Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

6 ώρες πριν, mumra76 said:

και οτι το πόσο που υπάρχει είναι αναδρομικά μνημονίου υπολογισμένα με τιμές του 2021 ( δηλαδή αυτο για μένα σημαίνει οτι τα λεφτά τα οποία ζητάνε έχουν μέσα 8 η 4 χρόνων πληθωριστικές τιμές ?).

Είναι αναδρομικά μνημονίου, υπολογισμένα με τιμές των αντίστοιχων ετών (2011 ή 2012), αλλά οι τόκοι ξεκίνησαν να υπολογίζονται από τη στιγμή που βγήκαν τα αντίστοιχα ειδοποιητήρια. Αν θυμάμαι καλά, 2011 Β βγήκε 1ο εξάμηνο 2017, 2012 Α βγήκε 2ο εξάμηνο 2017 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν "πληθωριστικές τιμές", ίδια ήταν τα εξαμηνιαία ασφάλιστρα το 2017, ίδια και το 2021. Οι τόκοι είναι που τρέχουν όπως σου εξήγησε και ο φίλος παραπάνω.

 

Τα ειδοποιητήρια και οι αποδείξεις εξόφλησης του 2011-2012, εφόσον τα πλήρωνες τότε στην ώρα τους, δε γίνεται εξ' ορισμού να περιλαμβάνουν τα αναδρομικά. Θα έπρεπε να είχες μπει να τυπώσεις τα νέα ειδοποιητήρια που εκδόθηκαν, ανά εξάμηνο, από το δεύτερο μισό του 2016 και για 8 εξάμηνα με βάση το πρόγραμμα που λέει εδώ https://emmisthos.blogspot.com/2016/05/3982016.html

1η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2011
2η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2012
3η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2012
4η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2013
5η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2013
6η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2014
7η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2015
8η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2015
 
Με πιο απλά λόγια, όπως σου είπα και προχθές, στις 13/1/2013 ήσουν ενήμερος/εκκαθαρισμένος πες το όπως θες. Απο τότε όμως ψηφίστηκε ένας Νόμος που ορίζει ότι χρωστάς περισσότερα για τα έτη 2011-2012 και τις 13 μέρες του 2013. Μετά από πολλές διαμάχες ο Νόμος πέρασε και εκδόθηκαν νέα ειδοποιητήρια με τις διαφορές όπως όριζε ο Νόμος παραπάνω. Δε τα στέλνανε τότε (το 2016 και ένθεν) ταχυδρομικά τα ειδοποιητήρια, έπρεπε εμείς να μπαίνουμε να τα κατεβάζουμε. Εσύ, λογικά, δεν ασχολήθηκες και γι' αυτό δεν ενημερώθηκες. Όπως είπα, κανείς μηχανικός (ενεργός με βιβλία ανοιχτά τα έτη 2011-2012) δε γλίτωσε τα αναδρομικά. Άσχημο, αλλά ισχύει. Δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Καλημέρα.
Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έως τώρα.

Άρα το αρχικό κεφάλαιο υπολογισμένο με τιμές του 2011 - 2013. Ειδοποιητήριο δεν έλαβα.......χαχαχαχα δηλαδή αν δεν ρώταγα την εφορία για την επιστροφή δεν θα το μάθαινα πότε.... Δεν ενημερώθηκα και για αυτό δεν ασχολήθηκα.

Μια επίσης απορία είναι οτι στην αρχική μου δημοσίευση είχα ρωτήσει "Μήπως υπάρχει και οφειλή κ άλλου και εννοώ εκτός ΤΣΕΜΕΔΕ και μεσώ ΕΦΚΑ πχ ΤΕΕ?"

Το ρωτάω ξανά γιατί οπως ανέφερε ο Stefanos Vns στο χαρτί που μου  δώσανε φαίνονται  "(ΔΚΣ - Κύριας Σύνταξης), σε κλάδο υγείας (ΔΚΥΤ - Κλάδος Υγείας) και στον ΟΑΕΔ"

Στο τελευταίο γραμμάτιο εισπαραξης υπάρχουν επιπλέον κλάδοι πχ επικουρικό,  οπως  και εχει αναλυθεί απο τον geogergaleos σε αλλο ποστ

"Κλάδος κύριας σύνταξης
Κλάδος Επικουρικής Ασφάλισης
Κλάδος Εφάπαξ παροχών
Κλάδος Υγείας Τεχνικών
Νέος κλάδος ανεργίας-ΟΑΕΔ "

Άρα δεν νομίζω να έχω και άλλου εκτός ΤΣΕΜΕΔΕ χρωστούμενα...Σωστά?

