Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς έναρξη επαγγέλματος στην εφορία


jeremy_duth

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

είμαι διπλωματούχος μηχανικός και μέλος του ΤΕΕ από τον Νοέμβριο του 2017.

Είμαι στο στάδιο εκπόνησης του διδακτορικού μου και αμοίβομαι από υποτροφία. Κοινώς δεν λογίζομαι ούτε σαν μισθωτός αλλά ούτε έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στη εφορία καθώς αυτό δεν απαιτείται για την πληρωμή μου.

 

Με την πρόσφατη κατάργηση της αυτόματης ασφάλισης των μελών του ΤΕΕ στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας, απαιτείται η έναρξη επαγγέλματος στην εφορία ώστε να μπορείς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έστω ότι εγώ μπορώ να πληρώνω τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ)...Υπάρχει τρόπος να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και χωρίς να είμαι μισθωτός;

Με ενδιαφέρει η ιατροφαρμακευτική κάλυψη καθώς και η "προσμέτρηση¨ των χρόνων του διδακτορικού μου στα συντάξιμα έτη και γι αυτό κάνω την ερώτηση.

 

Ευχαριστώ πολυ.

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφε καλή χρονιά και καλή σταδιοδρομία (επίσης καλή δύναμη για το διδακτορικό).

 

Καταρχήν, δεν απαιτείται η έναρξη επαγγέλματος στην εφορία για να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο ΤΣΜΕΔΕ εγγράφεσαι αυτόματα (υπηρεσιακά) από την ημερομηνία που θα δώσεις - και θα περάσεις - τις εξετάσεις στο ΤΕΕ. Αυτό ίσχυε και πριν, ισχύει και τώρα.

Αυτό που άλλαξε με το άρ.20 του ν.4488/2017 είναι ότι τώρα εγγράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά δεν πληρώνεις εισφορές μέχρι να κάνεις έναρξη (ή να προσληφθείς ως μισθωτός, αλλά αυτό είναι άλλη περίπτωση).

 

Συνεπώς για να κάνεις αυτό που λες, θα πρέπει:

1. Να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ

2. Να εγγραφείς στην προαιρετική ασφάλιση του ΕΦΚΑ/ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ

 

Θα πληρώνεις την ελάχιστη εισφορά και θα έχεις αυτό που θες. Προσοχή όμως, επειδή η εγκύκλιος για την προαιρετική ασφάλιση μόλις βγήκε (22/1/18 - διάβασέ την http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_3_2018.pdf ), δεν ξέρω εάν δέχονται αυτή τη στιγμή αίτηση για προαιρετική ασφάλιση. Μπορεί να πας εκεί και, όταν πεις τι θέλεις, να σε κοιτάνε σαν ούφο...

Link to comment
Share on other sites

To 2 ΔΕΝ ισχύει, εάν δεν ήσουν ασφαλισμένος παλαιώτερα, καθώς λέει η εγκλυκλιος ότι

 

"α) Να έχουν πραγματοποιήσει στην υποχρεωτική ασφάλιση πέντε (5) έτη ή 1.500 ημέρες, εκ των οποίων τουλάχιστον ένα (1) έτος ή 300 ημέρες, εντός της τελευταίας, πριν την υποβολή της αίτησης, πενταετίας και να υποβάλλουν αίτηση εντός ενός έτους από την τελευταία ασφάλισή τους σε φορέα, τομέα, κλάδο ή λογαριασμό κύριας ασφάλισης

ή
β) Να έχουν πραγματοποιήσει οποτεδήποτε στην υποχρεωτική ασφάλιση δέκα (10) έτη ή 3.000 ημέρες ασφάλισης ανεξάρτητα από τον χρόνο υποβολής της αίτησής τους. "

Link to comment
Share on other sites

Dejandroga σωστός. Δεν το πρόσεξα... (είπαμε, η εγκύκλιος για την προαιρετική ασφάλιση μόλις βγήκε)

 

Άρα jeremy_duth από τη μία φαίνεται ότι δε μπορείς να υπαχθείς στην Εγκ. 3/2018 ΕΦΚΑ, από την άλλη η προθεσμία του άρ. 20 ν. 4488 https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4488-2017/arthro-20-nomos-4488-2017-aposyndesi-asfalisis-apo έχει παρέλθει, οπότε δε βλέπω πώς θα μπορούσες να εγγραφείς στο ΤΕΕ και να έχεις ασφάλιση χωρίς να κάνεις έναρξη στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές που πληρώσαμε και πληρώνουμε στον ΕΦΚΑ δεν είναι συνάρτηση του εκκαθαριστικού της εφορίας?? Αυτά δεν παν ...παρέα??

