Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

 

Ερώτηση:  Είμαι ασφαλίσμενος στο τσμεδε απο 10/2010. Μέχρι τον 10/2015 ήμουν κάτω πενταετίας. Τα αναδρομικα που συζητούνται απο το 2011 με πιάνουν? Δεν έχω δεί στα ειδοποιητήρια των 2 τελευταίων χρόνων καμία αυξηση παρα μόνο αναδρομικα υπερ οαεδ περυσι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλή απάντηση δε θα πάρεις, γιατι ο καθένας ειναι μια διαφορετική περιπτωση.

 

Αλλά αν θυμαμαι ΄καλά, τα αναδρομικά σχετίζονται με την υποχρεωτική υπαγωγή σε ανώτερη κατηγορία με τις 3ετίες.

 

Αρα ΑΝ σε πιάνουν εσενα τα αναδρομικά, θα ειναι απο΄2014 και μετά.

 

Με καθε επιφύλαξη.

 

καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Πας στην εφαρμογή του ΤΣΜΕΔΕ για ειδοποιητήριο (όχι του ΕΦΚΑ!) . Αν σου βγάλει ειδοποιητήριο με αναδρομικά το πληρώνεις. Αλλιώς δεν θα σου βγάλει τίποτα ή ένα μήνυμα ότι δεν υπάρχει ειδοποιητήριο κάπως έτσι. Νομίζω αφορά τους μετά το 2010 ή 2011 κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σοφό το έγραψε ο Νίκος από πάνω.

 

Παρά ταύτα θα προσπαθήσω να κάνω μια προσέγγιση.

Γράφεις ότι το Β10 ήσουν κάτω 5ετίας και άρα θα ήσουν στην 2η Ασφαλιστική Κατηγορία κάτω 5ετίας.
Το Α11 υπάχθηκες στην 2η Ασφαλιστική Κατηγορία αλλά άνω 5ετίας όπου αν δεν ζητούσες να αλλάξεις Ασφαλιστική Κατηγορία θα παρέμενες σε αυτή (2η) για πάντα.
Ήρθε όμως ο ν.3986/11 και άλλαξε τα πράγματα.
Στην 2η Ασφαλιστική Κατηγορία άνω 5ετίας και σύμφωνα με το παραπάνω νόμο (άρθρο 44, παράγρ.4) θα παρέμενες μέχρι και το Β14 δηλαδή για τρία χρόνια ('12, '13 και '14).
Το Α15 θα πήγαινες στην 3η Ασφαλιστική Κατηγορία για μέχρι και το Β'17... αν έμενε σε ισχύ αυτός ο νόμος...
....ήρθε όμως ο Κατρούγκαλος και τα άλλαξε από 1/1/2017 ....
Οπότε όπως έχω γράψει, άπειρες πλέον φορές, δεν έχεις --αν δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις-- παρά να συγκρίνεις τα ειδοποιητήρια με τα αντίστοιχα ποσά στους διάφορους ασφαλιστικούς κλάδους που προκύπτουν από τον ν.3986/11 και να δεις αν έχεις διαφορές ... ή να ακολουθήσεις την σαφώς σοφότερη πρόταση του Νίκου...εξάλλου τι νόημα θα είχε αν δεν υπήρχε το στοιχείο του αιφνιδιασμού ... από ασφαλιστικό φορέα που έχει καταργηθεί ... επάνω που νομίζεις ότι το σκότωσες ... ξαναζωντανεύει τ' άτιμο ...!!!
 
Υ.Γ. Ανέβασε τα δύο ειδοποιητήρια αν μπορώ να βγάλω κάτι να σου πω.
Θα κάνω όμως μια εικασία (που μπορεί να είναι και λάθος), οπότε χωρίς να ξέρω τα ποσά στα ειδοποιητήριά σου για το Α12 και το Β12 και με βάση ότι δεν σου έχουν εκδοθεί αναδρομικά θα περίμενα (?) ότι θα πρέπει σε αυτά να έχεις.
ΚΣ=170,53€/μήνα - ΕΠΙΚ=71,62€/μήνα - ΕΦΑΠΑΞ=34,11€/μήνα - ΚΥΤ=54,99€/μήνα (και αν είχες υπαχθεί προαιρετικά στην ΕΙΔ.ΠΡΟΣΑΥΞ.= 83,20€/μήνα)
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτεμβρη του 2010 γραφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ. Ανω πενταετίας έγινα το 2015. Στην 2 κατηγορια πήγα το 13.

Στο ειδοποιητήριο του Β 2016 δεν έχω αναδρομικά. Τα μόνα αναδρομικά που έχω πληρωσει μέχρι στιγμής είναι 240 υπερ οαεδ για το 11,12 όπου δε είχαν μπεί στα τότε ειδοποητηρια.

 

Η πλάκα είναι ότι πήρα τηλ και το ΤΣΜΕΔΕ και δεν ήξεραν να μου απαντησουν. :)

 



Γράφεις ότι το Β10 ήσουν κάτω 5ετίας και άρα θα ήσουν στην 2η Ασφαλιστική Κατηγορία κάτω 5ετίας.
Το Α11 υπάχθηκες στην 2η Ασφαλιστική Κατηγορία αλλά άνω 5ετίας όπου αν δεν ζητούσες να αλλάξεις Ασφαλιστική Κατηγορία θα παρέμενες σε αυτή (2η) για πάντα.
Edited by panou1986
Link to comment
Share on other sites

Απλα, θεωρησα --λαθος μου, παρανόηση--, οτι το Β10 ήσουν στο τελευταίο ετος της 5ετιας. Τότε ισχύουν τα γραφομενα μου.

Χρησιμοποίησε την λογική αυτη σε συνδιασμο με τους πινακες που έχω ανεβασει για να ελεγξεις αν τα ποσα στα ειδοποιητήρια συμβαδίζουν με τον τοτε ισχυοντα νομο.
Οπως σου ειπα ανέβασε αν θες τα ειδοποιητηρια για να δω αν μπορω να σου πω κατι και να μιλαμε με κατι χειροπιαστό.

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Απλα, θεωρησα --λαθος μου, παρανόηση--, οτι το Β10 ήσουν στο τελευταίο ετος της 5ετιας. Τότε ισχύουν τα γραφομενα μου.

 

Χρησιμοποίησε την λογική αυτη σε συνδιασμο με τους πινακες που έχω ανεβασει για να ελεγξεις αν τα ποσα στα ειδοποιητήρια συμβαδίζουν με τον τοτε ισχυοντα νομο.

Οπως σου ειπα ανέβασε αν θες τα ειδοποιητηρια για να δω αν μπορω να σου πω κατι και να μιλαμε με κατι χειροπιαστό.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

 

Ωραία τα υπολόγισα, όλα τα προηγούμενα ειδοποιητήρια μου (10-16) βγάζουν με ακρίβεια λεπτού τα ποσά του πίνακα, εκτός φυσικά απο τα 4 εξάμηνα υπερ οαεδ που δεν ειχαν μπει. Οπότε δε πρέπει να μου έρθουν ποτέ αναδρομικά.

 

Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πληρώσει (Παλαιό ασφαλιστικό)

Β2011 έως Α2014 : 2.015,52*6=12.093,12

Β2014 2.250,60

Α2015 έως Β2015 : 2.015,52*2=4.031,40

Πλήρωσα : 18.374,76

Έπρεπε να πληρώσω : 20.255,40   (9*2.250,60)

Οφείλω : 1.880,64€ το οποίο θα αποπληρωθεί σε 8 δόσεις, δηλαδή 235,08€ έκαστη δόση!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.