Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία Ελέγχου Δόμησης


Faethon11

Recommended Posts

Faethon11: Η διαφορά του γ με το δ είναι ότι το δ συνεπάγεται άμεσα σύνταξη έκθεσης αυτοψίας αυθαιρέτου βάσει του πορίσματος και επιβολή προστίμων ενώ το γ έχει προθεσμία 4 μηνών ώστε να μην επιβληθούν κυρώσεις. Για αυτό επιμένω ότι είναι γ η εν λόγω περίπτωση αλλά το μπερδεύει η κακή διατύπωση του προτύπου....

Ναι αλλά για ενημέρωση. Μπορεί να διορθωθεί με ενημέρωση το συγκεκριμένο? νομίζω όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ββ περίπτωση της παρ.1 του άρθρου 46 του ν. 4495 (αλλά και η αντίστοιχη του ν. 4030) που αντιστοιχεί στην απάντηση γ των πορισμάτων αναφέρει ότι πρέπει να γίνει ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ εντός προθεσμίας 4 μηνών.

 

ββ) αν διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τίθεται προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών να πραγματοποιηθεί αναθεώρηση της άδειας δόμησης (παρ. 9 του άρθρου 6 του ν. 4067/2012 και εδάφιο 3 της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985). Αν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία Υ.ΔΟΜ. επιβάλει κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις

 

Τώρα, το πώς ερμηνεύεται ακριβώς το τηρείται πιστεύω πως σηκώνει αρκετή κουβέντα, αλλά με μια πρώτη ανάγνωση εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει όλα τα μεγέθη να έιναι αυτά που αναγράφονται σε εγκεκριμένο διάγραμμα δόμησης και σχέδιο κάτοψης. Δηλαδή, φαντάζομαι πως το θέμα με τους εξώστες ή τη δεξαμενή λυμάτων ή των διαφορών στις όψεις (έχει κι από αυτό, έχει καταργηθεί μια πόρτα) θα μπορούσαν να πάνε με την απάντηση γ, αλλά το χαμηλότερο ύψος (και συνεπώς διαφορετικός συντελεστής όγκου) πώς μπορώ να θεωρήσω ότι πάει κι αυτό στο γ; Εν τω μεταξύ, πλήρης σκαριφηματική αποτύπωση απαιτούν και οι δύο περιπτώσεις.

Δεν έχω καμία πρόθεση να μπλέξω τη συνάδελφο σε διαδικασίες αυτοψιών από το τμήμα αυθαιρέτων, αλλά θέλω κι εγώ να είμαι όσο το δυνατόν καλυμμένη... 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Είχα την εντύπωση πως το (γ) πάει με ενημέρωση... λάθος μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδελφοι, περιπτωση μικροτερων διαστασεων στις περιμετρικες διαστασεις εν μερει εντος 2% και λιγοτερο απο 10 εκ και εν μερει εντος 2% και περισσοτερο απο 10 εκ (15εκ) θεωρειτε οτι πρεπει να παει οπωσδηποτε με "γ" ή θα χαντακωθει ο μηχανικος και ειναι πολυ αυστηρο λογω μειωσης και οχι υπερβασης και ισως να μπορει να παει με "β"???

Επισης, δεξαμενη λυματων αλλαγη θεσης...

 

Ευχαριστω

 

Υγ: Στις αποκλισεις θελει σκαριφημα?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Σκαρίφημα θέλει πάντα.

Σε ανάλογη περίπτωση, με μείωση εκτός 2%  αλλά 65εκ, έστειλα πόρισμα που έλεγε " Διαπιστώθηκαν παραβάσεις (χωρίς μεταβ. περιγρ., ΣΔ, ΣΟ) " δηλαδή το (γ) παρότι συνάδελφοι με έλεγαν αν το πάω στο (δ).....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση επειδή δεν γνωρίζω από που πρέπει να το πιάσω.
Το 2013 είχα εκδώσει μία ο.α. για ενα ακίνητο 100 τ.μ. . Το 2014 ξεκινάμε τις εργασίες, περνάει ο 1ος έλεγχος και ήταν όλα σωστά.  Κατα την διάρκεια της κατασκευής είχα κάποια προβλήματα συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη. Το 2017 οταν τελείωσε η οικοδομή κάλεσα τον ελεγκτή δόμησης ως όφειλα μετά από κάποιους καυγάδες με τον ιδιοκτήτη επειδή είχε προσθέσει / αλλάξει κάποια ανοίγματα!
Ο ελεγκτής δόμησης έκανε τον έλεγχο και βρήκε εναν η/χ μικρότερο (δεν το είχα μετρήσει!!!) κατά 1,3 τ.μ. και τις αλλαγές στα ανοίγματα. Στο πόρισμα του ο άνθρωπος τα σημείωσε και το διαβίβασε στην ΤΕΔΚ.
Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι θέλει αναθεώρηση και αυτός δυστυχώς εξαφανίστηκε.
Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε στο γραφείο μου και μου ζήτησε να προχωρήσουμε την υπόθεση ''άμεσα' γτ θέλει να βάλει ρεύμα.
Το ερώτημα μου είναι έχει κάποια κύρωση  αυτός, κάποιο πρόστιμο? Μπορώ εγώ να κάνω αναθεώρηση μετα από τόσο καιρό?
Μετά τον έλεγχο η άδεια κλείνει ή παραμένει ανοιχτή?

 

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση γίνεται στις παρακάτω περιπτώσεις (Άρθρο 46§1   Ν4495/17)

ββ)  αν  διαπιστωθούν  παραβάσεις  για  τις  οποίες  τηρείται  το  περίγραμμα  της  οικοδομής,  ο συντελεστής  δόμησης  και  ο  συντελεστής  όγκου,  τίθεται  προθεσμία  τεσσάρων  (4)  μηνών  να πραγματοποιηθεί αναθεώρηση της άδειας δόμησης (παρ.9 του άρθρου 6 του ν.4067/2012 και εδάφιο  3  της  παρ.3  του  άρθρου  22  του  ν.1577/1985).  Αν  παρέλθει  άπρακτη  η  ανωτέρω προθεσμία, η οικεία Υ.ΔΟΜ. επιβάλει κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις,
γγ)   αν διαπιστωθούν εργασίες που δεν συμπεριλαμβάνονται στα εγκεκριμένα σχέδια οικοδομικής άδειας που βρίσκεται σε ισχύ, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί άδεια αναθεώρησης και δεν έχει υποβληθεί εγκαίρως από τον εξουσιοδοτημένο επιβλέποντα μηχανικό η γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών, οι πρόσθετες αυτές εργασίες καταγράφονται ως αυθαίρετες ή ως πολεοδομικές παραβάσεις, ανάλογα με την κατηγορία στην οποία υπάγονται, και οι εργασίες διακόπτονται μέχρι την έκδοση της άδειας αναθεώρησης,

Ανάλογα σε ποια είσαι, πράτεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την ημέρα που θα ανέβει το πόρισμα και φανεί ότι ο αρχικός έλεγχος έχει ολοκληρωθεί -χωρίς παραβάσεις, συνεχίζω εργασίες άμεσα, από την επόμενη κανονικά? Δεν βλέπω κάποιο χρονικό περιορισμό,. είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.