Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράλληλη ασφάλιση


malevizos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

είμαι μισθωτός μηχανικός, οπότε στην εταιρεία που δουλεύω μου

πληρώνουν κανονικά την ασφάλεια.

Παράλληλα έχω κάνει έναρξη, οπότε είμαι και αυτοαπασχολούμενος.

Διαβάζω τα παρακάτω:

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25862

 

και πιο συγκεκριμένα: 

- Εάν για την μισθωτή απασχόληση οι μηνιαίες αποδοχές ανέρχονται σε €510,00 (πλήρης απασχόληση από ασφαλισμένο κάτω των 25 ετών) και προκύπτει ζημία από το ελεύθερο επάγγελμα, ο ασφαλισμένος καταβάλλει μηνιαία εισφορά βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 για το ποσό των €510,00. Για το ελεύθερο επάγγελμα καταβάλλει μηνιαία εισφορά βάσει του άρθρου 39 επί του ποσού των €76,08 (€586,08 - €510,00).

 

και ερωτώμαι: για το ελ. επάγγελμα στην περίπτωση ζημίας, ή μικρού θετικού αποτελέσματος π.χ. 100 ευρώ / μήνα,

τι θα πληρώσω για την ασφάλισή μου; Το ποσοστό (αν καταλαβαίνω καλά 20%) επί το καθαρό αποτέλεσμα ή

μήπως την ελάχιστη εισφορά υπολογιζόμενη βάση του κατώτατου μισθού και για το ελ. επάγγελμα; (δηλ. όπως και σαν μην ήμουν μισθωτός;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι σε ακριβώς την ίδια κατάσταση με σένα και προσπαθώ να καταλάβω τί γίνεται. Πήγα να ενημερωθώ προσωπικά από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά ούτε αυτοί ήξεραν ακριβώς τι γίνεται. Από το site που έστειλες, νομίζω είδες το παράδειγμα 2, σωστά;

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι:

1. Από την μισθωτή εργασία, θα παρακρατούνται τα ίδια ασφάλιστρα με αυτά που θα κρατούνταν όταν δεν είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος. Τα κανονίζει η εταιρία που εργάζεσαι και παρακρατούνται από τον μισθό σου.

 

2. Για το ελεύθερο επάγγελμα:

    - Στην επίσκεψη μου στο ΤΣΜΕΔΕ, μου διάβασαν ένα παράδειγμα από την εγκύκλιο 7 του ΕΦΚΑ (δεν μπόρεσα να την βρω), ότι αν από το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχεις εισόδημα, τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

   - Σε σχετικό FAQ του ΕΦΚΑ, αναφέρει ότι αν δεν έχεις εισόδημα από το ελέυθερο επάγγελμα, τότε πληρώνεις μόνο 10 € υπέρ ΟΑΕΔ για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα. Απαραίτητη προϋπόθεση ο μισθός σου να είναι πάνω από 586 €.

   - Για τιμολόγια 100€/μήνα, δεν ξέρω ακριβώς τι γινεται. Νομίζω πάντως ότι πληρώνεις κάτι τα βασικά που είναι (σύμφωνα με αυτά που μου είπαν περίπου 168 €)... Είμαι στο ψάξιμο και εγώ.

 

Τί διαδικασία ακολούθησες για να ξεκινήσεις το επάγγελμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για το 1. που γράφεις είμαι σίγουρος ότι ισχύει έτσι.

 

Για το κομμάτι του ελ. επαγγέλματος είναι το μπέρδεμα...

Αυτό που γράφεις:    - Σε σχετικό FAQ του ΕΦΚΑ, αναφέρει ότι αν δεν έχεις εισόδημα από το ελέυθερο επάγγελμα, τότε πληρώνεις μόνο 10 € υπέρ ΟΑΕΔ για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα. Απαραίτητη προϋπόθεση ο μισθός σου να είναι πάνω από 586 €.

μήπως μπορείς να το παραθέσεις με κάποιο λινκ να το διαβάσω προσεκτικά;

 

Για την έναρξη ασχολήθηκε ο λογιστής μου... Χρειάστηκε εκτός από κάποια αίτηση και άδεια έναρξης επαγγέλματος,

να δείξω ότι ένα μέρος του σπιτιού μου το χρησιμοποιώ σαν γραφείο. Γενικά νομίζω είναι απλή διαδικασία στην εφορία.

 

Το παράλογο είναι ότι στο ΤΣΜΕΔΕ δε γνωρίζουν, και στο σύστημα του ΕΦΚΑ μου βγάζει τις εντολές για πληρωμή κανονικά.....

