Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δίλημμα επισκευής


kostas1922

Recommended Posts

Γεια σας πριν από 4 χρονια με τον ερχομό του παιδιού μου εκανα το μοιραίο λαθος να φύγω από ένα καινούργιο δυάρι ,που εχει η γυναίκα μου να το νοίκιαςω και να έγκατασταθώ σε ένα παλιό διαμερισμα που έχουν στη κατοχή τους οι γονείς μου .Στην συγκεκριμένη πολυκατοικια μένουν σε άλλο διαμερισμα και οι γονεις μου . Η πολυκατοικια των γονιών μου είναι 40 ετών και ασυντήρητη πριν έρθω ομως είχα την ελπίδα λόγω παλαιοτητας της και ανυρπακτης συντηρησης της ότι θα γίνει κάποια στιγμή μια ριζική εξωτερική ανακαινιση.Το διαμερισμα της γυναικας μου είχε όλες τις παροχές που εχει ένα καινούργιο διαμερισμα(αυτόνομη θερμανση,αποθήκη,γκαράζ κ.α)αλλά δυστυχώς η έλλειψη παιδικού δωματίου και χώρου για τα ρούχα μας αλλά και βοήθειας από γονείς λόγω του παιδιού και των δουλειών μας με οδήγησαν αναγκάστηκα εδώ .Δεν είχα επιλογή από τους γονεις μου να το πουλήσω ούτε να το νοικιασω οπως έκανα δλδ με της γυναίκας μου .Φυσικα πριν έρθω το ανακινησαςα και εφυγαν 20000e .Δυστυχως μέσα σε αυτά τα 4 χρονια διαπίστωςα από πρώτο χέρι όλα τα κακα που έχει μια παλιά οικοδομη έλλειψη θέρμανσης ,γκαράζ αποθήκης αλλά και υγρασίας πάνω από 70% λόγω καμίας μόνωσης .Την υγρασία που ήταν ένα θέμα και δεν είχα σκεφτεί την θερμομονωση κατά τη διάρκεια της ανακαινισης την αντιμετώπισα με χρήση αφυγραντηρα.Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι ότι η πολυκατοικια λόγω θέσης ,ανυρπακτης συντηρησης όλα αυτά τα χρονια και κακής κατασκευής να υπάρχουν προβληματα Αποτελεσμα αυτού είναι να μην υπάρχει μπαλκόνι και περβάζι χωρις ρωγνες και σε κάποια σημεία νε φαίνεται ο οπλισμός και να έχουν φύγει σοβάδες .Μερα με τη μέρα η κατάσταση γίνεται χειρότερη είναι αυτό που λέμε δεν παίρνει άλλο .Πριν από ένα χρόνο έφυγε από το δώμα ένα πολύ μεγάλο κομμάτι και έπεσε στην είσοδο της πολυκατοικιας κατά καιρους έχουν πέσει και αλλά μικρότερα .Ο πατέρας μου που ήταν διαχειριστής τότε προσπάθησε να βρει άκρη για να φτιαχτεί και να συντηρηθεί η πολυκατοικια αλλά μάταια .Το πρόβλημα είναι ότι η πολυκατοικια έχει γεροντάκια και δεν μένουν νέοι άνθρωποι με παιδια για να ενδιαφερθούν .Αντιμετωπιζω μια απερίγραπτη κατάσταση δεν γίνονται συνελεύσεις και σε αυτες που γίνονται δεν κρατάνε ούτε πρακτικά ,η εκλογή διαχειριστή δεν γίνεται επίσημα δλδ ο ένας δίνει στον άλλον τη διαχείρηση χέρι με χέρι ,δεν υπάρχει αποθεματικό .Δεν νοιάζεται κανεις για τίποτα Ειναι αυτό που λέμε ου μπλεξεις.Πηγα σε μηχανικο και δικηγόρο για να βρω λύση στο πρόβλημα μου .Αυτοι μου είπαν πληρώνεις την αναλογία αυτών που δεν θέλουν να δώσουν και τους κανείς αγωγή και όταν και αν πάρεις τα χρήματα σου που φυσικά με αναβολές και ολα αυτά που συμβαίνουν θα χάσεις πολλά χρήματα .Φυσικα μου πρότειναν και τη λύση της πολεοδομίας .Επειδη έκανα το λαθος να ρίξω λεφτά για την ανακαίνιση του διαμερίσματος μου δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω διαμερισμα άλλου σκέφτηκα και να νοικιασω αλλά καινούργια δυστυχώς δεν νοικιάζονται πολλά και αυτά που υπάρχουν ζητάνε χρήματα πολύ πάνω από τις δυνατότητες τις δικές μου .Εδω και αρκετό καιρό κοιμάμαι και ξυπνάω με το τι θα κάνω με την πολυκατοικια σκέφτομαι μη πέσει κάτι και χτυπήσει το παιδί μου.Ξυπανω τα βραδυα και Νοιώθω ενοχές που έφερα την οικογένεια μου σε αυτή τη πολυκατοικια . Έκατσα και υπολόγισα ποιο είναι το πόσο αυτών που δεν πληρώνουν και είναι 7500e.Σκεφτομαι η να τα δώσω από τη τσέπη μου και να τελειώσει αυτή η ιστορία χωρις δικαστήρια και αγωγες η να πάρω την οικογένεια μου και να ξαναπώ στο δυάρι .Ειμαι σε μεγάλο δίλλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.Συγγνωμη ειλικρινά αν σας κούρασα .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όπως τα είπες τα σημαντικότερα προβλήματα ακούγονται τα εμφανή σίδερα, οι σοβάδες που πέφτουν, οι ρωγμές στα μπαλκόνια. Στη θέση σου θα σε συμβούλευα να καλέσεις ένα Πολιτικό Μηχανικό να κάνει μια αυτοψία της οικοδομής, όσο καλύτερη μπορεί. Ειδικός είναι και ξέρει καλά.

