Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

56 minutes ago, antloukidis said:

Αν βρείτε μηχανικό στη γειτονιά σας σήμερα ...μάλλον / ίσως προλαβαίνετε...

ΟΚ ευχαριστώ.
Μίλησα στον μηχανικό που έχει προωθήσει την αίτησή μου και του έστειλα το ταμπελάκι με τα στοιχεία του λέβητα και το φύλλο ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο που έχει προκύψει για το θέμα της αυτονόμησης.
Ο Νόμος αναφέρει:
 

Quote

Αν η συνέλευση συνιδιοκτητών λάβει αρνητική
απόφαση ή δεν λάβει απόφαση εντός τριάντα (30) ημε-
ρών από την ημερομηνία της πρώτης σύγκλησής της, ο
ιδιοκτήτης που ζήτησε τη σύγκλησή της δικαιούται, με
δική του δαπάνη, ευθύνη και επιμέλεια και κατά τρόπο
που να μη θίγει τη θέρμανση των ιδιοκτησιών των λοι-
πών συνιδιοκτητών
, να αποσυνδέσει την ιδιοκτησία του
από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με
μόνωση των σωλήνων της κεντρικής θέρμανσης που
διέρχονται από την ιδιοκτησία του και να τη συνδέσει
αυτόνομα με το δίκτυο φυσικού αερίου ή να εγκατα-
στήσει σε αυτήν αυτόνομο σύστημα θέρμανσης κατά
τα οριζόμενα στην παράγραφο 5.

Στην περίπτωση που κάποιος θεωρήσει ότι θίγεται η δική του θέρμανση αν εγώ αυτονομηθώ, τι μπορώ να κάνω;
Είμαι υποχρεωμένος να αποδείξω ότι η αυτονόμησή μου δεν θίγει κάποιον άλλο; Και πώς το χειρίζομαι αυτό;
Επίσης τι σημαίνει "θίγω"; Τεχνικα; Ενεργειακά / Αποδοτικά; Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.
Τα ερωτήματα έρχονται στην επιφάνεια με γοργούς ρυθμούς τελικά σε τέτοιες καταστάσεις.

Ας πούμε ότι κάποιοι αυτονομούμαστε με φυσικό αέριο (ατομικοί λέβητες) και οι υπόλοιποι μένουν στην κεντρική θέρμανση κι απλά περνάνε κι εκείνοι στον κεντρικό λέβητα φυσικό αέριο.
Ο Νόμος αναφέρει:
 

Quote

8. Οριζόντια ιδιοκτησία που αυτονομείται με βάση
τις διατάξεις της παραγράφου 7, απαλλάσσεται από
τις δαπάνες κατανάλωσης καυσίμου του συστήματος
κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου, υποχρεούται όμως
να συμμετέχει στις κοινές δαπάνες προληπτικής συντή-
ρησής του και στις έκτακτες δαπάνες. Με απόφαση της
πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας μπο-
ρεί να αποφασιστεί η πλήρης απαλλαγή των ιδιοκτησιών
που αυτονομούνται.



1) Στην περίπτωση που ο λέβητας πετρελαίου μπορεί με κάποιες μετατροπές να μετατραπεί σε αερίου (όταν αγοράστηκε είχε τέτοιες δηλωμένες προδιαγραφές), εμείς που αυτονομηθήκαμε είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε για την μετατροπή του (ανταλλακτικά και εργασία);

2) Αν όσοι μείνουν στην κεντρική θέρμανση αποφασίσουν ότι δεν θέλουν τον παλιό κεντρικό λέβητα με αέριο, και προβούν στην αγορά νέου κεντρικού λέβητα αερίου (με νεότερη τεχνολογία, inverter / συμπύκνωσης / πιο αποδοτικό / κλπ), εμείς που αυτονομηθήκαμε είμαστε υποχρεωμένοι να συνεισφέρουμε στην αγορά του, και στις εργασίες εγκατάστασής του;

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 9:23 ΜΜ, dimitris GM said:

ο αρθρο 127 του ν 4495 μιλαει για  αλλαγη της κεντρικης θερμανσης με σκοπό  την συνδεση με φυσικο αεριο.

Για τη αυτονομηση απο   κεντρικη θερμανση  που ήδη λειτουργεί με  φυσικο αεριο   σε "ανεξαρτητη" θερμανση παλι με φυσικο αεριο,

δεν  υπαρχει καποια προβλεψη, εκτος  εάν η κεντρικη δεν λειτουργει/δεν πληρωνονται οι λογαριασμοι κλπ. πραγματικα αίτια που να δικαιολογουν μια τετοια αυτονόμηση

που, τελικα,  θα κρινουν τα  δικαστηρια.

