Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

δεν σε κατάλαβα καλά τι λες, ουσιαστικά δηλαδή ότι πόσο χρεώνεται ως πάγιο σε μια πολυκατοικία το ορίζει κάποιος κανονισμός?

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 127 ν. 4495,

 

8. Οριζόντια ιδιοκτησία που αυτονομείται με βάση τις διατάξεις της παραγράφου 7, απαλλάσσεται από τις δαπάνες κατανάλωσης καυσίμου του συστήματος κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου, υποχρεούται όμως να συμμετέχει στις κοινές δαπάνες προληπτικής συντήρησής του και στις έκτακτες δαπάνες. Με απόφαση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας μπορεί να αποφασιστεί η πλήρης απαλλαγή των ιδιοκτησιών που αυτονομούνται».

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, duke33 said:

Νομίζω πως βάσει του νέου νόμου δεν συμμετέχεις με κανένα ποσοστό στη δαπάνη θέρμανσης (δηλαδή κατανάλωσης του αερίου) παρά μόνο στις δαπάνες εγκατάστασης, συντήρησης και βλάβης αυτού σε ποσοστό 100% , ανεξαρτήτως του καταστατικού της πολυκατοικίας.

Στην αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας από πετρέλαιο σε αέριο συμμετείχες και αν ναι σε τι ποσοστό 50 ή 100% ;

Η πλήρης απαλλαγή σας από το πάγιο αρχίζει από την ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4495 σε ΦΕΚ (Νοέμβριος 2017). Ακολουθεί η παράγραφος 5 του άρθρου 127:

".5. Η μη επιβάρυνση με δαπάνες λειτουργίας και έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης, που προβλέπεται στην παρ. 3.3.1 του άρθρου 1 του από 27.9.1985 προεδρικού διατάγματος εφαρμόζεται και για τις οριζόντιες ιδιοκτησίες που έχουν αποσυνδεθεί από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με απόφαση της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών και έχουν συνδεθεί με το δίκτυο φυσικού αερίου ή έχει εγκατασταθεί σε αυτές αυτόνομο σύστημα θέρμανσης σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 2 του π.δ. 420/1987. Η μη επιβάρυνση που προβλέπεται στο προηγούμενο εδάφιο αφορά σε δαπάνες που πραγματοποιούνται μετά τη θέση σε ισχύ του παρόντος νόμου.".

Το ίδιο ισχυει και στην περίπτωση που έχετε αποκοπεί χωρίς συναίνεση της πλειοψηφίας, αλλά μόνο για τις δαπάνες λειτουργίας, κοινώς "πάγιο" (παράγραφος 3).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 8:31 ΠΜ, duke33 said:

Νομίζω πως βάσει του νέου νόμου δεν συμμετέχεις με κανένα ποσοστό στη δαπάνη θέρμανσης (δηλαδή κατανάλωσης του αερίου) παρά μόνο στις δαπάνες εγκατάστασης, συντήρησης και βλάβης αυτού σε ποσοστό 100% , ανεξαρτήτως του καταστατικού της πολυκατοικίας.

Στην αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας από πετρέλαιο σε αέριο συμμετείχες και αν ναι σε τι ποσοστό 50 ή 100% ;

Κανονικά 100% στην δαπάνη για αλλαγή καυστήρα. Πληρώνω το 50% όμως σαν να έχω κλειστό διαμέρισμα. Δηλαδή μετράνε και εμένα μέσα στη κατανάλωση, χωρίς βέβαια να καταναλώνω, και απλά μου το έχουν στο 50% .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Christos Kontis said:

Κανονικά 100% στην δαπάνη για αλλαγή καυστήρα. Πληρώνω το 50% όμως σαν να έχω κλειστό διαμέρισμα. Δηλαδή μετράνε και εμένα μέσα στη κατανάλωση, χωρίς βέβαια να καταναλώνω, και απλά μου το έχουν στο 50% .

Όπως ανέφερε και το μέλος.@duke33, κακώς πληρώνετε πάγιο.

Όπως έγραψα και εγώ παραπάνω, ό νόμος ορίζει ότι  είτε έχετε αποκοπεί με συναίνεση της πλειοψηφίας είτε οχι, από την ημερομηνία δημοσίευσής του και μετά δεν οφειλετε κανενα ποσό για καταναλωση κοινοκτητου/κοινοχρηστου καυσίμου.

Για να το κάνετε αυτό θα πρέπει να αναθέσετε σε μηχανικό (κατά προτίμηση μηχανολογο) τη σύνταξη Τεχνικής Έκθεσής, η οποία θα πιστοποιεί εκτός από τη μόνιμη αποσύνδεσή σας από το  κοινόχρηστο συστημα τη μόνωση των "κεντρικών στηλών" του συστήματος έξω από το διαμέρισμά σας και το ότι η νέα δική σας εγκατάσταση δε θίγει τις εγκαταστάσεις θέρμανσης των υπολοίπων ιδιοκτησιών . Με άλλα λόγια να καταδειξετε ότι δεν καταναλώνεται ("απολυεται") καθόλου ενεργεια από το κοινόχρηστο συστημα μέσα στο διαμερισμά σας, έτσι τουλάχιστον όπως ορίζεται από το νόμο.

Αν όμως δεν έχετε μονωσει τις κεντρικές στήλες έξω από το διαμέρισμά σας τότε ορθά πληρώνετε το ορισμένο από τον κανονισμό της πολυκατοικίας σας παγιο.