Είναι λίγο αγχωτική η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Tι γίνεται με την περιπτωση της παραλληλης ασφαλισης σε ΤΣΜΕΔΕ ως μηχανικος και σε ΟΑΕΕ για την πωληση υλικων

μεχρι τωρα παιρναμε απαλλαγη ασφαλισης απο τον ΟΑΕΕ λογω ΤΣΜΕΔΕ.

Τωρα εαν προσθεσω κωδικους για την πωληση υλικων, τι γινεται με την ασφαλιση στον ΟΑΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα και χρόνια πολλά.

Δεν υπάρχει πλέον απαλλαγή.

Διάβασε προσεκτικά τις παραπάνω δυο αποφάσεις, που αφορούν στην παράλληλη ασφάλιση.

Υπάρχει πλέον υποχρέωση ασφάλισης στο αντίστοιχο τμήμα του ΕΦΚΑ για κάθε επαγγελματική δραστηριότητα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα, αλλα να πω οτι δεν ειναι απολυτως κατανοητο?

μπηκαν στην διαδικασια, να θεσουν παραδειγματα με συγκεκριμενα ποσά εισοδήματος, αλλα δεν εγραψαν στο τελος πόση εισφορα θα κληθει ο ασφαλισμενος να πληρωσει στην καθε περιπτωση.

 

Να το θεσω πιο συγκεκριμενα το ερωτημα

 

α)Μηχανικος ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ, εχει μηνιαιο εισοδημα 500€.

Θα πληρωσει εισφορες στοΤΣΜΕΔΕ για "τεκμαρτο εισοδημα" 586 με 38%

 

β)Μηχανικός προσθετει κωδικους στην ΔΟΥ που αφορουν τον ΟΑΕΕ και επομενως ασφαλιζεται και στον ΟΑΕΕ με παραλληλη ασφαλιση.

Τελικα ομως, δεν εχει καθολου εισοδημα απο τις δραστηριοτητες που αφορουν τον ΟΑΕΕ και ολο το εισοδημα αφορα το ΤΣΜΕΔΕ.

μηνιαιο εισοδημα 500€ σαν μηχανικος και 0€ για δραστηριοτητες που αφορουν τον ΟΑΕΕ

Θα πληρωσει τα ιδια με την περιπτωση α) ή θα πληρωσει καποια επιπλεον εισφορα επειδη ασφαλιστηκε και στον ΟΑΕΕ?

 

δηλαδη εμεις σαν μηχανικοι, αξιζει να ασφαλιστουμε και στον ΟΑΕΕ για να εχουμε επιπλεον δραστηριοτητες ή δεν μας συμφερει οικονομικα?

 

 

οσοι μηχανικοι εισαστε ασφαλισμενοι και στον ΟΑΕΕ, πληρωνετε επιπλεον εισφορες στον ΟΑΕΕ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα και χρόνια πολλά.

Δεν υπάρχει πλέον απαλλαγή.

Διάβασε προσεκτικά τις παραπάνω δυο αποφάσεις, που αφορούν στην παράλληλη ασφάλιση.

Υπάρχει πλέον υποχρέωση ασφάλισης στο αντίστοιχο τμήμα του ΕΦΚΑ για κάθε επαγγελματική δραστηριότητα.

αυτο γίνεται αυτόματα από τα εισοδήματα που παρουσιάζεις στη δήλωση ή πρεπει να κάνεις κάτι έξτρα?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη δες τα συνημμένα.

Katrmp δεν το γνωρίζω αν πρέπει να κάνεις κάτι, αυτό που ξέρω είναι ότι σε συναδέλφους που ήδη είχαν και το τ.ΤΣΜΕΔΕ και τον τ.ΟΑΕΕ επειδή ο ΕΦΚΑ δεν μπορούσε (προφανώς) να διαχωρίσει τα εισοδήματα από το Ε3 είδαν ως ΚΦΑ 50% έκαστο [κατ' εφαρμογή των παρακάτω]

post-2272-0-70771200-1514402600_thumb.jpg

post-2272-0-85626900-1514402606_thumb.jpg

Αρ_Φ10043_οικ_14226_431_2017_Παράλληλη ασφάλιση μερικά από τα παραδείγματα.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους εργατοτεχνιτες/μαστορες/οικοδομους που μεχρι τωρα ασφαλιζοντουσαν στο ΙΚΑ με ημερομισθια, αλλα παραλληλα είχαν και μπλοκακι για την παροχη υπηρεσιων,

θα πρεπει να ασφαλιστουν στον ΟΑΕΕ ή μπορουν να παραμεινουν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ κι ας κοβουν ΤΠΥ

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.