Το ΤΣΕΜΕΔΕ απαραδεκτο, μονο το χαρτι που μου εδωσαν δειχνει το επιπεδο τους.

Ο νόμος είναι 3986/2011 με αποφαση του 2016. Κανένας νόμος μετά την διαγραφή μου δεν μπορεί να με υποχρεώσει και για αυτό ζούμε σε κρατος δικαιου (χαχα) . Αν παρανομήσω θα δικαστώ με τους υπάρχων νομούς και οχι με νομούς μελλοντικούς. Δεκαετια 90 ημουν ΙΚΑ άρα χρωσταω και στο ΙΚΑ?.  ΑΝ είχα διαγραφτεί πριν το 2011 δεν θα υπήρχε καν θέμα.

Ευχαριστώ

Edited by mumra76
Link to comment
Share on other sites

Και το ΤΣΜΕΔΕ αλλά και ο ΕΦΚΑ, λειτουργούν στα όρια του απατεώνα, εφόσον δεν παρέχουν καμία ενημέρωση έγγραφη ως οφείλουν, ακόμα και σήμερα. Εκδίδουν εισφορές, καταλογίζουν οφειλές και ένα σωρό αποφάσεις που αφορούν ασφαλισμένους και ΠΟΤΕ δεν τους ενημερώνουν, αλλά οι ασφαλισμένοι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ελέγχουν τακτικά ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ τους, την πλειάδα συστημάτων και πλατφόρμων για κάθε πιθανή (και απίθανη) νέα έκδοση γραμματίων, αποφάσεων, καταλογιστικών πράξεων, αναδρομικών, κτλ.

Αυτό είναι το μόνο ουσιαστικό που μπορεί να βασιστεί ένας δικηγόρος και να κινηθεί κατά των προσαυξήσεων που σου επιβλήθηκαν. Κάτι βέβαια που θα έπρεπε να είχε κάνει ΗΔΗ το ΤΕΕ και οι επιμέρους σύλλογοι, αλλά φυσικά δεν έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον, στην πλειοψηφία τους.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται βρε παιδιά, ατομικά ένας και μόνο ασφαλισμένος με τη βοήθεια ενός ιδιώτη δικηγόρου να καταρρίψει αξιώσεις για τόκους κόντρα στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, με επιχείρημα ότι δεν τον ενημέρωσαν; Αν γινόταν αυτό, δε θα είχε ήδη κερδηθεί εκατοντάδες φορές, δεδομένου ότι δε μας ειδοποιούν για τίποτα;

Στο αρχικό ερώτημα ο φίλος ρώταγε αν αξίζει να βάλει δικηγόρο, και μάλιστα όχι για τα 1300 ευρώ που είναι το ποσό αλλά για τα 300 των προσαυξήσεων... η γνώμη μου είναι όχι, τι να συμβουλέψω δηλαδή; Πήγαν και τα χρέη στη ΔΟΥ, με άλλα λόγια θα του τα κρατήσουν από την επιστροφή φόρου... εγώ κατέβαζα ειδοποιητήρια και πλήρωνα αναδρομικά με e-banking από το εξωτερικό, όντας μισθωτός σε ξένη χώρα και με κλεισμένα τα πάντα στη ΔΟΥ. Τι να λέμε...

 

@mumra76στα άλλα που ρώτησες: εφόσον το ΤΣΜΕΔΕ το ίδιο εκτύπωσε τα χρωστούμενα και τους τόκους (αυτό το κουρελόχαρτο που πόσταρες -όλοι το έχουμε δει κάποια στιγμή :-) ), δε χρωστάς κάτι άλλο.

Και για το θέμα που εγείρεις ας το πούμε το νομικό, ο Νόμος ψηφίστηκε τον Ιούλιο του 2011 (καιγόταν η Αθήνα) και ισχύει αναδρομικά από την αρχή του έτους. Μια χαρά νόμιμο είναι αυτό. Αν μπορούσαν θα το έκαναν και για 15 χρόνια πριν αλλά δε τους επιτρέπεται οπότε έδωσαν αναδρομική ισχύ μόνο εντός του ίδιου έτους. Η απόφαση του 2016 είναι του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, και όχι Νόμος του Κράτους. Ανήθικο είναι να σου ζητάνε λεφτά για το 2011-2012, όχι παράνομο. Όχι ότι αλλάζει την άποψή σου, ή τη δική μου αυτό!

