Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

17 ώρες πριν, antloukidis said:

Έχετε υπόψη, ότι τα  στα έξοδα συντήρησης και πιθανής αντικατάστασης του κοινόχρηστου συστήματος θέρμανσης, υποχρεούστε να συμμετέχετε, άσχετα αν έχετε απαλλαγεί από τα έξοδα αγοράς πετρελαίου.

σωστα

αλλά,  για να το ολοκληρωσουμε,

υπαρχει και η παρ. 2/8 του αρθρου 127 για "αποφαση της πλειοψηφίας,  περι απαλλαγης."

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, maneni said:

αν δεν ήθελες "να πλωρώνεις τους άλλους" ας μην πήγαινες σε πολυκατοικία. Εφόσον βρίσκεσαι εκεί δεν υπάρχει δεν θέλω γιατί έτσι μου αρέσει κλπ, υπάρχουν κανόνες και κανονισμοί που πρέπει να ακολουθύνται. Γιατί διαφορετικά γινόμαστε ζούγκλα....

Το αν αγορασα σπιτι σε πολυκατοικία ειναι αλλο θεμα. Το ζητούμενο το ξαναλεω ειναι οντος δίκαιο να δινω θερμανση εφόσον δεν θελω ;

Στο τζακι χρησιμοποιώ μπρικετες .περίπου 6 ευρω για οχτω ωρες λειτουργίας την ημερα χωριά οι θερμοπομποι.αρα δεν εχω θεμα οικονομικο.πιο φτηνα θα μου ερθει το πετρελαιο. ειναι τοσο κακο που δεν θελω να δινω χρήματα για τους αλλους ;

Βάλε τονισμό στο κείμενό σου. Είναι 4η παρατήρηση στο ίδιο θέμα. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM για ''μετάφρασε'' σε παρακαλώ και τη  παγρ. 5 (κάτω) του ίδιου άρθρου,  αυτό σε έντονη γραφή... αναφέρεται σε δαπάνες (γενικά) χωρίς να προσδιορίζει αν είναι λειτουργίας ή έκτακτες.

''5. Η μη επιβάρυνση με δαπάνες λειτουργίας και έκτα-
κτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης, που προβλέπεται
στην παρ. 3.3.1 του άρθρου 1 του από 27.9.1985 προε-
δρικού διατάγματος εφαρμόζεται και για τις οριζόντιες
ιδιοκτησίες που έχουν αποσυνδεθεί από το σύστημα
κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με απόφαση της
πλειοψηφίας των ιδιοκτητών και έχουν συνδεθεί με το
δίκτυο φυσικού αερίου ή έχει εγκατασταθεί σε αυτές
αυτόνομο σύστημα θέρμανσης σύμφωνα με την παρ.
5 του άρθρου 2 του π.δ. 420/1987. Η μη επιβάρυνση
που προβλέπεται στο προηγούμενο εδάφιο αφορά σε
δαπάνες που πραγματοποιούνται μετά τη θέση σε ισχύ
του παρόντος νόμου.''

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το πάγιο, που πληρώνει κάποιος στην θέρμανση σε μια πολυκατοικία, λαμβάνει υπόψη του τις απώλειες, τον όροφο κτλ. Μια πολυκατοικία που έχει φτιαχτεί με βάση την κεντρική θέρμανση (αυτόνομη ή μη) σημαίνει ότι μεταξύ των ορόφων ο κατασκευαστής δεν έχει μονώσει θερμικά, ισχύει? Εάν ισχύει αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιος αυτονομηθεί σε μια πολυκατοικία και το διαμέρισμα του βρίσκεται μεταξύ 2 διαμερισμάτων που θερμαίνονται από την κεντρική θέρμανση τότε θα χρειάζεται λιγότερο κόστος να θερμάνει το διαμέρισμά του. Εφόσον αυτός απαλλάσσεται από το πάγιο της θέρμανσης αυτό δεν σημαίνει ότι τα δύο διαμερίσματα πλήττονται οικονομικά από αυτή την απαλλαγή του ενω παράλληλα κερδίζει αυτός χρήματα από το λιγόοτερο καυσιμο που θα χρεαστεί. Θέλω την άποψη σας. Έχει κάποιος υπολογίσει πόσο συνεισφέρει το ένα διαμέρισμα στο άλλο θερμικά και τι κόστος είναι αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 11:05 ΠΜ, dimitris GM said:

σωστα

αλλά,  για να το ολοκληρωσουμε,

υπαρχει και η παρ. 2/8 του αρθρου 127 για "αποφαση της πλειοψηφίας,  περι απαλλαγης."

 

Mόνο αν θελήσουν να φύγουν κι άλλοι από την κοινόχρηστη θέρμανση και μάλιστα σε ποσοστό 50+1% θα υπογράψουν απαλλαγή του και από τις έκτακτες δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 2:11 ΜΜ, dib said:

@dimitris GM για ''μετάφρασε'' σε παρακαλώ και τη  παγρ. 5 (κάτω) του ίδιου άρθρου,  αυτό σε έντονη γραφή... αναφέρεται σε δαπάνες (γενικά) χωρίς να προσδιορίζει αν είναι λειτουργίας ή έκτακτες.

