Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

On 10/20/2022 at 9:42 PM, sour said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις επισημάνσεις, έπρεπε να έχω βαλει εικόνες από την αρχή -
ελπίζω να το κάνουν σαφέστερο τα παρακάτω:
image.png.e49e3449374c9956c3a63f1fa1ef4d5a.pngimage.png.c21ea69d1f7fbe0d4e7f4f8f71bc0ef1.png


και εγώ την καταγγελία στην πολεοδομία σκέφτηκα εξαρχής @ΙΑΣΟΝΑΣ ως λύση στην απορία του κατά πόσο δικαιούται ο κάτοχος μιας αποκλειστικής χρήσης να κατεδαφίσει μια προέκταση διπλανής ιδιοκτησίας (και φυσικά και το ποιός@jbosdasεπωμίζεται το κόστος).

Ευχαριστώ για την όποια περαιτέρω απάντηση.

Του στέλνεις ένα εξώδικο να τα απομακρύνει σε Χ ημέρες. Σε αντίθετη περίπτωση θα θεωρείς αυθαίρετα, βάζεις παράβολο και μετά εκδίδεις Έγκρισης Εκτέλεσης Εργασιών άρθρο 29 §4. Φωνάζεις έναν με ένα μεγάλο δίσκο και το κόβεις.  

Όταν έρθει η αστυνομία δίνεις την ΕΕΕ και τους ζητάς ευγενικά να φύγουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσει δικηγόρο αν η απόφαση που έχει , του δίνει το δικαίωμα να γκρεμίσει τον εξώστη.

Αν ναι, ακολουθείς αυτά που λέει ο nzerman.

Tην αστυνομία την θέλεις , γιατί μπορεί να πέσει ξύλο εκεί.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα το νήμα και κατά πάσα πιθανότητα ο Δημήτρης έδωσε τη λύση ήδη για το θέμα μου, όμως θα ήθελα και μία επιβεβαίωση γιατί η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς αν εμπίπτω και εγώ στην κατηγορία του άρθρου 1010 του ΑΚ, θα πρέπει να ξεκινήσουν αρκετά πολύπλοκες και χρονοβόρες διαδικασίες :-( .

Σε πολυκατοικία με ΟΑ του 1971, δεν έχει κατασκευαστεί η προβλεπόμενη από την ΟΑ απότμηση του κτιρίου η οποία διέρχεται παράλληλα με το όριο του οικοπέδου, με αποτέλεσμα σήμερα, το κτίριο να "κολλάει" στο όμορο το οποίο κατά το χρόνο έκδοσης της ΟΑ του δικού μας, περιγραφόταν στο τοπογραφικό διάγραμμα της ΟΑ ως "υπό ανέγερση". Και οι δύο πολυκατοικίες θα κατασκευάστηκαν προ του ΓΟΚ του 73 οπότε, δε ξέρω, τι ίσχυε τότε με τις μεσοτοιχίες, αλλά είναι σαφές ότι πλέον, το τριγωνάκι αυτό που φαίνεται στο σκαρίφημα βρίσκεται εντός των ορίων του όμορου οικοπέδου.  εγώ έχω αναλάβει την τακτοποίηση μίας Ο.Ι. του κτιρίου. μπορώ να το δηλώσω ως ΚΑΤ.1 και να το σημειώσω στην τεχνική έκθεση ή θα πρέπει να σταματήσω την τακτοποίηση, να ενημερώσω τους ιδιοκτήτες και από εκεί και έπειτα να κινήσουν διαδικασίες αποζημίωσης των όμορων ιδιοκτητών;  και μέχρι να γίνει αυτό τι κάνουμε; αφήνουμε την τακτοποίηση ανοικτή;

edit: να σημειώσω ότι πρόκειται για μία επέκταση της τάξης των 0,36 τ.μ. ανά όροφο

Σας ευχαριστώ πολύ

image.thumb.png.0c21962a57468e04b503f46145cb1d00.png

 

 

Edited by mariaTTASS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Όπως θα δείτε και στις εικόνες, έχω κτίριο (ισόγεια κατοικία) εντός οικισμού, τμήμα της οποίας βρίσκεται μέσα σε άλλη ιδιοκτησία.

Σε συνεννόηση δεν έρχονται και οι δύο ιδιοκτήτες για να τα τακτοποιήσουμε όλα και να λύσουν ταυτόχρονα και το ιδιοκτησιακό τους.

Ξέρω ότι έχει απαντηθεί ότι "αν δεν λυθεί το ιδιοκτησιακό καλό είναι να μην τακτοποιεί ο μηχανικός τις αυθαιρεσίες" αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Τα οικόπεδα προέρχονται από διανομή και στο απόσπασμα του χάρτη φαίνεται το κτίριο (χωρίς τις αυθαιρεσίες, εννοείται, που είναι μεταγενέστερες και είναι μέσα στο δικό μας οικόπεδο) να πατάει από τότε μέσα στο διπλανό!!! Δηλαδή έτσι δόθηκε εξ αρχής. Από την διανομή!

Δεν θα μπορούσε να γίνει τακτοποίηση δεδομένου αυτού? 

Και να σημειώσω ότι υπάρχουν και 2 άδειες κοινότητας οι οποίες δόθηκαν και αφορούσαν προσθήκη κατ' επέκταση (όχι μέσα στο διπλανό οικόπεδο αλλά και πάλι δέχτηκαν σαν νόμιμο το υφιστάμενο παλαιό κτίριο...)

