Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι αυτά, ας βγάζανε μία ανακοίνωση ελατε όλοι από τα γραφεία του τσμεδε, είχανε την υποχρέωση αν μη τι άλλο να βγάλουν ενημερωμένα ειδοποιητήρια χωρίς ειδική προσαύξηση, δεν έχω λόγια, είναι για κλωτσιές 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παντως στην σελίδα του ΕΦΚΑ εμφανίστηκαν σε εμένα "Ληξιπρόθεσμες Οφειλές έως 31/12/2016" με αναφορά σε ΤΣΜΕΔΕ.

Στο Τσμεδε που πηγα είδαμε οτι υπάρχει οφειλή για τα αναδρομικά (δεν το ειχα παρει χαμπαρι καν....) και θα παω να το πληρώσω, πολύ μεγαλύτερο ποσό βεβαια απο αυτό που φαίνεται ως ληξιπροθεσμες οφειλές στη σελίδα του εφκα.

Πήρα τηλέφωνο και τον ΕΦΚΑ να ρωτήσω αν χρειάζεται να ενημερώσω ώστε να φύγει η εγγραφή για ληξιπρόθεσμες στη σελίδα τους αλλά μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται κάτι, οι οφειλές αυτές διευθετούνται αποκλειστικά απο τα προηγούμενα ταμεία.(τωρα γιατί τα εμφανίζουν αυτοί και γιατι εχει ασχετα ποσά δεν ξερω - ελπίζω να μην ειναι κατι αλλο και οντως να διορθωθεί αυτό αφότου πληρώσω τα αναδρομικα)

Αντε να δούμε.

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τι ισχύει με τις αναδρομικές οφειλές προς ΤΣΜΕΔΕ, καταργήθηκαν ; 

Αν ναι, τότε θα επιστραφούν τα ποσά που κατεβλήθησαν για το Α' και Β' εξάνηνο 2012 και με ποιο τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

Και από που προέρχονται αυτά τα "αναδρομικά"; Ακόμα και αν πλήρωνες πάντα τα πάντα και εντός προθεσμιών (όπως εγώ πχ);

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2018 at 10:51 AM, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Τελικά τι ισχύει με τις αναδρομικές οφειλές προς ΤΣΜΕΔΕ, καταργήθηκαν ; 

Αν ναι, τότε θα επιστραφούν τα ποσά που κατεβλήθησαν για το Α' και Β' εξάνηνο 2012 και με ποιο τρόπο ;

Η κατάργηση αφορά ΜΟΝΟ την ασφάλιση στον κλάδο της Ειδικής Προσαύξησης, και όχι στο σύνολο των ασφαλιστικών κλάδων που εμφανίζονταν στα αναδρομικά. Το αν θα επιστραφούν ή θα συμψηφισθούν δεν το γνωρίζω. Θεωρώ πιο πιθανό το δεύτερο.

Επίσης η σχετική απόφαση είναι η παρακάτω ("Ακύρωση εισπραξης αναδρομικων ειδικής προσαύξησης.pdf") και να σου πω ... δεν ξέρω αν ακόμη έχει πάρει αριθμό.

48 minutes ago, 993cc said:

Και από που προέρχονται αυτά τα "αναδρομικά"; Ακόμα και αν πλήρωνες πάντα τα πάντα και εντός προθεσμιών (όπως εγώ πχ);

Διάβασε εδώ την σχετική απόφαση του ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

 

Ακύρωση εισπραξης αναδρομικων ειδικής προσαύξησης.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση. Ειδοποιητήρια βέβαια δεν μου ήρθαν ποτέ για όλα αυτά τα αναδρομικά! Τώρα βγαίνω και εκπρόθεσμος;

Αν πας στην Κλαυθμώνος έχουν να μας δώσουν κάποιο ατομικό φύλλο υπολογισμού ή περιμένουμε; Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω είναι ένα ξερό 900αρι χωρίς καμμιά ανάλυση!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ταχυδρομικά, δεν στέλνονται εδώ και πολλά χρόνια.

Ναι, αν πας θα σου δώσουν τις σχετικές οφειλές με τις προσαυξήσεις που πιθανόν έχουν. Καθώς επίσης και ότι άλλες ξεχασμένες οφειλές που μπορεί να έχεις και να μην το γνωρίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι όλα μπαινουν στην πάγια ρυθμιση των 12 μηνών.

Παρεπιπτοντως εχουμε ακουσει τίποτα ποτε θα βγουν τα νέα ειδοποιητήρια? Οχι ότι θελω να πληρώσω περιχαρής, αλλά αφου εχω ρυθμιση στο ΤΣΜΕΔΕ, είναι το μονο που θα πληρωνω απο εδώ και περα για καποιο διαστημα (αφου ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ δεν μιλάνε, δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα με το πρωτο...).

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Baudolino said:

 

Παρεπιπτοντως εχουμε ακουσει τίποτα ποτε θα βγουν τα νέα ειδοποιητήρια? 

 

Προς το τέλος του χρόνου μου είπαν σε χθεσινή επίσκεψη μου στο τσμεδε, αλλά δεν φάνηκαν και ιδιαίτερα σίγουροι....

Κάπως έτσι εγω δεν είχα πάρει χαμπάρι το προηγούμενο και βρέθηκα με ληξιπρόθεσμες οφειλές να εμφανίζονται στον εφκα, οι οποίες παρότι πληρώθηκαν τώρα...προφανώς...εξακολουθούν να εμφανίζονται... 

Edited by Alex259
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.