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά και θα ειμαι και οσο γινεται συντομος.

Καταρχήν θα συμφωνήσω με τον nikmmech (ιδια ειδικότητα στην τελικη έχουμε χαχαχα)  σε οτι γράφει.  Αυτό που εχω καταλάβει για το ΤΣΕΜΕΔΕ και το ΤΕΕ και οχι μόνο , είναι οτι μπορεί να άλλαξε διεύθυνση  αλλα οχι νοοτροπία. Το μοναδικό που λείπει είναι τα καροτσάκια του σούπερ μάρκετ με τα βιβλία μέσα. Φαντάζομαι οτι το καταστατικό τους είναι 1940 και 1945 ακόμη.

Ζήτησα και τηλεφωνικώς και γραπτώς πόσο και σε ποιον χρωστάω. Πήρα το κουρελόχαρτο. Ένα χαρτί που μπορώ να το φτιάξω και εγώ , χωρίς φορέα , εκδότη κλπ. Άρα λοιπόν stefanos-vns φαντάζομαι οτι και εσύ και όλοι που εξόφλησαν τα αναδρομικά το ίδιο χαρτί πήρατε. Αμφιβάλλω.

Ένας σοβαρός φορέας που ακολουθάει ISO διαχείρισης οφείλει να ασκεί διαδικασίες διαφάνειας σε αυτα που ζητάει και απαιτεί. Στην τελική υπάρχει και το άρθρο 5 του συντάγματος.

Όπως και ανάφερε ο geogergaleos υπάρχουν επιπλέον Κλάδος Επικουρικής Ασφάλισης και Κλάδος Εφάπαξ παροχών. Που φαίνονται αυτοί οι κλάδοι στο κουρελόχαρτο ? Άρα παίζει να υπάρχουν και επιπλέον λεφτά που πρέπει να πληρωθούν ? πολύ πιθανόν. Πάντως το ΤΣΕΜΕΔΕ δεν απαντάει στο αίτημα να μου στείλει αναλυτικά που χρωστάω και σε ποιον (κλάδοι ).

Εγώ έκανα διόρθωση σε δικό σου ποστ "Με πιο απλά λόγια, όπως σου είπα και προχθές, στις 13/1/2013 ήσουν ενήμερος/εκκαθαρισμένος πες το όπως θες. Από τότε όμως ψηφίστηκε ένας Νόμος που ορίζει ότι χρωστάς περισσότερα για τα έτη 2011-2012 και τις 13 μέρες του 2013....."

πολυ σωστα τα λες στο τελευταιο ποστ " .....ο Νόμος ψηφίστηκε τον Ιούλιο του 2011 (καιγόταν η Αθήνα)...." και "Η απόφαση του 2016 είναι του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ.....".

Οτι καιγόταν η αθηνα , εγω εξωτερικό ήμουν και το ότι είναι απόφαση του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ ενισχύει οτι είπε ο nikmmech και οτι οφείλουν σαν φορέας με πρότυπα διαχείρισης να με ενημερώσει . Από το ΤΣΕΜΕΔΕ είπαν  οτι είναι νόμος 2017 και όταν πήγα απο εκεί δικαστική απόφαση 2017. Αυτό από μόνο του κατι λεει.

Για την ιστορία απο την ήμερα που έστειλα εμαιλ στην εφορια οτι δεν ασφαλισμενος στο ΤΣΕΜΕΔΕ αρα πως γινεται να εχω οφειλες , να εμαιλ απο το ΤΣΕΜΕΔΕ και τηλ. για να πάω ΚΕΑΟ να κανονίσω οφειλες. ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ?

Δεν υπαρχει καποια διαφορα με κανεναν εδω στο φορουμ απλα μιλαμε. Νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι.

Για να κλεισω , θα περιμενω απαντηση στο ερωτημα  οτι δεν νομίζω να έχω και άλλου εκτός ΤΣΕΜΕΔΕ χρωστούμενα...Σωστά?

Δεν ξερω αν ειμαι μοναδικος που δεν εχει ξοφλησει η αν ο μοναδικος που διαγραφτηκε απο το ΤΣΕΜΕΔΕ το 2013 και πηρα χαμπαρι απο την μη επιστροφη φορου οτι εχω χρωστουμενα στο ΤΣΕΜΕΔΕ?

Γκαλοπ για το μελλον.....

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

PS: Ενας δικηγορος μονο να τους ζητησει επισημα τις οφειλες...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.