Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

On 8/12/2020 at 5:40 PM, Stefanos Vns said:

Καλησπέρα,

 

σήμερα πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ και πήγα στο ισόγειο όπου ζήτησα να δω τι γίνεται με τα αναδρομικά (δεν είχα ασχοληθεί να ψάχνω/κατεβάζω ειδοποιητήρια online, στην ώρα τους). Εκεί μου έβγαλε αναδρομικά για το Α2015 (με κάτι λίγους τόκους) αλλά όχι για το Β2015. Το γεγονός ότι δεν έχω αναδρομικά για το Β2015 εξηγείται επειδή τα έχω πληρώσει με βάση την υψηλότερη (2η) ασφαλιστική κατηγορία στην ώρα τους. Το Α2015 το είχα πληρώσει με βάση τη χαμηλότερη (1η) ασφαλιστική κατηγορία, στην ώρα του.

Είχα κάνει αίτηση υπαγωγής στο Ν.4331/15 για να πέσω στην 1η ασφαλιστική κατηγορία για τα έτη 2015 και 2016. Αυτή η αίτηση (αυτό το "προνόμιο"), δεν έχει εκπέσει, σύμφωνα με όσα διαβάζω. Επομένως, δεν πρέπει να δώσω αναδρομικά για το Α2015 και επιπρόσθετα πρέπει να μου επιστραφούν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα τα επιπλέον που έχω δώσει για το Β2015. Σωστά;

Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες, όπως πώς κατάφερα να δώσω Β2015 με 2η ασφαλιστική κατηγορία στην ώρα του ενώ είχα ενεργή και αποδεκτή αίτηση Ν.4331/15 την εποχή εκείνη. Εξηγείται, αλλά δε θέλω να κουράσω με λεπτομέρειες. Το βασικό μου ερώτημα είναι αν μπορώ να διεκδικήσω λεφτά πίσω από το Β2015 και να μην πληρώσω αναδρομικά για το Α2015.

 

Edit: εντωμεταξύ εγώ ασφαλίστηκα πρώτη φορά το μήνα 03/2009, οπότε το μήνα 03/2015 μπαίνω στο 7ο έτος και πρέπει να πάω στην 3η ασφαλιστική κατηγορία. Εμένα όμως και Α2015 και Β2015 μου τα υπολόγισαν (με βάση τα ποσά το συμπεραίνω αυτό) το μεν πρώτο με βάση την 1η ασφαλιστική κατηγορία (άνω 5ετίας) και το δεύτερο με βάση τη 2η ασφαλιστική κατηγορία (άνω 5ετίας). Και προφανώς δε θυμάμαι σε ποια ασφαλιστική κατηγορία με είχαν βάλει αυτόματα το 2015, αλλά στην αίτηση το Ν.4331/15 (την οποία κράτησα) εγώ ρητά ζήτησα (και αποδέχτηκε το ταμείο) να είμαι στην 1η ασφαλιστική κατηγορία από 1/1/2015. 

 

Edit2: μια άλλη λεπτομέρεια είναι ότι οι εισφορές Α2015 είχαν έρθει αρχικά υπολογισμένες με βάση τη 2η ασφαλιστική κατηγορία (άνω 5ετίας) αλλά μετά τη σχετική υπαγωγή στο αρ.39 του Ν.4331/15 επαναϋπολογίστηκαν και τα πλήρωσα με βάση την 1η ασφαλιστική κατηγορία (άνω 5ετίας).

Η απάντηση σε όλο το παραπάνω είναι ότι το δικαίωμά μου να πληρώσω με βάση την 1η ασφαλιστική κατηγορία τα έτη 2015 και 2016 κατέπεσε (χάθηκε) επειδή έκανα έστω και μία εκπρόθεσμη πληρωμή (το οποίο ισχύει, ούτε το Α2015 ούτε το Β2015 το είχα πληρώσει στην ώρα του).

Οπότε το μεν Β2015 που είχα ήδη πληρώσει με βάση τη 2η ασφαλιστική κατηγορία, φυσιολογικά δε δημιούργησε αναδρομικά, το δε Α2015 που είχα πληρώσει με βάση την 1η ασφαλιστική κατηγορία δημιούργησε αναδρομικά (τα οποία και εξόφλησα).