Το κόστος για να πάρεις έναν Μηχανικό να σου κάνει μια εκτίμηση, με μη καταστροφικές μεθόδους αρχικά σίγουρα έτσι να ακουστώ και λίγο ειδήμων, είναι μικρό. Μάλιστα θα σε συμβούλευα να πάρεις άλλον ένα για μια γνώμη ακόμα, να δεις που συμπέφτουν. Ποιά επισημαίνουν τα σημαντικότερα, για εσας, μια οικογένεια με παιδιά όπως λες.

Αρχικά θα σε συμβούλευα να κάνεις αυτό ως βήμα 1 και μετά βλέπουμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα, επειδή υπάρχουν απ'ότι καταλαβαίνω ζητήματα ασφαλείας και ποινικές-αστικές ευθύνες σε περίπτωσης ατυχήματος-ζημιάς τα βήματα που θα πρότεινα να ακολουθήσετε είναι τα κάτωθι:

1. σύγκληση γενικής συνέλευσης για το πρόβλημα με θέμα την πραγματοποίηση αυτοψίας από Μηχανικό

2. αν το (1) δεν καταστεί δυνατό, ενημέρωση των συνιδιοκτητών ότι θα κληθεί από εσάς το τμήμα επικινδύνων της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης και ότι θα μπλέξουν όλοι, συνεπώς ότι είναι καλύτερο να κληθεί Μηχανικός

3. αν και πάλι δεν καταφέρετε να συγκαλέσετε γενική συνέλευση ή αν αυτή συγκληθεί και δε λάβει απόφαση κλήσης Μηχανικού, αίτηση στο τμήμα επικινδύνων της αρμόδιας ΥΔΟΜ (Πολεοδομίας) για την πραγματοποίηση αυτοψίας

4. αν κληθεί Μηχανικός, αυτός δώσει εντολή για την πραγματοποίηση εργασιών επισκευής και αυτές δε γίνουν αποδεκτές από τη γενική συνέλευση πάμε πάλι στην αίτηση στο τμήμα επικινδύνων της αρμόδιας ΥΔΟΜ (Πολεοδομίας) για την πραγματοποίηση αυτοψίας

σε περίπτωση που κληθεί το τμήμα επικινδύνων και διαπιστώσει όντως πρόβλημα, το ακίνητο σας χαρακτηρίζεται ως επικίνδυνο και δίδεται διορία για την πραγματοποίηση εργασιών επισκευής. Γενικά δεν προτείνω αυτή τη διαδικασία και προτιμώ την ύπαρξη συναίνεσης αλλά κατά τη γνώμη μου είναι μονόδρομος σε περιπτώσεις αδιαφορίας-διαφωνίας συνιδιοκτητών και πιο απλή-άμεση διαδικασία από τις αγωγές

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ως τι γραφεις pegiavass? Εχεις καποια ειδικοτητα που δεν εχεις φανερωσει? Αν θες απαντας, αφου βρηκες τη μονη λυση ομως δεν μας απαντας να μαθαινουμε οι αδαοις?

