Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονια .Εχω απορίες με την αποκοπή διαμερίσματος από τη κεντρική θερμανση και τη δυνατότητα αυτονομίας με φυσικό αεριο .Ο πρόσφατος νόμος λέει ότι αυτός που φύγει από τη κεντρική θερμανση δεν πληρώνει δαπάνες θέρμανσης .Στη πολυκατοικια μου που είναι του 1980 με κεντρική θερμανση ,το καταστατικό γράφει ,ότι σε περίπτωση αποκοπής από τη κεντρική θερμανση θα συμμετέχω με 15% στο πάγιο θέρμανσης .Στο ισόγειο της πολυκατοικιας υπάρχει μαγαζί που έχει φύγει από τη κεντρική θερμανση εδώ και παρα πολλά χρονια και έχει κλιματιστικά .Στην έκδοση κοινόχρηστων βλέπω ότι έχει συμμετοχή στο πάγιο θέρμανσης 25%.Με το πρόσφατο νόμο δεν θα πληρώνω πετρέλαιο;δηλαδή ο νόμος αυτός είναι πάνω από το καταστατικό της πολυκατοικιας ;γιατί αν πληρώνω 15% το πάγιο βάση του καταστατικού δεν με συμφέρει .Επισης ο σωλήνας από το δρόμο μέχρι να ανεβεί στο διαμερισμα μου πρέπει να περάσει εξωτερικά από τους τοίχους των άλλων διαμερισμάτων .Αυτο δεν θέλει άδεια από τη πολεοδομια ;οι άλλοι ιδιοκτήτες αν δεν θέλουν οι σωλήνες να περνάνε εξωτερικά από το τοίχο τους δεν μπορούν να με πανε νομικά ;Δηλαδή εγώ τους λέω θα περάσουν από εκεί και αυτοί δεν δέχονται εγώ τι κάνω ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το φεκ υπερέχει του καταστατικού. Οι τοίχοι οι εξωτερικοί όπου και θα στηριχθεί ο σωλήνας αερίου, είναι κοινόχρηστοι και δεν τους ανήκουν. Δεν απαιτείται άδεια. Θα πρέπει όμως να τηρησετε τη διαδικασία του ν.4495 για να είστε καλυμμενος. Όσο για το κατάστημα, αν αποδείξει ότι έχει υποστεί ενεργειακή αναβάθμιση με τα κλιματιστικά, τότε δεν θα πρέπει να πληρώνει το πάγιο από εδώ και στο εξής. Ο μηχανολόγος που θα αναλάβει το έργο σας, θα σας ενημερώσει για τα περαιτέρω

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. Όσο για το κατάστημα, αν αποδείξει ότι έχει υποστεί ενεργειακή αναβάθμιση με τα κλιματιστικά, τότε δεν θα πρέπει να πληρώνει το πάγιο από εδώ και στο εξής.

Σοβαρά? Δηλαδή σε πολυκατοικία που το 34% της κατανάλωσης χρεώνουν τα διαμερίσματα άσχετα με το αν κατοικούνται ή όχι. Ασχετα με το αν καίνε πετρέλαιο ή οχι. Δηλαδή, αν κάποιος κάνει εγκατάσταση προσωπικό λέβητα αερίου στο μπαλκόνι του. Κι έστω οτι δεν συναντά προβλήματα με το από που θα περάσουν οι σωλήνες. Αυτός επί του οτι το 34% της μηνιαίας κατανάλωσης πετρελαίου, βαρύνει τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα χιλιοστά τους, δεν θα πληρώνει τίποτα ενώ η διαχείριση θα του λέει οτι πρέπει να πληρώνει καθώς ένα ποσοστό του πετρελαίου που καίγεται τον αφορά?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του Ν.4495/2017, η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί είναι συγκεκριμένη. Αν έχει υποστεί ενεργειακή αναβάθμιση, δεν πληρώνει τις δαπάνες του πετρελαίου, αλλά συμμετέχει στις έκτακτες δαπάνες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του Ν.4495/2017, η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί είναι συγκεκριμένη. Αν έχει υποστεί ενεργειακή αναβάθμιση, δεν πληρώνει τις δαπάνες του πετρελαίου, αλλά συμμετέχει στις έκτακτες δαπάνες. 

καταλαβα οτ ι ευθυνομαι που δεν εχω διαβασει ακομα τον 4495 και θα το πραξω συντομα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε karanus, η ενεργειακή αναβάθμιση επιτυγχάνεται όταν το σύστημα θέρμανσης που θα κατασκευαστεί είναι λιγότερο ενεργοβόρο από το υφιστάμενο, όπως προκύπτει από τη νομοθεσία περί ΚΕΝΑΚ και τις αντίστοιχες ΤΟΤΕΕ. Για παράδειγμα, όταν σύστημα πετρελαίου σε κεντρικό λέβητα αντικατασταθεί με λέβητα αερίου, αντλία θερμότητας ή καλά κλιματιστικά. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να θεωρηθεί ενεργειακή αναβάθμιση η αποξύλωση των καλοριφέρ και η τοποθέτηση αντί αυτών, θερμοπομπών. Οι θερμοπομποί δεν κάνουν αναβάθμιση αλλά... υποβάθμιση.

Συνάδελφε Arche, μη θυμώνεις :grin:  :grin:  :grin: Απλά αναφέρει πολλές λεπτομέρειες ο νόμος που δεν θα μπορούσα να τις γράψω όλες στο forum. Πίστεψέ με, όλοι πρέπει να τον διαβάσουμε και να τον ξαναδιαβάσουμε το νόμο, γιατί είναι αρκετά σύνθετος

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε Arche, μη θυμώνεις :grin:  :grin:  :grin: Απλά αναφέρει πολλές λεπτομέρειες ο νόμος που δεν θα μπορούσα να τις γράψω όλες στο forum. Πίστεψέ με, όλοι πρέπει να τον διαβάσουμε και να τον ξαναδιαβάσουμε το νόμο, γιατί είναι αρκετά σύνθετος

Αδερφέ δεν θυμώνω χαχαχαχαχα καμιά φορά φαίνεται σαν λίγο απότομος ο τρόπος μου, τι να πω? Ισως ο δαίμων του τυπογραφείου :) αυτό το πως το λεν, οτι ο γραπτός λόγος παρεξηγήται.

Κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους.Επειδη πρόσφατα προέκυψε μέγιστο θέμα και διαφωνίες στην πολυκατοικία μου θα ήθελα να κάνω τις εξής 2 ερωτήσεις.

1) εάν τα κλιματιστικα τύπου ινβερτερ θεωρούνται αυτόνομη θέρμανση και πως το πιστοποιω?

2)Έχουμε κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου πως γίνεται και από ποιο φορέα ο έλεγχος ενεργειακής απόδοσης?

 

Link to comment
Share on other sites

1) εφόσον θερμαίνουν μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα και όχι όλη την πολυκατοικία τότε είναι αυτόνομο και όχι κεντρικό. Τι πιστοποίηση περιμένετε?

2)Αν εννοείτε για το σύστημα θέρμανσης τότε απευθύνεστε σε μηχανολόγο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.