''5. Η μη επιβάρυνση με δαπάνες λειτουργίας και έκτα-
κτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης, που προβλέπεται
στην παρ. 3.3.1 του άρθρου 1 του από 27.9.1985 προε-
δρικού διατάγματος εφαρμόζεται και για τις οριζόντιες
ιδιοκτησίες που έχουν αποσυνδεθεί από το σύστημα
κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με απόφαση της
πλειοψηφίας των ιδιοκτητών και έχουν συνδεθεί με το
δίκτυο φυσικού αερίου ή έχει εγκατασταθεί σε αυτές
αυτόνομο σύστημα θέρμανσης σύμφωνα με την παρ.
5 του άρθρου 2 του π.δ. 420/1987. Η μη επιβάρυνση
που προβλέπεται στο προηγούμενο εδάφιο αφορά σε
δαπάνες που πραγματοποιούνται μετά τη θέση σε ισχύ
του παρόντος νόμου.''

Αφορά τη χρονική έναρξη ισχύος των απαλλαγών και για τις 2 δαπάνες: και τις έκτακτες (επισκευή, αντικατάσταση) και τις τακτικές (συντήρηση, πάγιο κατανάλωσης). Δεν έχει να κάνει με το είδος αλλά με το χρόνο έναρξης ισχύος της κάθε απαλλαγής (με λίγα λόγια επιλύει ζητήματα  με"καουμπόηδες" που με το "έτσι θέλω", ισχυριζόμενοι αποκοπή, δεν πλήρωναν ούτε πάγια ούτε έκτακτα έξοδα ήδη πριν από την έναρξη εφαρμογής του συγκεκριμένου νόμου).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2019 at 10:09 ΠΜ, Plato Karampetsos said:

Από ότι ξέρω το πάγιο, που πληρώνει κάποιος στην θέρμανση σε μια πολυκατοικία, λαμβάνει υπόψη του τις απώλειες, τον όροφο κτλ. Μια πολυκατοικία που έχει φτιαχτεί με βάση την κεντρική θέρμανση (αυτόνομη ή μη) σημαίνει ότι μεταξύ των ορόφων ο κατασκευαστής δεν έχει μονώσει θερμικά, ισχύει? Εάν ισχύει αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιος αυτονομηθεί σε μια πολυκατοικία και το διαμέρισμα του βρίσκεται μεταξύ 2 διαμερισμάτων που θερμαίνονται από την κεντρική θέρμανση τότε θα χρειάζεται λιγότερο κόστος να θερμάνει το διαμέρισμά του. Εφόσον αυτός απαλλάσσεται από το πάγιο της θέρμανσης αυτό δεν σημαίνει ότι τα δύο διαμερίσματα πλήττονται οικονομικά από αυτή την απαλλαγή του ενω παράλληλα κερδίζει αυτός χρήματα από το λιγόοτερο καυσιμο που θα χρεαστεί. Θέλω την άποψη σας. Έχει κάποιος υπολογίσει πόσο συνεισφέρει το ένα διαμέρισμα στο άλλο θερμικά και τι κόστος είναι αυτό?

 

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει σχετική νομοθεσία , εδώ, υπολογισμού του επιμερισμού δαπανών θέρμανσης ανά τύπο κοινόχρηστου συστήματος (μονοσωλήνιο-αυτονομία, δισολήνιο-χωρίς αυτονομία, κ.ο.κ.) ,καθώς και σχετική Τεχνική Οδηγία του ΤΕΕ, εδώ, για κάθε τύπο κοινόχρηστου συστήματος (ωρομέτρηση, θερμιδομέτρηση, δισωλήνιο),
Μια ανάγνωση στην πρόταση του ΤΕΕ (δεν αποτελεί επίσημη ΤΟΤΕΕ και δεν έχει γίνει νόμος του κράτους)και ειδικά στη 2η παράγραφο της σελίδας 4 θα βοηθήσει.
 

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Το σπίτι που νοικιάζω εδώ και λίγο καιρό  σε πολυκατοικια εχει κεντρική θέρμανση.εγω ειμαι ανεργος και μονο η συζυγος εργαζεται για βασικο μισθο.

Απο την στιγμη που δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και δεν μπορεις και δεν θελεις να συμμετεχεις στο πετρελαιο προβλεπει κατι ο Νομος?

Να προσθεσω οτι ξαφνικα ενω στην συνελευση ειπα οτι δεν θελω κ δεν εχω την δυνατοτητα την οικονομικη να πληρωσω πετρελαιο σε δευτερη συνελευση που εγινε αποφασιστηκε χωρις να ειμαι παρον να βαλουν πετρελαιο και να βρισκομαι με λογασιασμους κοινοχρηστων 270 ευρω τα οποια φυσικα αδυνατω να πληρωσω..

Edited by Lefteris DelMix
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Lefteris DelMix said:

.... και δεν θελεις να συμμετεχεις στο πετρελαιο προβλεπει κατι ο Νομος?

...

Ο νόμος προβλέπει ότι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και κατά κανόνα οι κανονισμοί δεν επιτρέπουν μεμονωμένη απαλλαγή για λόγους οικονομικής αδυναμίας.

Επικουρικά εάν η Γενική συνέλευση είχε απαρτία είχε δικαίωμα να αποφασίσει. Δικαίωμα εκεί έχουν οι ιδιοκτήτες ή οσοι έχουν λάβει εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη.

Έχουν δικαίωμα να απαιτήσουν και δικαστικά τα έξοδα συμμετοχής + τα νομικά έξοδα εάν και εφόσον γίνουν.

 

Υ.Γ.

Βάζε τόνους στο κείμενο σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες αυτού του φόρουμ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.