνει τακτοποίηση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Δες συζήτηση στο παρόν νήμα για πιθανούς τρόπους χειρισμού της υπόθεσης.

Πρώτα θα λυθεί το ιδιοκτησιακό και μετά θα γίνει η δήλωση υπαγωγής. Αν τα οικόπεδα είναι του ίδιου ιδιοκτήτη η υπόθεση είναι πολύ απλή στο να λυθεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Τμήμα περίφραξης από συρματόπλεγμα όμορου οικοπέδου και εμβαδού 0,56τ.μ. <μπαίνει> σε οικόπεδο που πρόκειται να μεταβιβασθεί. Δίνουμε βεβαίωση αδόμητου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν θέλεις μπορείς να αναπτύξεις το θέμα σου ώστε να έχεις την κατάλληλη βοήθεια. Βλέπεις ότι υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις και το να αδράξεις μία τυχαία απάντηση δεν είναι και το ορθότερο.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jbosdas said:

Συνάδελφε αν θέλεις μπορείς να αναπτύξεις το θέμα σου ώστε να έχεις την κατάλληλη βοήθεια. Βλέπεις ότι υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις και το να αδράξεις μία τυχαία απάντηση δεν είναι και το ορθότερο.

Έχεις δίκιο. Επισυνάπτεται σκαρίφημα. ΕυχαριστώΣκαρίφημα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Χριστίνα Μαυρ. said:

Έχεις δίκιο. Επισυνάπτεται σκαρίφημα. ΕυχαριστώΣκαρίφημα.pdf

Δίνω βεβαίωση για το οικόπεδο με αριθμό 1 και εκείνο το τριγωνάκι (περίφραξη από συρματόπλεγμα όμορης ιδιοκτησίας) εμβαδού 0,56τ.μ. <μπαίνει> στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.