Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αερισμός υπογείου με κουραγκλέ (cour-anglaise)


Recommended Posts

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

ένα είδος φωτισμού που δεν είναι απολύτως τεχνητός είναι οι φωτοσωλήνες. Το έχω βάλει σε τυφλά μπάνια κατοικιών με καλό αποτέλεσμα.

 

 

Όσον αφορά τον αερισμό, πάντα είχα την απορία αν αρκεί ένα άνοιγμα > 1/12 καθαρής επιφάνειας λεβητοστασίου σύμφωνα με τον Κ.Κ. ή απαιτούνται και οι οπές φυσικού ελκυσμού που αναφέρει ο Κ.Κ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα, το cour-anglaise αποτελεί αποδεκτή μέθοδο για φυσικό φωτισμό και αερισμό υπογείου χώρου κύριας χρήσης?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν υπάρχει κι άλλη τόσο "καλή" λύση πιστεύω...

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι οι υπόγειοι χώροι κύριας χρήσης ΔΕΝ χρειάζεται να πληρούν τις απαιτήσεις φυσικού αερισμού/φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε αυτό το τελευταίο προκύπτει από κάπου? γιατί έχω μια αλλαγή χρήσης σε παλιό κτίριο (ειδικό κτίριο) και έχω κολλήσει στον έλεγχο στο φυσικό φωτισμό - αερισμό ενός χώρου κύριας χρήσης στο υπόγειο (που υπάρχει cour-anglaise σημειωτέον)

 

αυτό που έχω βρει για τα ειδικά κτίρια είναι το άρθρο 11 Παρ.1 του Κτιριοδομικού σύμφωνα με το οποίο: 

Άρθρο 11
Φυσικός φωτισμός και αερισμός

  «1. Όλοι οι χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων και δομικών έργων πρέπει να έχουν επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό, άμεσο ή έμμεσο σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

 
  1.1. Επιτρέπεται οι χώροι κύριας χρήσης ειδικών κτιρίων και δομικών έργων να μην έχουν φυσικό φωτισμό, όταν ο φυσικός φωτισμός δεν εξυπηρετεί τη λειτουργία τους, όπως αυτό προκύπτει από βεβαίωση του φορέα που είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της λειτουργικότητας τους.

 
  1.2. Επιτρέπεται οι χώροι κύριας χρήσης των ειδικών κτιρίων και δομικών έργων να μην έχουν φυσικό αερισμό, όταν έχουν τεχνητό αερισμό που είναι επαρκής όπως αποδεικνύεται από πλήρη σχετική μελέτη και βεβαίωση του φορέα που είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της λειτουργικότητας τους.
 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

... το cour-anglaise αποτελεί αποδεκτή μέθοδο για φυσικό φωτισμό και αερισμό υπογείου χώρου κύριας χρήσης?

 

Ναι γίνεται αποδεκτό απο ΥΔΟΜ, αρκεί ο φωτισμός (το άνοιγμα των υαλοστασίων) του cour-anglaise να καλύπτει το 10% του χώρου κύριας χρήσης.

Όσο για τον αερισμό με ένα σύστημα αξονικού ανεμιστήρα κατάλληλης απαγωγής αέρα λύνεις το πρόβλημα σου !

Link to comment
Share on other sites

@dimitrispsi

ευχαριστώ για την απάντηση

 

@dib

dib μπας και θυμάσαι κάπου να μιλάει για φυσικό φωτισμό μέσω cour-anglaise, γιατί σε πρώτη φάση δεν έγινε αποδεκτό από την ΥΔΟΜ. Η ιδιαιτερότητα υποθέτω του cour-anglaise είναι ότι σε κάποια απόσταση από το άνοιγμα υπάρχει το στοιχείο από σκυρόδεμα

Link to comment
Share on other sites

@Roy_Hobbs

Δυστηχώς δεν θυμάμαι ... πάνε 5-6 χρόνια που το πέρασε συνάδελφος στην Αγ. Παρασκευή για αλλάγή χρήσης υπογείου σε συνεργείο αυτοκινήτων.

 

Στη δική μας περίπτωση το cour-anglaise είχε τζαμαρία ~ 7 τμ!

Στη δική σου δεν ξέρω πως είναι ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.