Οπότε όχι, δε μπορώ να διεκδικήσω λεφτά πίσω από το Β2015 ούτε μπορώ να γλιτώσωσ τα αναδρομικά του Α2015 :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σημερινή ανακοίνωση ή είναι παλαιότερη ;

Η Διοίκηση του e-ΕΦΚΑ ενημερώνει τους ασφαλισμένους του τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ ότι αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια αναδρομικών διαφορών Β΄εξαμήνου 2015 (Ν. 3986/2011) ενεργών και ανενεργών ασφαλισμένων σύμφωνα με την υπ΄αρ. 398/18.05.2016 απόφαση του ΔΣ- ΕΤΑΑ

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας στείλεις ... αδιάβαστους ... κυκλοφορούν και εγκεφαλικά !!!!

Είναι παλαιά ανακοίνωση, σε μπερδεύει η τρέχουσα ημερομηνία που έχει πάντα στο site του το ΤΣΜΕΔΕ.

Το Β'15 έχει εκδοθεί από 11/6/2020, από τότε είναι αυτή η ανακοίνωση και υπάρχει και στον ΕΦΚΑ, εδώ.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry george δεν αναφέρει ημ/νία ανάρτησης όπως στις άλλες και μπερδεύτηκα με την τρέχουσα ημ/νία του site. 🙄

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει κι εγώ, είναι ανοησία που δεν γράφουν ημερομηνια στην κάθε ανάρτηση. Κάποια στιγμή το έκαναν... αλλά τώρα πιά ... ποιός θα ασχοληθεί με το site αυτό ... θα δημοπρατηθεί ....!!!!

Ευτυχώς προλάβαμε κόσμο !!!! Την καλημέρα μου, καλή χρονιά ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα η καλήμερα σε όλους.

θα ζητήσω καταρχήν μια ανοχή μιας και τελευταία φορά έγραψα το 2013.

Ιστορία: Γράφτηκα το 2007 στο ΤΕΕ άρα και στο ΤΣΕΜΕΔΕ. Λόγω παράλληλης ασφάλισης και επειδή δεν μπορούσα κάθε 6 μήνες να πληρώνω και το ΤΣΕΜΕΔΕ , το 2013 διαγράφτηκα οπού και πλήρωσα όλες τις όφειλες είτε προς ΤΕΕ η ΤΣΕΜΕΔΕ.

Τώρα : Πριν λίγες ήμερες , επειδή είχα μια επιστροφή από ΕΦΟΡΙΑ και καθυστερούσε, έμαθα από την εφορία οτι έχω όφειλες προς ΤΟ "ασφαλιστικό μου φορέα (ΤΣΕΜΕΔΕ)". Εγώ απάντησα στην εφορία οτι δεν είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΕΜΕΔΕ και από ότι φαίνεται από τα email  που έλαβα, ενημερώθηκε το ΤΣΕΜΕΔΕ και έλαβα άλλο email ( πλέον από ΤΣΕΜΕΔΕ ) ότι χρωστάω και πρέπει να πάω στο ΚΕΑΟ.

Σήμερα από το ΤΣΕΜΕΔΕ πήρα ενα χαρτί  ( attached below ) που φυσικά  μόνο μπορεί να χαρακτηριστεί κουρελο- χαρτο. Αναφέρει Νόμο του 2011 (Αναδρομικά Μνημονίου ), όπως μου είπαν με δικαστική απόφαση του 2017, υπολογισμένα το 2021. και οι τόκοι τρέχουν.

Καταρχήν δεν ενημερώθηκα από ΤΣΕΜΕΔΕ και από οτι φαίνεται αυτό βρέθηκε και υπολογίστηκε το 2021. Δεν ειχα και δεν εχω κάποια πρόσβαση στο ΕΦΚΑ ( δεν ξερω καν τι ειναι ) και με το τωρινό μου ασφαλιστικό φορέα είμαι οκ.

  1. Πως έχουν υπολογιστεί ? ( διάβασα την ενότητα στα γρήγορα άλλα και πάλι πως έχουν προκύψει τα 1016 κ 265 τόκοι ευρώ? ) Δηλαδή αυτα θα έπρεπε να είναι υπολογισμένα με τιμές του 2013 , του 2017?
  2. Ποια είναι η δικαστική απόφαση του 2017?
  3. Μήπως υπάρχει και οφειλή κ άλλου και εννοώ εκτός ΤΣΕΜΕΔΕ και μεσώ ΕΦΚΑ πχ ΤΕΕ?
  4. Μπορεί να γινει ρύθμιση?
  5. Δικηγόρος θα κάνει κάτι αν έστω με τόκους ( βρήκα οτι εκρεμουν αποφάσεις)  ?
  6. Κάπου στην εδώ ενότητα, οτι μπορεί στα γραμμάτια είσπραξης μπορεί να είναι περασμένα τα αναδρομικά  . Πως μπορώ να τσεκάρω τις αποδείξεις που έχω απο την περίοδο 2011 - 2013?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

PS : Νόμιζα το 2013 που ζήτησα εκκαθαριστικό οτι τελείωσα με ΤΕΕ και ΤΣΕΜΕΔΕ.