Υ.Γ. 1): Αν έχετε πραγματικά αποσυνδεθεί κατά τα οριζόμενα από το άρθρο 127 του Ν.4495 μπορείτε να διεκδικησετε αναδρομικά την επιστροφή όλου του ποσού που έχετε καταβάλει από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου ως σήμερα.

Υ.Γ. 2): Στην αλλαγή καυστήρα από πετρέλαιο σε αέριο συμμετέχετε με το 100% των χιλιοστών συμμετοχής σας στις κοινόχρηστες δαπάνες. 

Edited by dryianni
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dryianni said:

Όπως ανέφερε και το μέλος.@duke33, κακώς πληρώνετε πάγιο.

Όπως έγραψα και εγώ παραπάνω, ό νόμος ορίζει ότι  είτε έχετε αποκοπεί με συναίνεση της πλειοψηφίας είτε οχι, από την ημερομηνία δημοσίευσής του και μετά δεν οφειλετε κανενα ποσό για καταναλωση κοινοκτητου/κοινοχρηστου καυσίμου.

Για να το κάνετε αυτό θα πρέπει να αναθέσετε σε μηχανικό (κατά προτίμηση μηχανολογο) τη σύνταξη Τεχνικής Έκθεσής, η οποία θα πιστοποιεί εκτός από τη μόνιμη αποσύνδεσή σας από το  κοινόχρηστο συστημα τη μόνωση των "κεντρικών στηλών" του συστήματος έξω από το διαμέρισμά σας και το ότι η νέα δική σας εγκατάσταση δε θίγει τις εγκαταστάσεις θέρμανσης των υπολοίπων ιδιοκτησιών . Με άλλα λόγια να καταδειξετε ότι δεν καταναλώνεται ("απολυεται") καθόλου ενεργεια από το κοινόχρηστο συστημα μέσα στο διαμερισμά σας, έτσι τουλάχιστον όπως ορίζεται από το νόμο.

Αν όμως δεν έχετε μονωσει τις κεντρικές στήλες έξω από το διαμέρισμά σας τότε ορθά πληρώνετε το ορισμένο από τον κανονισμό της πολυκατοικίας σας παγιο.

Υ.Γ. 1): Αν έχετε πραγματικά αποσυνδεθεί κατά τα οριζόμενα από το άρθρο 127 του Ν.4495 μπορείτε να διεκδικησετε αναδρομικά την επιστροφή όλου του ποσού που έχετε καταβάλει από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου ως σήμερα.

Υ.Γ. 2): Στην αλλαγή καυστήρα από πετρέλαιο σε αέριο συμμετέχετε με το 100% των χιλιοστών συμμετοχής σας στις κοινόχρηστες δαπάνες. 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Christos Kontis said:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Παρακαλώ.

Παρ' όλα αυτά, σας συμβουλεύω να απευθυνθείτε σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

τελικά το θέμα της πλήρους αυτονόμησης με ατομικό λέβητα φυσικού αερίου από κεντρική θέρμανση η οποία λειτουργεί με φυσικό άεριο, δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη ή έχω λάθος εντύπωση; 

Υπάρχει η άποψη ότι στη παραπάνω περίπτωση, όποιος αυτονομηθεί, συμμετέχει κανονικά στα πάγια του φ.α.. 

Ποιά η γνώμη σας για τα 2 παραπάνω; Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρώ άκρη αλλά, ακόμη ακούω διφορούμενες απόψεις ακόμη και από δικηγόρους...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Xpert Balboa said:

Καλησπέρα και από μένα,

τελικά το θέμα της πλήρους αυτονόμησης με ατομικό λέβητα φυσικού αερίου από κεντρική θέρμανση η οποία λειτουργεί με φυσικό άεριο, δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη ή έχω λάθος εντύπωση; 

Υπάρχει η άποψη ότι στη παραπάνω περίπτωση, όποιος αυτονομηθεί, συμμετέχει κανονικά στα πάγια του φ.α.. 

Ποιά η γνώμη σας για τα 2 παραπάνω; Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρώ άκρη αλλά, ακόμη ακούω διφορούμενες απόψεις ακόμη και από δικηγόρους...

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος (άρθρο 127 Ν. 4495/2017): είτε με συναίνεση είτε χωρίς συναίνεση (αρκεί με ΤΕ να αποδεικνύεται ότι το νέο, ατομικό σύστημα είναι αποδοτικότερο για την ιδιοκτησία από ότι το υφιστάμενο, κοινόχρηστο) απαλάσσεσαι από πάγια και συμμετέχεις μόνο στις έκτακτες δαπάνες συντήρησης, επισκευής ή αντικατάστασης του κοινόχρηστου συστήματος.
Τελεία και παύλα!

Edited by dryianni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dryianni said:

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος (άρθρο 127 Ν. 4495/2017): είτε με συναίνεση είτε χωρίς συναίνεση (αρκεί με ΤΕ να αποδεικνύεται ότι το νέο, ατομικό σύστημα είναι αποδοτικότερο για την ιδιοκτησία από ότι το υφιστάμενο, κοινόχρηστο) απαλάσσεσαι από πάγια και συμμετέχεις μόνο στις έκτακτες δαπάνες συντήρησης, επισκευής ή αντικατάστασης του κοινόχρηστου συστήματος.
Τελεία και παύλα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Κι εγώ την ίδια άποψη έχω αλλά ακόμη υπάρχει καχυποψία από μερικούς ιδιοκτήτες ή/και διαχειριστές. Γι' αυτό προσπαθώ να λάβω όσες περισσότερες απόψεις και γνώμες μπορώ, πριν καταλήξω σε νομικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.