Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Αυθαίρετη κατεδάφιση κτίσματος


Recommended Posts

Δες λίγο πως και αν διορθώνεται το παρελθόν, γιατί ρυμοτομούμενο και μεταβίβαση αδόμητου είναι κάπως προβληματικά ... βεβαίωση δεν δόθηκε για τη μεταβίβαση;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα έγινε ρύθμιση αυθαιρετου της αποθήκης δηλαδή, που δεν είναι στο ρυμοτουμενο τμήμα. Στο ρυμοτουμενο τμήμα υπήρχε μόνο ένα μέρος της κατοικίας. Μετά η βεβαίωση εκδόθηκε βάσει αυτής της ρύθμισης και μετά εκδόθηκε η άδεια κατεδάφισης που έπρεπε να γίνει μέσα σε ένα χρόνο από την έκδοση της. Αυτά έγιναν βάσει των οδηγιών της συμβολαιογράφου για να πληρωθεί μικρότερος φόρος κατά την μεταβίβαση. Η οποία έγινε βάσει της βεβαίωσης που περιγράφω παραπάνω και υπό τον όρο της κατεδάφισης εντός συγκριμενου χρονικού διαστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει με το συμβόλαιό της η συμβολαιογράφος, πάντως εσύ δεν μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σε δημόσια αρχή με αυτό το συμβόλαιο και την αποθήκη να στέκει. Ένα από τα δύο πρέπει να "διορθωθεί"...

Το πιο απλό είναι να αναθεωρήσεις την άδεια κατεδάφισης (ν.4495, άρθρο 42, παρ.5, τελευταίο εδάφιο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει με το συμβόλαιό της η συμβολαιογράφος, πάντως εσύ δεν μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σε δημόσια αρχή με αυτό το συμβόλαιο και την αποθήκη να στέκει. Ένα από τα δύο πρέπει να "διορθωθεί"...

Το πιο απλό είναι να αναθεωρήσεις την άδεια κατεδάφισης (ν.4495, άρθρο 42, παρ.5, τελευταίο εδάφιο).

Ευχαριστώ πολύ. Προς τα έκει θα κινηθώ αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό αφού έχει λήξει η άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

τα ευκολα δυσκολα κανατε...

 Πλεον, με ελεγκτη δομησης,  δεν γινεται να ξεχασθει μια αποθηκη στην ακρη του οικοπεδου, να βαζει ο εγγονος την Γιαμαχα...να πηγαινει στην Τουρλιδα  ή στο Γριμποβο με τους κυκνους και τις παπιες...για μπανια...:grin:

Ειχες αδεια κατεδαφισης, με βαση αυτη εγινε μεταβιβαση,  χωρις αξια κτισματος...επρεπε να εκτελεσθει εντος ετους...δεν το κανατε

αρα ή θα παρετε παραταση της αδειας   ή θα πληρωσετε ΦΜΑ και προστιμα....

Αυτο ειναι θεμα  εφοριας. Το συμβολαιο δεν ειναι "ακυρο"

Για την ταυτοτητα, δεν εχεις αδομητο, λογω ληξης της αδειας κατεδαφισης.

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, γίνεται και μετά τη λήξη. Αυτό λέει στο εδάφιο...

Δημήτριε, καλησπέρα. Όντως, εφοριακό το θέμα. Τις καλησπέρες μου επίσης. Φυσάει στο Γρίμποβο ...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, kan62 said:

Παναγιώτη, γίνεται και μετά τη λήξη. Αυτό λέει στο εδάφιο...

Δημήτριε, καλησπέρα. Όντως, εφοριακό το θέμα. Τις καλησπέρες μου επίσης. Φυσάει στο Γρίμποβο ...

Ωραία τότε ταιριάζει στην περίπτωση μου μια χαρά. Στο Μεσολόγγι πάντως σήμερα έχουμε σχεδόν νηνεμία σχετικά με τις προηγούμενες ημέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (επαναλαμβάνω την ερώτηση μήπως μπορείτε να βοηθήσετε)

Έχει γίνει κατεδάφιση χωρίς άδεια και έχει πραγματοποιηθεί αυτοψία από την πολεοδομία που έχει καταγράψει την επιφάνεια αυτής της κατεδάφισης.
Έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα μετά την αυτοψία με απόφαση επιβολής προστίμου.
Τι επιλέγεται στον ν.4495 ;
Κάνω αναλυτικό; 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Σε οικόπεδο που αγοράστηκε το 2007 υπήρχε ισόγειο κτίριο (κατάστημα) το οποίο αναφέρετε στο συμβόλαιο. Το 2018 ο ιδιοκτήτης το κατεδάφισε χωρίς άδεια. Σήμερα ενδιαφέρετε να εκδώσει άδεια για νεο κτίριο. Στο ε9 δεν υπάρχει πλέον το κτίριο. Γνωρίζετε τι πρέπει να γίνει για να ΄΄τακτοποιηθεί΄΄ η αυθαίρετη κατεδάφιση? Μπορω να παω με δηλωση αυθαιρετου ως κατεδάφιση πληρώνοντας το 500,00 σύμφωνα με το Άρθρο 106 παράγραφος 2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.