Οι οδευσεις των σωληνωσεων γινονται "μεσω" κοινοχρηστων, με βαση "μελετη" συνηθως της εταιριας  αερίου.

 Στην περίπτωση  κατα την οποία  η πολυκατοικία διαθέτει ως καύσιμο κεντρικής θέρμανσης το φυσικό αέριο, για να αυτονομηθει ενα διαμερισμα, απαιτειται συναινεση του 100%

Έχω μια μικρή ένσταση επ' αυτού, καθώς πρόσφατα κλήθηκα να απαντήσω σε ίδια ερώτηση που μου έθεσε γνωστός μου 

Διαβάζοντας προσεκτικά το νόμο βλέπω το εξής:

Παράθεση

 

«5. Για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας των κτιρίων τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες από μία οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών για την αλλαγή του συστήματος κεντρικής θέρμανσης και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου ή την εγκατάσταση συστήματος τηλεθέρμανσης ή γεωθερμίας ή αντλιών θερμότητας ή άλλου συστήματος θέρμανσης λαμβάνονται, εφόσον προκύπτει ότι η πιο πάνω αλλαγή βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα του κτιρίου σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (Κ.Ε.Ν.Α.Κ), με την απόλυτη πλειοφηφία των ψήφων του συνόλου των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αν υπάρχει αντίθετη πρόβλεψη στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, ιδίως για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, την αλλαγή εξοπλισμού, τις επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, αφού ληφθούν υπόψη και τα οριζόμενα στην παρ. 2 του άρθρου 7 του ν. 2364/1995 (Α' 252).

Με την ίδια πλειοψηφία και ανεξαρτήτως αν υπάρχει αντίθετη πρόβλεψη στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής λαμβάνονται και οι αποφάσεις για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου κύριων μεμονωμένων ιδιοκτησιών στις οποίες οι ιδιοκτήτες τους προτίθενται να τοποθετήσουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου ή να εγκαταστήσουν αυτόνομο σύστημα τηλεθέρμανσης ή γεωθερμίας ή αντλιών θερμότητας ή άλλο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει να προκύπτει ότι η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (Κ.Ε.Ν.Α.Κ).

 

Στην πρώτη παράγραφο αναγράφεται ρητά, ότι για να μπει αέριο στην πολυκατοικία, χρειάζεται το 51% της γενικής συνέλευσης

Στην δεύτερη παράγραφο, λέει ότι για να αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση ένα διαμέρισμα χρειάζεται το 51%, αρκεί να "βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (Κ.Ε.Ν.Α.Κ)."

Γιατί λοιπόν να απαγορεύεται η αποσύνδεση από την κεντρική θέρμανση αερίου εάν η θέρμανση με τοπική μονάδα αερίου βελτιώνει την ενεργειακή απόδοση της ιδιοκτησίας ; 

 

Link to comment
Share on other sites

μια περιπτωση ειναι αυτη

«5. Για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας των κτιρίων τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες από μία οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών για την αλλαγή του συστήματος κεντρικής θέρμανσης και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου ή την εγκατάσταση συστήματος τηλεθέρμανσης ή γεωθερμίας ή αντλιών θερμότητας ή άλλου συστήματος θέρμανσης....

 

η αλλη ειναι

"....αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου

[χωρις να οριζει αν αυτο αφορα και την περιπτωση που ηδη εχει κεντρικη θέρμανση  με φυσικο αεριο]

κύριων μεμονωμένων ιδιοκτησιών στις οποίες οι ιδιοκτήτες τους προτίθενται να τοποθετήσουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου...κλπκλπ."

[Οπως προανεφερα, τελικα, τα δικαστηρια θα κρινουν με βαση τις προυποθεσεις ανεξαρτητοποίησης  που θετει ο νομος,

ακομα και με συγκριση των λογαριασμων  κατανάλωσης......ή αλλες παραμετρους,   αναλογα με τους ισχυρισμους καθε αντίδικου]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα.

Στην πολυκατοικία της μητέρας μου, ένας - ένα αρχίσαμε να αυτονομούμαστε.
Ξεκίνησε η μητέρα μου και σύντομα ο επόμενος. Να σημειώσω ότι τελικά 6 στους 7 κατοίκους θα αυτονομηθούν με αέριο και ο 7ος ακόμα δεν μας κοινοποιεί τις προθέσεις του αλλά προφανώς κάτι θα κάνει κι εκείνος.

