Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

Επειδή είναι η πρώτη φορά που μενω σε διαμέρισμα μου είπαν ότι αυτόνομη θέρμανση θεωρείται μόνο εάν ενώσω αυτόνομα το διαμέρισμα με τον κεντρικό καυστήρα και πως τα κλιματιστικά δε θεωρούνται αυτόνομη θέρμανση και επομένως δε μπορώ να απομονώσω τα σώματα μου.

Edited by GeorgiosPap
Link to comment
Share on other sites

Τεθηκε θεμα στη συνελευση της πολυκατοικιας με σκοπο την αυτονομηση διαμερισματων και οταν ανεφερα πως ενα απο αυτα ειναι και το δικο μου και θελω να απομονωσω τα σωματα και να μη συμετεχω στα εξοδα θερμανσης και πως χρησιμοποιω ως αυτονομη θερμανση τα κλιματιστικα μου,μου ειπαν πως κατι τετοιο δε γινεται γιατι τα κλιματιστικα δε θεωρουνται μεσο αυτονομης θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GeorgiosPap said:

... και να μη συμετεχω στα εξοδα θερμανσης και πως χρησιμοποιω ως αυτονομη θερμανση τα κλιματιστικα μου,μου ειπαν πως κατι τετοιο δε γινεται γιατι τα κλιματιστικα δε θεωρουνται μεσο αυτονομης θερμανσης.

Σωστά σου είπαν .. αν και τα κλιματιστικά όντως είναι σύστημα αυτόνομης θέρμανσης, αλλά για να απομονωθεί κάποιο διαμέρισμα (εν προκειμένω) απο την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, ο νόμος (νομίζω όπως γράφει παραπάνω ο dimitris GM, ο νόμος 4495/2017)  προβλέπει  την τοποθέτηση ατομικού λέβητα (στο διαμέρισμα σου) και σύνδεση αυτού με το φυσικό αέριο.

Οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης (ηλεκτρικό, A/C, λέβητας pellet, κλπ. δεν λογίζεται αυτόνομο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, dib said:

Σωστά σου είπαν .. αν και τα κλιματιστικά όντως είναι σύστημα αυτόνομης θέρμανσης, αλλά για να απομονωθεί κάποιο διαμέρισμα (εν προκειμένω) απο την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, ο νόμος (νομίζω όπως γράφει παραπάνω ο dimitris GM, ο νόμος 4495/2017)  προβλέπει  την τοποθέτηση ατομικού λέβητα (στο διαμέρισμα σου) και σύνδεση αυτού με το φυσικό αέριο.

Οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης (ηλεκτρικό, A/C, λέβητας pellet, κλπ. δεν λογίζεται αυτόνομο.

.....για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου κύριων μεμονωμένων ιδιοκτησιών στις οποίες οι ιδιοκτήτες τους προτίθενται να τοποθετήσουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου ή να εγκαταστήσουν αυτόνομο σύστημα τηλεθέρμανσης ή γεωθερμίας ή αντλιών θερμότητας ή άλλο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει να προκύπτει ότι η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (Κ.Ε.Ν.Α.Κ.).

αυτο γράφει στο άρθρο οπότε καταλαβαίνω ότι δεν περιορίζεται σε ατομικό λέβητα αλλά και σε άλλες μορφές αυτόνομου συστήματος θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

"ή άλλο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει να προκύπτει ότι η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (Κ.Ε.Ν.Α.Κ.)."

 

Που σημαινει οτι δεν μπορεις να βαλεις μονον ενα 9αρι  σε ενα διαμερισμα 80 τμ....αλλα, τοσα, που να βελτιωνουν την προηγουμενη εγκατασταση.

 

[Συν, όσα οριζουν οι παρ.  2/7,8   και επ. για τις δαπανες συντηρησης και τις έκτακτες.]

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συζητήσεις με Διεύθυνση Αρχιτεκτονικής και Οικοδομικών Κανονισμών (ΔΑΟΚΑ) και συμβούλους του ΥΠΕΝ επί του άρθρου 127, σκοπίμως εχει γραφτεί στο νόμο η φράση "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης" και όχι "αυτόνομο σύστημα κεντρικής θέρμανσης" ["κεντρική", σύμφωνα με τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, καλείται η εγκατάσταση θέρμανσης που περιλαμβάνει μονάδα παραγωγής θερμότητας (π.χ. λέβητας, αντλία θερμότητας), δικτυο μεταφορας/διανομής θερμότητας (π.χ. σωληνώσεις  Θέρμου νερού, αεραγωγοί) και τερματικες μονάδες εκπομπης θερμότητας (π.χ θερμαντικά σώματα, fancoil)], ακριβώς για να μπορεί καποια ιδιοκτησία να αυτονομηθεί ακόμη και με επίτοιχες κλιματιστικές μονάδες (splt a/c), οι όποιες -κατά τον Κτιριοδομικο Κανονισμό, αποτελουν στοιχεία τοπικής θέρμανσης.

Συνεπώς, ανεξάρτητη ιδιοκτησία μπορεί να αυτονομηθεί και με τα κλιματιστικά, υπό την αυστηρή προϋπόθεση βέβαια να προσκομισθεί τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία θα πιστοποιεί κατά ΚΕΝΑΚ το αποδοτικότερο της θέρμανσης της υπό αυτονόμηση ιδιοκτησίας με τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έναντι της χρήσης της κοινόχρήστης εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας.

Εννοείται δε, οτι στην περίπτωση άρνησης της πλειοψηφίας, πρεπει να ακολουθηθεί κατά γράμμα η διαδικασία που περιγράφεται στην παράγραφο 2 του άρθρου 127 του ν. 4495/2017, η οποια συνεπάγεται χορήγηση Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας για τοποθέτηση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης με αντλία θερμότητας (οι κλιματιστικές μονάδες διαιρούμενου τύπου ειναι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα).

Άρα, όπως βλέπω τα πράγματα, δε θα καταφέρετε τελικά να αποφύγετε τη χρήση της ΚΘ, καθώς αφ' ενός θα πρέπει να τοποθετήσετε κλιματιστικά σε όλους τους χώρους του διαμερίσματος (ώστε να προκύψει βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του συστήματος θέρμανσης κατά ΚΕΝΑΚ), αφ' ετέρου θα πρέπει να λάβετε τις σχετικές μελέτες για τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ που πιθανότατα θα απαιτηθεί (+ ασφαλιστικές εισφορές). Το συνολικό κοστος ολων αυτων υπερβαίνει το κόστος χρήσης της ΚΘ της πολυκατοικίας χονδρικά για 3 χρόνια, αν δεν υπάρχει αυτονομία, και για 2 χρόνια με.αυτονομία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dib said:

Σωστά σου είπαν .. αν και τα κλιματιστικά όντως είναι σύστημα αυτόνομης θέρμανσης, αλλά για να απομονωθεί κάποιο διαμέρισμα (εν προκειμένω) απο την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, ο νόμος (νομίζω όπως γράφει παραπάνω ο dimitris GM, ο νόμος 4495/2017)  προβλέπει  την τοποθέτηση ατομικού λέβητα (στο διαμέρισμα σου) και σύνδεση αυτού με το φυσικό αέριο.

Οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης (ηλεκτρικό, A/C, λέβητας pellet, κλπ. δεν λογίζεται αυτόνομο.

Δεν ισχύει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.