Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

2 hours ago, tzitzikas said:

καλησπέρα. πότε τελειώνουν τα αναδρομικά. Θελω να πω τώρα μου ήρθε Α' 2013. ποιο έτος τελειώνουν? Εχει και για το 2014 ΄η το 2013 τελειώνουν? Ευχαριστώ

Δες

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, 32pixels said:

Τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ εξακολουθούμε να τα βλέπουμε μέσω της επιλογής "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΕΞΑΜΗΝΟΥ" στην αρχικη σελίδα, ή άλλαξε κάτι? Ρωτάω επειδή όταν εισέρχομαι μέσω αυτής της επιλογής δεν βλέπω τα Α' 2013. Ίσως να μην έχουν εκδοθει ακόμα για όλους?

Ούτε εγώ βλέπω και από ό,τι θυμάμαι το είχα πληρώσει πλήρες τότε το ειδοποιητήριο πριν βγει νέο μειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgegaleos said:

Δες

 

εμένα Α-2013 μου ήρθε τώρα 1η φορά να πληρώσω γιατι τα παλιά τα είχα πληρώσει τότε καθυστερημένα και προφανώς τα είχα χρυσοπληρώσει (είχαν αναδρομικά μέσα). εκτός απο το Α-2013 που ήρθε τώρα, μετά πόσα εξάμηνα θα έχω ακόμα αναδρομικά? Αυτό ρωτάω, η απάντησή σου με μπέρδεψε. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδοποιητήρια των αναδρομικών μία φορά έρχονται τουλάχιστον μέχρι σήμερα και περιέχουν τις διαφορές ανάμεσα σε αυτές που εκδόθηκαν σε σχέση με αυτές που έπρεπε να εκδοθούν με βάση τον τότε ισχύοντα ν.3986/11. Απλά το κανονικό ειδοποιητήριο του Α'13 ήταν το μοναδικό που είχε βγει σε δύο "εκδόσεις". Μία αρχική με βάση τον ν.3986/11 και μία με όχι εφαρμογή του νόμου. Σε όσους πλήρωσαν εμπρόθεσμα το πρώτο δεν εκδόθηκε ποτέ το δεύτερο και αυτοί δεν έχουν αναδρομικά για το Α'13 διότι πλήρωσαν σύμφωνα με τον ν.3986/11. Όσοι αγνόησαν το πρώτο, μετά κάποιες μέρες δεν υπήρχε αυτό και στην θέση του υπήρχε ένα άλλο που δεν ήταν σύμφωνο με τον τότε ισχύοντα νόμο. Σε όσους πλήρωσαν αυτό προέκυψαν αναδρομικά ως διαφορές ποσών μεταξύ αυτού (του δεύτερου) και των ποσών σύμφωνα με τον ν.3986. Αυτό περιλαμβάνει τα αναδρομικά του Α'13 (ως διαφορές ποσών στου κλάδους που σου έγραψα στην αρχή, πλην όμως του κλάδου της ειδικής προσαύξησης που καταργήθηκε από 1/1/2016)

Στην παραπομπή που σου έδωσα υπάρχει όλο το σκεπτικό και η απόφαση για την έκδοση των αναδρομικών. Στην απόφαση αυτή θα βρεις και αυτό που ρωτάς.

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε σε ευχαριστώ καταρχήν για τον χρόνο σου.

Ξαναρωτώ όποιον γνωρίζει. εμένα Α-2013 μου ήρθε τώρα 1η φορά να πληρώσω αναδρομικά γιατι τα παλιά τα είχα πληρώσει τότε καθυστερημένα και προφανώς τα είχα χρυσοπληρώσει (είχαν αναδρομικά μέσα). εκτός από το Α-2013 που ήρθε τώρα, μετά πόσα εξάμηνα θα έχω ακόμα αναδρομικά?  Δηλαδή θα ρθει Β-2013, Α-2014 κτλ. Πότε σταματάει? Τελως πάντων εννοώ αν εκτός απο αυτό που ήρθε τώρα 348,42Ε  που πάνω αριστερά γράφει Α2013 να αναμένω και άλλο ειδοποιητήριο, και αν ναι πότε?. Για 2011 και 2012 δεν είχα ειδοποιητήρια. Εμπαινα και δεν έβγαζε κάτι και φέτος και πέρισυ, ευχαριστώ

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, voxson said:

Ούτε εγώ βλέπω και από ό,τι θυμάμαι το είχα πληρώσει πλήρες τότε το ειδοποιητήριο πριν βγει νέο μειωμένο.

