Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απωλεια Ρυθμισης


nvb

Recommended Posts

Καλησπερα και Καλή Χρονιά σε όλους

 

Είχα κάνει ρυθμιση (με τον Ν4321/2015) τον Ιουνιο του 2015, κάποια απλήρωτα που είχα στο ΤΣΜΕΔΕ (Ειδικη προσαύξηση). Το ποσό ήταν  ~2000ευρώ και με το κούρεμα (μείωση προσαυξήσεων) πήγε στα ~1500ευρώ.

 

Απο το σύνολο των δόσεων (30), οι 29 πληρώθηκαν κανονικά.

 

Δυστυχώς στην 30η (η πληρωμή ήταν το Νοεβριο), δεν είχα βάλει το σωστό ποσό και δεν τα τράβηξε!!!

 

και τον Δεκέμβριο δεν έβαλα καθόλου χρήματα!!!

 

Εαν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί:

 

α) εαν έχασα την ρύθμιση

β) εαν θα επιβαρυνθώ με το σύνολο των προσαυξήσεων (2000€-1500€=500€)

γ) εαν μπορώ τώρα να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να  πληρώσω την 30η δόση

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση μπορείς να δεις στο site του ΤΣΜΕΔΕ (επιλέγοντας "Η καρτέλα μου"), αν ο διακανονισμός είναι ενεργός.

Γραφει (στην καρτελα μου) "Δεν υπαρχουν ενεργοι διακανονισμοι".... 

 

Αυτο το μηνυμα το εμφανιζει απο 01-12

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να πληρώσεις τις προσαυξήσεις που αντιστοιχουν στο υπολοιπόμενο ποσό της τελευταίας δόσης, αφού ο διακανονισμός χαθηκε όταν αυτό μόνο ήταν ανεξόφλητο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να πληρώσεις τις προσαυξήσεις που αντιστοιχουν στο υπολοιπόμενο ποσό της τελευταίας δόσης, αφού ο διακανονισμός χαθηκε όταν αυτό μόνο ήταν ανεξόφλητο.

 

Βρηκα το νόμο, ο οποίος γράφει:

 

 

13.β. Ειδικότερα, για τους οφειλέτες του ΟΑΕΕ και ΕΤΑΑ, η αίτηση υποβάλλεται άπαξ στην παρούσα ρύθμιση, η δε ρύθμιση απόλλυται σε περίπτωση:

α. Μη καταβολής τρεχουσών εισφορών.

β. Καθυστέρησης πέραν του ενός μηνός, τριών δόσεων της ρύθμισης ανά δωδεκάμηνο προγράμματος ρύθμισης. Οι πέραν της μίας δόσης καθυστερούμενες δόσεις της ρύθμισης προσαυξάνονται με επιπλέον επιτόκιο 0,25% μηνιαίως.

 

 

14. Η απώλεια της ρύθμισης, έχει ως συνέπεια για το σύνολο της οφειλής:

α) την απώλεια των ευεργετημάτων της ρύθμισης,

β) την κατάσταση ως απαιτητού του συνόλου του υπολοίπου της οφειλής και των προηγούμενων προσαυξήσεων και τόκων,

 

 

ελπίζω να συμβαίνει αυτό...

Αυριο θα πάαω μία επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ και θα σας ενημερώσω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πας στο τσμεδε και να ζητήσεις να σου τραβήξουν αυτοί την τελευταία δόση......δε νομίζω ότι χανεται η ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πας στο τσμεδε και να ζητήσεις να σου τραβήξουν αυτοί την τελευταία δόση......δε νομίζω ότι χανεται η ρύθμιση...

Καλησπερα

 

Σημερα πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ κ τελικα δεν εχασα την ρυθμιση κ η τελευταια δοση θα τραβηχθεί 31-01

 

Τελος καλό, όλα καλά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.