Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Αυθαίρετη κατεδάφιση κτίσματος


Recommended Posts

Σε οικοπεδο εντος οικισμου κατα την αποτύπωση δεν υπήρχε κτισμα. Ωστόσο σε συμβόλαιο του 1985 υπαρχει τοπογραφικο, που περιγραφει την υπαρξη ισογειου παλαιου κτίσματος 70μ2 και αποθηκης 30μ2 (για τα οποία δεν υπάρχει οικ.αδεια) τα οποία κατα δήλωση το ιδιοκτήτη εχουν κατεδαφιστει το 2004 και αυτο αποδεικνυεται απο αεροφωτογραφιες κατόπιν δικης μου έρευνας. Αυτην τη στιγμη θελω να το περασω στον νέο νομο για να δώσω βεβαιώση. πως θα περασω την αυθαιρεσια αυτη? Σκεφτομαι να το κανω βαση του αρθρου 100 παρ 5 του 4495/17. εχει καποιος αντιμετωπιση παρόμοια περιπτωση?

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... αφού κατά την αυτοψία δεν υπάρχει κτίσμα ... σε ποια αυθαιρεσία αναφέρεσαι ???  και ..

γιατί δεν είναι δυνατή η χορήγηση βεβαίωσης ΑΔΟΜΗΤΟΥ .. ???

Link to comment
Share on other sites

εσυ κτισμα δεν βλεπεις...

στο Ε9 δεν το γραφει

 

πότε επεσε ένα "παληο"  και απο ποια ..."κατρινα"  δεν το ξερεις

 

αποτυπωνεις ενα αδομητο

Link to comment
Share on other sites

εσυ αποτυπωνεις αυτα που βλεπεις.....

 

δλδ αν στο συμβολαιο δεν εγραφε κτισματα και εσυ  σημερα  εβλεπες  κτισματα ...τι θα ελεγες?

 

δεν τα εχει το συμβολαιο...αρα δεν τα γραφω...

ή

"Βρηκα αυτα τα κτισματα ως εξης..." 

 

ερωτηση

Υπαρχει πουθενα στο νομο δυνατοτητα

"τακτοποιησης αυθαιρετης κατεδαφισης"

 

 

εδιτ

υπαρχει και αυτη η λυση...

 

http://www.michanikos.gr/topic/34155-Αυθαιρετη-Κατεδαφιση-αυθαίρετης-κατασκευης/?p=552410

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεισ.

Η αποτύπωση μου σιγουρα θα ειναι ένα αδόμητο οικόπεδο. Το θεμα ειναι οτι απο το συμβόλαιο του 1985 προκύπτει οτι εχει γίνει παράνομα κατεδάφιση κτίσματων τα οποία δεν εχω στοιχεία για την νομιμότητα τους(οικοδομικές άδειες), ξερω μονο οτι ηταν παλαιά. Στον νόμο δεν αναφέρεται αυτή η περίπτωση. Εχει μονο το άρθρο 106 παρ 4 στο οποιο ομως δεν μπορω να μπω Γιατι δεν εχω έκθεση αυθαίρετου. Όποτε σκέφτομαι να τα δηλώσω προς ρύθμιση και παω την κατεδάφιση με αναλυτικό...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε φιλε μου αλλα ψαχνεις τον μπελα σου ? Ειλικρινα, τι σχεση εχει τι εχουν δηλωσει στην εφορία παλαιότερα, υπάρχει κτισμα ? Οχι. Τι ψαχνεις τωρα δλδ ? ,Μηχανικος εισαι, αποτυπωνεις την πραγματικότητα, μην τρελαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε φιλε μου αλλα ψαχνεις τον μπελα σου ? Ειλικρινα, τι σχεση εχει τι εχουν δηλωσει στην εφορία παλαιότερα, υπάρχει κτισμα ? Οχι. Τι ψαχνεις τωρα δλδ ? ,Μηχανικος εισαι, αποτυπωνεις την πραγματικότητα, μην τρελαθουμε!

Αποτυπώνω την πραγματικότητα εννοείται αυτο. Βεβαίωση οτι δεν εχει αυθαίρετα θα έδινες κανονικα δηλαδη;;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εντος οικισμου κατα την αποτύπωση δεν υπήρχε κτισμα. Ωστόσο σε συμβόλαιο του 1985 υπαρχει τοπογραφικο, που περιγραφει την υπαρξη ισογειου παλαιου κτίσματος 70μ2 και αποθηκης 30μ2 (για τα οποία δεν υπάρχει οικ.αδεια) τα οποία κατα δήλωση το ιδιοκτήτη εχουν κατεδαφιστει το 2004 και αυτο αποδεικνυεται απο αεροφωτογραφιες κατόπιν δικης μου έρευνας. Αυτην τη στιγμη θελω να το περασω στον νέο νομο για να δώσω βεβαιώση. πως θα περασω την αυθαιρεσια αυτη? Σκεφτομαι να το κανω βαση του αρθρου 100 παρ 5 του 4495/17. εχει καποιος αντιμετωπιση παρόμοια περιπτωση?

 

 

 

Αν υπήρχε στην αποτύπωση του ρυμοτομικού σχεδίου τότε όντως θα έπρεπε να το ρυθμίσεις, διότι διαφορετικά ο ιδιοκτήτης θα αντιμετώπιζε πρόβλημα στην έκδοση νέας άδειας δόμησης.

Έχω αναλάβει παρόμοια περίπτωση με  Ν.4178/2013 και συγκεκριμένα κάνω αναφορά στο άρθρο 23 παράγραφος 4 εδάφιο 1 όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 22 παρ. 13 του Ν. 4258/2014.

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.