Σωστά, νομίζω πως και εγώ το είχα πληρώσει ολόκληρο τότε, γι' αυτό δεν βλέπω ειδοποιητήριο σήμερα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ευτυχώς που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μπορώ να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει  και  Α 2012 ;;   και  μεχρι  που  φτανουν  τα  αναδρομικα 

μεχρι  το  2017  Ω  τι  ευτυχια !!!!!  παντα  τέτοιες  χαρες !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία με όλα αυτά.

Διαβάζω ότι σε κάποιους συναδέλφους που εκδόθηκε ειδοποιητήριο με Ειδική Προσαύξηση μέσα, αυτό επανεκδόθηκε χωρίς αυτή (αφού καταργήθηκε).

Το Α-2013 το είχα πληρώσει 1.925,76 (1η Ασφ. Κατηγορία σύνολο με Ειδ.Προσ.) ενώ κανονικά έπρεπε 1.924,74 (2η Ασφ. Κατηγορία χωρίς την  Ειδική Προσαύξηση) + 349,44 Ειδική Προσαύξηση που δεν αλλάζει και έχω ήδη πληρώσει. Παρά ταύτα, μου βγήκε ειδοποιητήριο αναδρομικών 348,42 - προφανώς αγνοώντας την πληρωμένη ειδική προσαύξηση και υπολογίζοντας μόνο τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών.

Αυτό που θέλω να καταλάβω για την Ειδική Προσαύξηση είναι αν έχει αναδρομική ισχύ και από πότε είναι αυτή. Γιατί αρχίζει και δημιουργείται μια διαφορά μεταξύ αυτών που την πλήρωσαν και αυτών που τη γλιτώνουν.

Μη με παρεξηγήσετε, ορθώς τη γλιτώνουν, όμως υπάρχει περίπτωση επιστροφής ή συμψηφισμού των καταβληθέντων ποσών ??

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotirisgp said:

Έχω μια απορία με όλα αυτά.

Διαβάζω ότι σε κάποιους συναδέλφους που εκδόθηκε ειδοποιητήριο με Ειδική Προσαύξηση μέσα, αυτό επανεκδόθηκε χωρίς αυτή (αφού καταργήθηκε).[1]

Το Α-2013 το είχα πληρώσει 1.925,76 (1η Ασφ. Κατηγορία σύνολο με Ειδ.Προσ.) ενώ κανονικά έπρεπε 1.924,74 (2η Ασφ. Κατηγορία χωρίς την  Ειδική Προσαύξηση) + 349,44 Ειδική Προσαύξηση που δεν αλλάζει και έχω ήδη πληρώσει. Παρά ταύτα, μου βγήκε ειδοποιητήριο αναδρομικών 348,42 - προφανώς αγνοώντας την πληρωμένη ειδική προσαύξηση και υπολογίζοντας μόνο τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών.[2]

Αυτό που θέλω να καταλάβω για την Ειδική Προσαύξηση είναι αν έχει αναδρομική ισχύ και από πότε είναι αυτή. Γιατί αρχίζει και δημιουργείται μια διαφορά μεταξύ αυτών που την πλήρωσαν και αυτών που τη γλιτώνουν.

Μη με παρεξηγήσετε, ορθώς τη γλιτώνουν, όμως υπάρχει περίπτωση επιστροφής ή συμψηφισμού των καταβληθέντων ποσών ??

