Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία Ελέγχου Δόμησης


Faethon11

Recommended Posts

Συνάδελφοι, στο παρών νήμα θα ήθελα να σχολιάζουμε το επίπεδο Ελέγχων Δόμησης που κάναμε ή μας έκαναν.

Δηλαδή, τι σημεία έχετε ελέγξει ή σας έχουν ελέγξει σε αρχικό και τελικό έλεγχο δόμησης.

 

Όπως έχω γράψει σε άλλο θέμα και μετά από πολύ σκέψη, συζητήσεις με συναδέλφους και επαφές με υπηρεσίες (ΥΔΟΜ/ΤΕΔΚ) αποφάσισα πως τον έλεγχο δόμησης θα τον διενεργώ σύμφωνα με τα αναφερόμενα σημεία ελέγχου του Ν4030 και των αρχικών πορισμάτων. Δηλαδή και βάθος εκσκαφής και τήρηση ξυλοτύπου και τήρηση ανοιγμάτων κλπ κλπ

Άρχισα να το ψάχνω αφού υπέπεσε στην αντίληψή μου ο έλεγχος και οι πράξεις βεβαίωσης παράβασης κατά συναδέλφων (που δεν γνωρίζω αν έχουν πάει στο Εποπτικό Συμβούλιο για να επιβληθούν κυρώσεις) γιατί δεν είχαν αναφέρει σε τελικό έλεγχο τις αλλαγές των κουφωμάτων στις όψεις.
Άρα λοιπόν αίτηση για ΕΔ μόνο όταν είμαστε 100% σύμφωνοι με τις μελέτες και ας πάμε να φτιαχτούμε όλοι μας (και επιβλέποντες και ελεγκτές)

 

Ποια η γνώση σας και η γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τοτε γιατί βγήκαν τα νέα γενιάς πορίσματα; μου φαίνεται υπερβολή να ελέγχουμε ακόμα και κουφώματα (εκτός να έχουν μπει νέα σε άλλη θέση δλδ χοντρά θέματα). Εμένα μου είχε τύχει έλεγχος και ο ΕΔ ήθελε να με γράψει για 2εκ διαφορά που είχα σε μια πλευρα 12μ (και τελικά 1πόντο έχανε και η κορδέλα του και το παραδέχθηκε στο τέλος αφου μετράγαμε με λειζερ δικο του και δικο μου μια σταθερη πλευρά)! αν έχεις εμπειρία και γνώση της Ελληνικής κατασκευαστικής πραγματικότητας δεν μπορείς να τρέχεις τον επιβλέποντα για ψύλλου πήδημα (ακόμα και η ενημέρωση άδειας απαιτεί κάποιες εργατοώρες). Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές αλλά και αυστηροί εκεί που χρειάζεται. Τα σωστά κτήρια φαίνονται , όπως επίσης και οι λαμογιές...

Edited by killertomato
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες αλλά θεωρώ πως υπερισχύει ο νόμος Ν4030/11 των όποιων αποφάσεων....

Ο νόμος λοιπόν λέει άλλα από αυτά που αναφέρουν τα πορίσματα της ΚΥΑ299 και θεωρώ πως δεν είμαστε καλυμμένοι αν δεν τα ελέγχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Mηπως μπερδευεσαι?

Κουφωματα κτλ, δεν ελεγχαμε με τις αρχικες διαταξεις, μεχρι να αλλαξουν τα σημεια ελεγχου?

Αρα, μηπως οι περιπτωσεις που αναφερεις, αφορουν εκεινο το διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και προφορική απάντηση από ΤΕΔΚ πως πρέπει να ελέγχουμε ανοίγματα και βάθος εκσκαφής....

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΔΚ μπορει να λεει προφορικα οτι μλκ θελει...

 

Τοτε γιατι κανουν δεκτα τα υπολοιπα πορισματα?

 

ΥΓ. Στην ΤΕΔΚ ειναι μια παλαβη.. μην τη χαρακτηρισω αλλιως, που νομιζει οτι εχει πιασει τον παπα απο τα .... γενια..

Edited by terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το είπα σωστά.. Τα νέα πορίσματα αλλά με τους ελέγχους που λέει ο Ν4030. Ότι δεν ταυτίζεται με τις μελέτες, το αναφέρουμε στο κουτί που λέει παρατηρήσεις.... Αυτά με είπαν....

Link to comment
Share on other sites

Βρε Φαεθον, δεν στεκει αυτο που λες..

Τα νεα πορισματα εχουν συγκεκριμενα σημεια προς ελεγχο.

Εμεις θα ελεγχουμε και κατι παραπανω, επειδη το αναφερει ο Ν4030 που ειναι προγενέστερος?

 

ΥΓ. Ξαναλεω οτι το ΤΕΔΚ μπορει να λεει προφορικα οτι μλκ θελει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες και εγώ έτσι θεωρούσα και έτσι έκανα τους ΕΔ. Αλλά πλέον έχω αλλάξει ή μάλλον έχω μπει σε διαδικασία αναθεώρησης...

Έχω ακόμα 9 ημέρες μέχρι τον έλεγχο, για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα ώστε να δω τι συμβαίνει γενικά αλλά μάλλον δεν πρέπει να αφορά πολλούς συναδέλφους ή τα έχουν λυμένα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες και εγώ έτσι θεωρούσα και έτσι έκανα τους ΕΔ. Αλλά πλέον έχω αλλάξει ή μάλλον έχω μπει σε διαδικασία αναθεώρησης...

Έχω ακόμα 9 ημέρες μέχρι τον έλεγχο, για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα ώστε να δω τι συμβαίνει γενικά αλλά μάλλον δεν πρέπει να αφορά πολλούς συναδέλφους ή τα έχουν λυμένα τα θέματα.

Μιλάς για πρώτο έλεγχο ή δεύτερο; Τι ακριβώς σε απασχολεί; Πχ αν κάνεις 2ο έλεγχο θα ξανά ελέγξεις το βάθος θεμελίωσης; Ή τις πλαγιές αποστάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.