 

image.png.3545dbeb4768b736ed3d7197d6d02fdd.png

image.png.4b9edb2eb4e29c00e23f847b0162aafb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

αρχικά έχω ένα ενιαίο οικόπεδο έκτασης 950 τ.μ. το οποίο ανήκει στον πατέρα με πλήρη κυριότητα 100% στο οποίο εκδόθηκε μία οικοδομική άδεια το 1979 για διώροφη οικοδομή. Έπειτα το 2008 έγινε κατάτμηση στο οικόπεδο και δημιουργήθηκαν 2 διαιρετά τμήματα άρτια και οικοδομήσιμα έκτασης 500 τ.μ. και 450 τ.μ. Ο πατέρας έδωσε το διαιρετό τμήμα στην κόρη έκτασης 500 τ.μ. με γονική παροχή. Το 2009 η κόρη κάνει καινούρια οικοδομική άδεια για ισόγεια κατοικία με υπόγειο στο αρχικό οικόπεδο έκτασης 950 τ.μ. παρότι έχει προηγηθεί η κατάτμηση και κατέχει τα 500 τ.μ. και το αντιμετωπίζει στο τοπογραφικό σαν ενιαίο οικόπεδο 950 τ.μ. Στο κτηματολόγιο που έγινε έπειτα τα διαιρετά οικόπεδα πήραν διαφορετικά ΚΑΕΚ. Στο ένα έχει επικαρπία ο πατέρας και ψιλή κυριότητα η κόρη και στο άλλο πλήρη κυριότητα η κόρη.  Ένα τμήμα του νέου κτίσματος με βάση την κατάτμηση και το κτηματολόγιο βρίσκεται στο όμορο οικόπεδο. Επειδή η κόρη έχει 100% πλήρη κυριότητα στο ένα και ψιλή στο άλλο, (όμορο οικόπεδο) μπορώ να κάνω μία δήλωση στο Ν.4495 παρότι τα οικόπεδα έχουν 2 ΚΑΕΚ? Μετά θα κάνουμε χωρική μεταβολή και θα γίνει συνένωση των οικοπέδων και νέα κατάτμηση με την κάθε οικοδομή να βρίσκεται στο δικό της σωστό οικόπεδο και θα δημιουργηθούν 2 νέα ΚΑΕΚ με την κάθε οικοδομή ξεχωριστά.

Παρακάτω επισυνάπτω και το τοπογραφικό

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Τοπο.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- τι σδ. ειχε το οικοπεδο;

- η γονικη των 500 τμ.  εγινε για το αχτιστο;

- το 2009 εβγαλε αδεια για 950 τμ. και χωρις να εχει τιτλο για 950 και αποκρυπτοντας οτι υπαρχουν ηδη κτισματσ σε αυτα  τα 950 τμ.  

Μαλλον προσκομισαν το αρχικο συμβολαιο του πατερα για τα 950 τμ...

- ποιος εχει την επικαρπία και πού;

Προφανως εχεις δυο οικοπεδα, αρα δυο ΚΑΕΚ.

Μιλησες με τον συμβ/φο για οσα "σκεφτεσθε" να κανετε;

[χωρικη/συνενωση/διανομη κλπ...]

 Ξαναδες τα και ειδικα το παραρτημα στο περιπλοκο "1"

 

 

 

 

 

 

-

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο οικόπεδα τα οποία ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

Για να τα θεωρήσεις ως ένα, θα πρέπει ο πατέρας είτε να μεταβιβάσει την επικαρπία στην κόρη, είτε να αποκτήσει επικαρπία και στο άλλο.

Έτσι, θα "θεραπευτεί" και η άδεια, η οποία είναι ανακλητέα δεδομένου ότι εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία.

Για το Κτηματολόγιο μη σκας. Ετός κι αν θέλεις να αποκτήσεις έναν ΚΑΕΚ. Αυτό όμως μπορεί γίνει μετά τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία έχει φροντίσει τις καλόπιστες επεκτάσεις σε όμορα οικόπεδα με το 1010 τουΑΚ.

Όσο μικρή και να 'ναι η καταπάτηση, όσο και να θες να βοηθήσεις, όσο καλός άνθρωπος και να 'ναι ο πελάτης μας, την απόφαση δεν μπορείς να την πάρεις εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος εκτός από το αρμόδιο δικαστήριο.

Είσαι εκτός περιγράμματος οικοπέδου.-

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

- τι σδ. ειχε το οικοπεδο;

- η γονικη των 500 τμ.  εγινε για το αχτιστο;

- το 2009 εβγαλε αδεια για 950 τμ. και χωρις να εχει τιτλο για 950 και αποκρυπτοντας οτι υπαρχουν ηδη κτισματσ σε αυτα  τα 950 τμ.  

Μαλλον προσκομισαν το αρχικο συμβολαιο του πατερα για τα 950 τμ...

- ποιος εχει την επικαρπία και πού;

Προφανως εχεις δυο οικοπεδα, αρα δυο ΚΑΕΚ.

Μιλησες με τον συμβ/φο για οσα "σκεφτεσθε" να κανετε;

[χωρικη/συνενωση/διανομη κλπ...]

 Ξαναδες τα και ειδικα το παραρτημα στο περιπλοκο "1"

 

 

 

 

 

 

-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.