 


[1] Το ειδοποιητήριο του Α'13 που εκδόθηκε το Α'13 ---δεν αναφέρομαι στο αντίστοιχο των αναδρομικων που εκδόθηκε προχθές--- είτε στην 1η του έκδοση ---που εφαρμόσθηκε ο ν.3986/11--- είτε στην 2η του έκδοση που εφαρμόσθηκαν τα προ του ν.3986/11 για όσους προβλέπονταν εισφορές του κλάδο ειδ. προσαυξησης (είτε με τον ν.3986/11 είτε προ αυτού) εμφανίσθηκαν κανονικά. Ο κλάδος της ειδικής προσαύξησης καταργήθηκε από 1/1/2016. Για αυτό όσοι πλήρωσαν το 1ο ειδοποιητήριο του Α'13 (που εκδόθηκε στο Α'13 και είχε και τον κλάδο της ειδ. προσαυξησης) τώρα δεν υπάρχουν αναδρομικά που οφείλονται από το Α'13. Κανονικά θα έπρεπε να τους επιστραφεί αυτό το ποσό όπως έγινε (πρακτικά δεν υπολογίσθηκε) στα αναδρομικά αυτών που πλήρωσαν το 2ο ειδοποιητήριο του Α'13 (που εκδόθηκε στο Α'13).

 [2] Το Α'13 γράφεις ήσουν στην 1η Ασφ.κατηγ. είχες πληρώσει 1.925,76€ ήτοι αν αφαιρέσουμε τα 6μήνες x 10 υπέρ ΟΑΕΔ = 1.865,76€
Αυτό το ποσό προκύπτει ως εξής (θυμίζω τότε δεν είχε καταργηθεί η ειδ. προσαύξηση):

ΚΣ (άνω 5ετίας)=                     138,67€
Ειδ. προσαύξ. (κάτω 5ετίας)=58,24€
επικ. (άνω 5ετίας)=                  41,60€
εφάπαξ.=                                     27,73€
ΚΥΤ=                                             44,72€
ΣΥΝΟΛΟ στο εξάμηνο = 310,96x6 = 1.865,76€

Επρεπε να έχεις πληρώσει λόγω του ότι με βάση τον ν.3986/11 ήσουν στην 2η ασφ.κατηγορία (θυμίζω τότε δεν είχε καταργηθεί η ειδ. προσαύξηση):

ΚΣ (άνω 5ετίας)=                    170,53€
Ειδ. προσαύξ. (άνω 5ετίας)=102,32€
επικ. (άνω 5ετίας)=                 51,16€
εφάπαξ.=                                    34,11€
ΚΥΤ=                                           54,99€
ΣΥΝΟΛΟ στο εξάμηνο =413.11x6 = 2.478.66€

Άρα αν δεν είχε καταργηθεί από 1/1/2016 η ειδ.θα είχες αναδρομικά για το Α'13 ίσο με 2.478,66 - 1865,76=612,90€
Άλλα επειδή από 1/1/2016 καταργήθηκε η ειδ. προσαύξηση από τα παραπάνω αναδρομικά σου αφαιρέθηκε η διαφορά των 6 μήνες της ειδ.προσαύξησης (που θα σου είχε χρεωθεί αν δεν είχε καταργηθεί από 1/1/2016) ήτοι:

(102,32€ - 58,24€ )x6=264,48 και σου ήρθε το ειδοποιητήριο για τα αναδρομικά μειωμένο κατά αυτό το ποσό ήτοι 612,90-264,48 = 348,42€.
Έτσι προκύπτουν τα αναδρομικά που "έρχονται" από το Α'13 και βλέπεις το ποσό των 348,42€

Αναδρομική ισχύ, έτσι όπως το γράφει η σχετική "απρωτοκόλλητη" εγκύκλιος, δεν βλέπω να έχει. Γράφει "...δεν συντρέχει πλέον λόγος είσπραξης..." άρα καταλαβαίνω ότι ... από την έκδοσή της απόφασης αυτής και μετά..άρα ότι εισπράχθηκε ...εισπράχθηκε.

Αντίθετα για τους μισθωτούς έχει βγει στην αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ μια σχετική "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗΣ ΣΕ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ" που ορίζει την διαδικασία.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.