 

 

2021-09-07-0001.jpg

Edited by mumra76
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @mumra76, καταρχήν καταλαβαίνω την ξενέρα σου, αλλά δε βλέπω κάτι ιδιαίτερα περίεργο. Εσύ διαγράφηκες από το ΤΣΜΕΔΕ στις 13/1/2013. Μέχρι τότε δε χρωστούσες κάτι (περισσότερο από όσα είχες πληρώσει) για 2011 και 2012 και τις 13 μέρες του 2013. Είχες ξοφλήσει. Λογικά είχες εκδώσει περήφανος και εκκαθαριστικό/ασφαλσιτική ενημερότητα. Μετά όμως πέρασε το μεσοπρόθεσμο και ξαφνικά βρέθηκες να χρωστάς εισφορές σε σύνταξη (ΔΚΣ - Κύριας Σύνταξης), σε κλάδο υγείας (ΔΚΥΤ - Κλάδος Υγείας) και στον ΟΑΕΔ (10 ευρώ το μήνα για τα έτη 2011-2012, 240€ το σύνολον).

Πέρασαν κάποια χρόνια μέχρι να καταλαγιάσει η φάση και να βεβαιωθούμε ότι όντως τα χρωστάμε (γιατί κάναμε σα μηχανικοί ενστάσεις, παραστάσεις και αντιδράσεις) και κάποια στιγμή αποφασίστηκε ότι όντως τα χρωστάμε. Η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα τα έχει δώσει τα αναδρομικά 2011-2012. Εσύ ήσουν εκτός, δεν παρακολουθούσες (πράγμα λογικό) και δεν το έμαθες. Κάποια στιγμή βρήκαν το δρόμο τους προς τη ΔΟΥ. Game over. 

1. με βάση τις κατηγορίες που ανήκες το 2011 και το 2012 (και τις 13 μέρες του 2013). Οι υπολογισμοί στο λέω εγώ από τώρα, σωστοί είναι.

2. λογικά κάποια που αποφάνθηκε ότι τα αναδρομικά 2011-2012 είναι καλώς καμωμένα (δεν ξέρω για ποια ακριβώς μιλάς, λογικά αυτή την απόφαση του 2016 http://emmisthos.blogspot.com/2016/05/3982016.html, ίσως ο @georgegaleos σου πει παραπάνω)

3. όχι. πάρα πολύ δύσκολο να υπάρχει κάτι άλλο

4. δεν το ξέρω

5. σχεδόν απίθανο

6. τα αποδεικτικά πληρωμών οφείλεις να τα κρατάς εσύ, Online αν αυτό εννοείς δεν υπάρχουν (δε γνωρίζω εγώ κάτι σχετικό). Τα αναδρομικά 2011-2012 να είναι περασμένα στα ειδοποιητήρια (;) αλλά εσύ να μην τα έχεις εξοφλήσει τότε (;;) και να σου έχουν δώσει και εκκαθαριστικό/ασφαλιστική ενημερότητα (;;;), δύσκολο... δε το βλέπω λογικό

 

 

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

Θεώρησα οπως και ζήτησα οτι το τελευταίο γραμμάτιο ητο εκκαθαριστικό.

Για το δεύτερο μου είπαν οτι υπάρχει δικαστική απόφαση 2017 ( θα κοιταξω το συνδεσμο που εστειλες Stefanos Vns )   που άφορα τον Νομο3986/2011 και οτι το πόσο που υπάρχει είναι αναδρομικά μνημονίου υπολογισμένα με τιμές του 2021 ( δηλαδή αυτο για μένα σημαίνει οτι τα λεφτά τα οποία ζητάνε έχουν μέσα 8 η 4 χρόνων πληθωριστικές τιμές ?).

Τα αποδεικτικά πληρωμών τα έχω ολα όποτε πως μπορώ τσεκάρω οτι αυτά τα αναδρομικά μνημονίου δεν είναι ήδη περασμένα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.