Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση Θερμοκρασίας νερού Ηλιακού


peros550

Recommended Posts

Εχω ηλιακο θερμοσιφωνα και θελω να βλεπω την θερμοκρασια του νερου. Δυστυχώς ο ηλιακός δεν έχει κάποια πρόβλεψη για τοποθέτηση αισθητήριου. Από την έρευνα που έχω κάνει,  έχω καταλήξει στις παρακάτω πιθανές λύσεις:

 

α) τοποθέτηση ταφ στην έξοδο ΖΝΧ και τοποθέτηση κυαθίου εντός του οποίου θα μπει το αισθητήριο. 

β) τοποθέτηση του αισθητήριου στο τέλος της βέργας του θερμοστάτη της αντίστασης 

 

Η λύση (α) έχει το μεινέκτημα ότι για να γίνει μέτρηση πρέπει να υπάρχει ροή ζεστού νερού. 

Η λύση (β) δεν έχει το μειονέκτημα της πρώτης, αλλά η μέτρηση λόγω του σημείου σε οριζόντιο καζάνι ίσως έχει απόκλιση. 

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον καλύτερο τρόπο μέτρησης? Ίσως καταλήξω στη λύση (β) καθώς με ενδιαφέρει περισσότερο να έχω συνεχή ένδειξη της θερμοκρασίας του νερού με το όποιο σφάλμα λόγω σημείου μέτρησης. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Edited by peros550
Link to comment
Share on other sites

θα αγορασεις μια αντισταση και θα πας σε ενα μηχανουργειο να σου περασει δευτερο κυαθιο σε καποιο σημειο της.Δεν υπαρχει καλυτερη λυση πιστευω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.