Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάνοιξη νέας πόρτας εισόδου σε διαμέρισμα


hammel74

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. 

Έχω ένα πελάτη που θέλει να κάνει διαχωρισμό ενός διαμερίσματος σε 2. Βάση της κάτοψης βολεύει να κρατήσουμε την παλιά είσοδο για το ένα διαμέρισμα και να ανοίξουμε νέα είσοδο για το άλλο.

Και εδώ είναι που μπλέκεται το θέμα: Στην πολεοδομία που ρώτησα ο ένας μηχανικός του ΤΕΑΔ μου είπε ότι θέλει συναίνεση της πολυκατοικίας και ο άλλος μηχανικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα και ήταν και ανένδοτος σε αυτό! Ούτε καν το συζητούσε!

Τελικά τι ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και σε σένα.

 

Προσωπικά συμφωνώ με τον 1ο. Άρα ανοίγεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας σε 1η φάση και βλέπεις τι γράφει. Αν δεν υπάρχει κανονισμός ή δεν αναφέρεται στο συγκεκριμένο τότε απαιτείται η συναίνεση της πλειοψηφίας.

Link to comment
Share on other sites

ο.... "ανενδοτος" που ειπε οτι δεν χρειαζεται τπτ....

κανει λαθος...

 

η μεσοτοιχια  διαμερισματος προς τον διαδρομο...ειναι κοινοχρηστη

 

εκτος εαν αποδειξει οτι ανηκει σε αυτον...με βαση τα οσα γραφει το συμβολαιο...

[ειναι  μερικα  "φορτωμενα"  συμβολαια...προς επαυξηση των τμ.....]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση κατέθεσα έγγραφη συναίνεση συνιδιοκτητων στο 100% και εκδόθηκε η άδεια δόμησης.

 

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο.... "ανενδοτος" που ειπε οτι δεν χρειαζεται τπτ....

κανει λαθος...

:smile:  :smile:  :smile:

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση κατέθεσα έγγραφη συναίνεση συνιδιοκτητων στο 100% και εκδόθηκε η άδεια δόμησης.

αυτό πώς το κατάφερες? οικογενειακή πολυκατοικία?

 

στα πολύ ορθά που λένε οι συνάδελφοι, να προσθέσω ότι θες και τροποποίηση σύστασης οπότε θέλει συναίνεση, εκτός κι αν δίδεται η δυνατότητα για μονομερή τροποποίηση που το έχω πετύχει για συνενώσεις όχι διαχωρισμούς.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

ότι ισχύει

1. για τις συνενώσεις προφανώς ισχύει και για τους διαχωρισμούς και

2. όπως χρειάζεσαι συναίνεση για το κλείσιμο μια πόρτας το ίδιο χρειάζεσαι και για το άνοιγμα  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Μετά απο περισσότερη έρευνα, θα συμφωνήσω μαζί σας για την συναίνεση των συνιδιοκτητών. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος , όπου για την αποφυγή της συναίνεσης συνιδιοκτητών αποφασίστηκε να γίνει η 2η είσοδός του νέου διαμερίσματος εντός του περιγράμματος του αρχικού διαμερίσματος.

Σε αυτή την περίπτωση σύμφωνα με την εμπειρία σας, όπου δεν επηρεάζεται και δεν τροποποιήστε τίποτα από τους κοινόχρηστους,  η συναίνεση που απαιτείται από το σύστημα αφορά πάλι το σύνολο των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας η μια ΥΔ μόνο απο τον ιδιοκτήτη θα ήταν αρκετή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.