Η δική μου συμβουλή προς καθε συν. είναι να κάνει άμεσα έναρξη στην εφορία και αμέσως ασφάλιση.

Αλλιώς δεν βγαίνουν οι προϋποθέσεις ώστε στα 62 σου να έχεις τα 40 χρόνια ασφάλισης που απαιτούνται τώρα για να πάρεις σύνταξη ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά που καταβάλλονται από τα ΑΕΙ, ΤΕΙ, ερευνητικές επιτροπές κ.λπ. σε ερευνητές ή προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς φοιτητές ως αμοιβή για τη συμμετοχή τους σε ερευνητικά προγράμματα, καθώς και αυτά που καταβάλλονται από το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος κατά το διάστημα εκπόνησης διδακτορικής διατριβής χαρακτηρίζονται ως εισόδημα από μισθωτή εργασία ή επιχειρηματική δραστηριότητα, κατά περίπτωση.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23271

 

αρα λογιζεται μισθωτος ο υποτροφος αν η σχολη δεν του ζητα δελτια παροχης υπηρεσιων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Για να καταλάβω καλύτερα, η νέα εγκύκλιος (με τις προυποθέσεις που γράφετε για τα έτη, χρόνο ασφάλισης κλπ), 

δίνει το δικαίωμα να είμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ πλέον) χωρίς έναρξη εφορίας (ή να κλείσουμε τα βιβλία);

 

Και να μην πληρώνουμε ΕΦΚΑ αν δεν (ξανα)ανοίξουμε βιβλία ή γίνουμε μισθωτοί;;

 

Ποιος ο λόγος να κάνουμε κάτι τέτοιο όμως; Ποιον συμφέρει δηλαδή; Από τους νέους ή τους παλιούς; Η αυτούς που θέλουν να βγουν σε σύνταξη;

 

Προσπαθώ να δω την πρακτική πλευρά δηλαδή.. Εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά..

 

Η απλά ότι όσο δεν έχω δουλειά να μην πληρώνω ασφάλιση;; όχι ότι είναι λίγο βέβαια..

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι αυτό, να μην είναι υποχρεωμένος ένας άνεργος μηχανικός να καταβάλλει εισφορές. Ήταν παράλογο αυτό που γινόταν έως πέρσι, να πρέπει να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ έχεις - δεν έχεις εισόδημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Jeremy duth. Για να εγγραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, δλδ ελεύθερος επαγγελματίας. Σαν μισθωτός μπορείς να γραφτείς ΜΟΝΟ στον ΕΦΚΑ. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και έγω. Παρότι εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός δεν μπορώ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ, με αποτέλεσμα αν μετά από μερικά χρόνια ζητήσω μία βεβαιώση πως εργάζομαι Χ χρόνια σαν μηχανικός, το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα μπορεί να μου την δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Jeremy duth. Για να εγγραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, δλδ ελεύθερος επαγγελματίας. Σαν μισθωτός μπορείς να γραφτείς ΜΟΝΟ στον ΕΦΚΑ. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και έγω. Παρότι εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός δεν μπορώ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ, με αποτέλεσμα αν μετά από μερικά χρόνια ζητήσω μία βεβαιώση πως εργάζομαι Χ χρόνια σαν μηχανικός, το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα μπορεί να μου την δώσει.

Καλημέρα, μια διευκρίνιση σε παρακαλώ. Είσαι μέλος του ΤΕΕ; Και αν ναι, πήγες στο ΤΣΜΕΔΕ και σου είπαν ότι δεν μπορούν να σε εγγράψουν διότι δεν έχεις ανοιχτά βιβλία στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.