Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρέτων με καταπάτηση όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Εχώ κάνει ερώτημα σε άλλο θέμα ερώτημα, αλλα θα ρωτήσω εδώ γιατί είναι πιο σχετικό σε  αυτο το θέμα.

Ο γείτονας έχει κατασκευάσει περίφραξη εντός της ιδιοκτησίας του πελάτη. Έχει μπει 1 μέτρα πιο μέσα από τα πραγματικά όρια. Μπορώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση των αυθαιρέτων του πελάτη μου ή η καταπάτηση από την περίφραξη του γείτονα, μπλοκάρει την διαδικασία τακτοποίησης?

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

A] H καταπατηση, επειδη σου αφαιρει τμ. προφανως και επηρεαζει την τακτοποιηση, διοτι  δεν εχεις "τελικο" οικοπεδο..

Β] Παλι στα δικαστηρια θα πρεπει να τρεξετε. Μεχρι να αποφανθουν σε ποιον ανηκει η περιφραξη, δεν μπορεις να τακτοποιησεις.

εδιτ

ειχες και μια "Β" ερωτηση,  που   την διεγραψες μετα την απαντηση μου.:mrgreen:

Αρα, την διαγραφω...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω τρία όμορα γήπεδα, ένα εκ των οποίων είναι εντός οικισμού και αποτελεί όριο του συνοικισμού και τα άλλα δύο είναι εκτός σχεδίου. 1.Σε αυτό που είναι εντός σχεδίου έχει κατασκευαστεί αποθήκη, όπου ένα τμήμα της είναι μέσα στο οικόπεδο και ένα άλλο είναι στο γήπεδο εκτός σχεδίου.2.επίσης έχει κατασκευαστεί αποθήκη σταυλικών εγκαταστάσεων ένα τμήμα της είναι στο γειτονικό γήπεδο, εκτός σχεδίου. Να αναφέρω πως στο ένα γήπεδο, εκτός σχεδίου, ο ιδιοκτήτης έχει ποσοστό 100%, στο δεύτερο γήπεδο εκτός σχεδίου κατέχει ποσοστό 50% και στο οικόπεδο 25 %.

Μπορώ να εντάξω αυτές τις αυθαίρετες κατασκευές που περιγράφω παραπάνω στο Ν.4495/2018;Και αν ναι, πως;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

επομενως, εχεις τρια ανεξαρτητα ακινητα

στο εντος,  εχεις ποσοστο 25%  και υπαρχει κτισμα αλλά , αλλά "παταει" σε γηπεδο αλλων ιδιοκτητων

Ομοιως,  εχεις και αποθηκη σταυλικων, που ενα τμημα της παταει σε διπλανο.

Ομως, στο ενα εκτος εχεις 100%..  και στο αλλο εχεις 50%

Δεν καταλαβα σε ποιο απο τα δυο   τα  "εκτος"  ειναι οι σταυλικες

ουτε τμ αναφερεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο γήπεδα εκτός σχεδίου έχει σταυλικές εγκαταστάσεις, πρόκειται για δύο διαφορετικά κτήρια, τα οποία έχει κατασκευάσει ο ίδιος.

Αυτό που αναφέρεις "πατάει" είναι επίσης δικό του, κατά 50%.

Πρόκειται για λίγα τετραγωνικά στην περίπτωση της αποθήκης που πατάει στα γήπεδα εκτός σχεδίου είναι 10 τμ και στην περίπτωση της αποθήκης που είναι ένα τμήμα της εντός και ένα εκτός, πρόκειται για 15,50 τμ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι,

υπαρχουν κτισματα που  "πατανε" σε διπλανο ξενο γηπεδο.

Εχεις και το προβλημα οτι ενα μερος των κτισματων,  περα απο το οτι ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες,

Ειναι, κατα ενα μερος, σε οικοπεδο "εντος" και κατα ενα τμημα σε γηπεδο "εκτος"

Δεν βλεπω λυση.

[εκτος απο το γκρεμισμα των τμηματων που πατανε στα "ξενα"]

ας μας  πει και καποιος συναδελφος την άποψή του.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Σε δύο όμορα οικόπεδα εντός οικισμού έχει μπει τμήμα του σπιτιού του γείτονα στο οικόπεδο του πελάτη μου στο πλάγιο όριο. Πιο συγκεκριμένα μπαίνει μισό μέτρο μέσα για μήκος 10 μέτρων. Σκέφτηκα να το αντιμετωπίσω με τακτοποίηση και των δύο οικοπέδων και δωρεά του τμήματος κατάληψης του πελάτη μου στο γείτονα. Ωστόσο με την καταπάτηση αυτή το οικόπεδο που θα απομείνει (με τη δωρεά του υπό κατάληψη τμήματος) θα είναι μεν άρτιο και οικοδομήσιμο όμως  το σπίτι του πελάτη μου θα παραβιάζει την πλάγια απόσταση καθώς πλέον θα απέχει από το πλάγιο όριο 2,00 μέτρα και όχι 2,50 που όριζε η άδεια. Πως πιστεύετε πρέπει να κινηθώ αποφεύγοντας τη λύση του δικαστηρίου καθώς υπάρχει και συνεννόηση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσεις τοπογραφικο και φωτογραφίες σε πρώτη φάση για να έχουμε εικόνα. Εφαρμογή τίτλων και άδειας έχεις κάνει να υποθέσω και δεν είναι λανθασμένη η υλοποίηση των ορίων. Τα δικαστήρια να είναι πάντα η έσχατη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο η υπόθεση ακόμα είναι σε πολύ αρχικό στάδιο.Ήρθε στον πελάτη μου από το κτηματολόγιο η προσωρινή ανάρτηση στην οποία και φαίνονται τα όσα ανέφερα παραπάνω.Σίγουρα θα γίνει τοπογραφικό και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.