Το ερώτημα είναι, πώς απαλλάσσονται από τα χιλιοστά θέρμανσης όσοι φεύγουν από την κεντρική θέρμανση;
Έχω δύο λύσεις στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι λογικές (κι αν τις σκέφτομαι σωστά):

1) Κατεβάζουμε το πάγιο από 10% που είναι τώρα, σε 0% (με απόφαση γενικής συνέλευσης). Με αυτό τον τρόπο ο καθένας πληρώνει όσο καίει, άρα αυτοί που έχουν αυτονομηθεί και αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση, δεν πληρώνουν τίποτα. 
2) Τα χιλιοστά πρέπει πάντα να βγαίνουν χίλια από όσο ξέρω. Άρα με κάποιο τρόπο (αλγόριθμο..; ) η εταιρεία κοινοχρήστων θα πρέπει να μετακυλίσει / μοιράσει τα δικά μας χιλιοστά θέρμανσης στους άλλους κατοίκους.

Προφανώς το να γίνεται νέα μηχανολογική μελέτη για αναπροσαρμογή / επανυπολογισμό των χιλιοστών θέρμανσης κάθε φορά που κάποιος φεύγει, δεν είναι εφικτό λόγω του κόστους. Θα το αρνηθούν όλοι. Όπως επίσης δεν είναι εφικτό (και δεν θα γίνει δεκτό) να γίνει μία μελέτη αφού αυτονομηθούν όλοι (που γι' αυτό αναμένεται να φτάσουμε άνοιξη).

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lostechoes said:

Παιδιά καλημέρα.

Στην πολυκατοικία της μητέρας μου, ένας - ένα αρχίσαμε να αυτονομούμαστε.
Ξεκίνησε η μητέρα μου και σύντομα ο επόμενος. Να σημειώσω ότι τελικά 6 στους 7 κατοίκους θα αυτονομηθούν με αέριο και ο 7ος ακόμα δεν μας κοινοποιεί τις προθέσεις του αλλά προφανώς κάτι θα κάνει κι εκείνος.

Το ερώτημα είναι, πώς απαλλάσσονται από τα χιλιοστά θέρμανσης όσοι φεύγουν από την κεντρική θέρμανση;
Έχω δύο λύσεις στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι λογικές (κι αν τις σκέφτομαι σωστά):

1) Κατεβάζουμε το πάγιο από 10% που είναι τώρα, σε 0% (με απόφαση γενικής συνέλευσης). Με αυτό τον τρόπο ο καθένας πληρώνει όσο καίει, άρα αυτοί που έχουν αυτονομηθεί και αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση, δεν πληρώνουν τίποτα. 
2) Τα χιλιοστά πρέπει πάντα να βγαίνουν χίλια από όσο ξέρω. Άρα με κάποιο τρόπο (αλγόριθμο..; ) η εταιρεία κοινοχρήστων θα πρέπει να μετακυλίσει / μοιράσει τα δικά μας χιλιοστά θέρμανσης στους άλλους κατοίκους.

Προφανώς το να γίνεται νέα μηχανολογική μελέτη για αναπροσαρμογή / επανυπολογισμό των χιλιοστών θέρμανσης κάθε φορά που κάποιος φεύγει, δεν είναι εφικτό λόγω του κόστους. Θα το αρνηθούν όλοι. Όπως επίσης δεν είναι εφικτό (και δεν θα γίνει δεκτό) να γίνει μία μελέτη αφού αυτονομηθούν όλοι (που γι' αυτό αναμένεται να φτάσουμε άνοιξη).

Ποια η γνώμη σας;

Σε συνέχεια του προηγούμενου post μου, η εταιρεία κοινοχρήστων με ενημέρωσε ότι όντως η λύση είναι να ψηφιστεί 0% πάγιο, ενώ υπάρχει και η εναλλακτική λύση να δηλωθεί στην εταιρεία απλά το γεγονός (με την βεβαίωση που έχω από τον μηχανολόγο μηχανικό) και να μετακυλιστούν τα χιλιοστά του διαμερίσματος που βγαίνει από την κεντρική, στους άλλους. Εγώ σκέφτομαι να προβώ και στις δύο λύσεις ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού συμφωνείτε ότι όποιος φεύγει δεν πληρώνει τίποτα, και έχετε φύγει οι 6 από τους 7....δεν βλέπω τον λόγο για όλα αυτά!

Προφανώς ο 7ος τα πληρώνει όλα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.