Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω πληρώσει τα αναδρομικά του Β2011 από τις 03/01/2017 απευθείας στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ. Από τότε και έως σήμερα το ειδοποιητήριο πληρωμής εξακολουθεί να μου εμφανίζεται μαζί πλέον με το Α2012 και το Β2012 στην εφαρμογή έκδοσης ειδοποιητηρίων του ΤΣΜΕΔΕ . Τους έστειλα εμαιλ σχετικά

(δεν απάντησαν ποτέ) και ξαναπήγα στο ΤΣΜΕΔΕ το καλοκαίρι και μου είπαν ότι σε εμάς στο σύστημα φαίνεται εξοφλημένο, περιμένετε και θα ενημερωθεί και στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ. Ακόμη περιμένω...Ευτυχώς έχω τις αποδείξεις πληρωμής . Α! Το Β2016 που πλήρωσα τότε μαζί με το αναδρομικό του Β2011 δεν μου εμφανίστηκε ποτέ ως οφειλόμενο μετά την πληρωμή. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Τι άλλο να κάνω; Αρκεί να μην ξανατρέχω στα κεντρικά ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ακριβώς ίδια περίπτωση με μένα. Πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα. Στη πληρωμή στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ τον 1/2017 είχαν υπολογίσει προσαυξήσεις λόγω εκπρόθεσμης πληρωμής (η παράταση δόθηκε αργότερα) που βεβαίως κατέβαλα τότε. Αναρωτιέμαι αν οι προσαυξήσεις αυτές πρέπει να επιστραφούν αφού υπήρξε απόφαση παράτασης αργότερα και με ποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε, θα ήθελαν α μάθω αν καθυστερήσω να πληρώσω τα αναδρομικά που ζητάνε ως 31/01 τι επιπτώσεις θα έχω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eνημερώνουμε τους ασφαλισμένους του τέως Ε.Τ.Α.Α.-Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και νυν Ε.Φ.Κ.Α., ότι σύμφωνα με την απόφαση 850 της συνεδρίασης 56/27.12.2017 του Δ.Σ. του Ε.Φ.Κ.Α. (ΑΔΑ:7MΓ8465ΧΠΙ-Φ0Φ) παρατείνεται η καταβολή αναδρομικών του Β' εξαμήνου 2012(Ν.3986/2011) ενεργών και ανενεργών ασφαλισμένων έως 30.03.2018.

ΕΚ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

 

Eνημερώνουμε τους ασφαλισμένους...

 

 

Συνάδελφε, την στιγμή που κάμποσοι εδώ μέσα περιμένουν μήπως σήμερα δωθεί παράταση στα 2011Β, 2012Α που λήγουν σήμερα, εσύ ποστάρεις μία απόφαση που έχει αναφερθεί και παραπάνω, πολλές φορές.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Τελικά  για τα αναδρομικά 2012Α παπαλα παράταση. Τουλάχιστον μέχρι τωρα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι μήπως δωθεί σήμερα μετά τη λήξη (κάτι που έχει ξαναγίνει ως γνωστόν). Το θεμα ειναι που θα πάει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,

 

εάν έχω πληρώσει κανονικά το Τσμεδε (και το Β 2016), και τα αναδρομικά εως και Α2012, αλλά δεν μπορώ να πληρώσω τα αναδρομικά του Β2012 (τέλη Μάρτη) η οφειλή  πάει στον ΕΦΚΑ? Τοκίζεται και πόσο τον μήνα? Ενημερώνωμε από τον ΕΦΚΑ για το πόση είναι ?

Link to comment
Share on other sites

1) Το ετήσιο επιτόκιο για τα εκπρόθεσμα ισούται με το επιτόκιο αναχρηματοδότησης της ΕΚΤ, συν ένα περιθώριο 800 μονάδων βάσης (8%) υπολογιζόμενο σε ετήσια βάση.

Από 16/3/16 το επιτόκιο της ΕΚΤ πήγε από 0,05% σε 0,00%, επομένως το επιτόκιο για εκπρόθεσμες οφειλές διαμορφώνεται σε 8,00% / έτος ή 0,6667% / μήνα καθυστέρησης (από 8,05% / έτος ή 0,6708% / μήνα καθυστέρησης). Εφαρμόζεται από την 1η μέρα καθυστέρησης.

(σχετ. ν.4152/2013, Αρθρο 1, παράγρ. 11)

 

2) ΕΦΚΑ Εγκ.1/2017

"[...]

Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων-συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας.

[...]"

Οπότε πρακτικά αν επισκεφθείς κάποια ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΕΦΚΑ του τ.ΤΣΜΕΔΕ θα σε οδηγήσουν στην ΔΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ του τ.ΤΣΜΕΔΕ (το οποίο μέχρι νεωτέρας υφίσταται για οφειλές που δημιουργήθηκαν έως 31/12/2016).
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.