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξυπανω τα βραδυα και Νοιώθω ενοχές που έφερα την οικογένεια μου σε αυτή τη πολυκατοικια .

 

Πρώτα απ' όλα να έχετε καλή χρονιά με υγεία για εσάς και την οικογένειά σας.

Δεύτερον, επειδή από τα γραφόμενά σας φαίνεστε άνθρωπος υπεύθυνος θα σας συμβούλευα να μην νιώθετε

καμία ενοχή γιατί ότι κάνατε, το κάνατε για  καλό, προσπαθώντας να μεγαλώσετε το παιδί σας σε πιό άνετο χώρο.

Οι εποχές του « εφτά νομά σ' ένα δωμά» έχουν περάσει ανεπιστρεπτί και το δυάρι δεν προσφέρεται σε καμία

περίπτωση για τριμελή (ή και τετραμελή εύχομαι μελλοντικά) οικογένεια.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω έχετε τέσσερα βασικά θέματα:

 

1) Για την ασφάλεια της πολυκατοικίας την πιό εμπεριστατωμένη απάντηση σας την έδωσε ο κύριος Roy_Hobbs. Επικουρικά θα σας

πρότεινα να προχωρήσετε άμεσα σε σύναψη ασφαλιστηρίου συμβολαίου πυρός κοινοχρήστων χώρων (κάτι που είναι και υποχρεωτικό

άλλωστε) και ασφάλιση αστικής ευθύνης διαχειριστή για ικανό ποσό (τουλάχιστον 80.000 έως 100.000€) προκειμένου να είστε τουλάχιστον

χρηματικά κατά το ελάχιστο καλυμμένοι σε περίπτωση ατυχήματος, μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες επισκευές.

Το κόστος είναι μικρό και επιμερίζεται στους συνιδιοκτήτες (150-200€ ετήσιο συνολικό κόστος ).

 

2) Για την έλλειψη θέρμανσης, αυτό είναι κάτι που γνωρίζατε εκ των προτέρων, οπότε με την πρώτη ευκαιρία καλείτε έναν μηχανολόγο-μηχανικό

ώστε να σας προτείνει την βέλτιστη λύση για το διαμέρισμά σας (ατομική εφ' όσον δεν υπάρχει κεντρική).

 

3) Για την έλλειψη γκαράζ + αποθήκης, επίσης είναι κάτι που ξέρατε και είχατε υπολογίσει, αλλά φαντάζομαι ότι έχετε πολύ μεγαλύτερο όφελος

από τους υπάρχοντες ωφέλιμους χώρους σε σύγκριση με το δυάρι, συν τη βοήθεια από τους γονείς σας όσον αφορά το παιδί σας.

 

4) Την ανυπαρξία και τήρηση στοιχειωδών κανόνων μεταξύ των συνιδιοκτητών, ποτέ δεν είναι αργά να την προσπελάσετε.

Κάντε το πρώτο βήμα συγκαλώντας γενική συνέλευση ( εν ανάγκη πιέζοντας με όλους τους νόμιμους τρόπους) και ξεκινήστε

αγοράζοντας ένα βιβλίο πρακτικών στο οποίο θα αναγράφονται όλες οι αποφάσεις και κυρίως ποιός θα είναι ο διαχειριστής που

θα εκπροσωπεί νόμιμα το σύνολο των ιδιοκτητών έχοντας τόσο τη δικαιοδοσία όσο και τις ανάλογες ευθύνες.

 

Το να γκρεμίσει κάποιος το οτιδήποτε (είτε άψυχο - είτε έμψυχο) είναι το εύκολο κύριε Κώστα. Το να κτίσει είναι το δύσκολο.

Με αγάπη και χωρίς ίχνος εξυπνακισμού θα σας πώ απλά να είστε μαχητής. Μιά χαρά τα σκεφτήκατε και τα υλοποιήσατε έως

τώρα κατά την ταπεινή μου άποψη. Μην λιποψυχείτε και μην παραιτήστε από τα κόπια σας και την περιουσία σας.

Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας ειδικά για όσους θέλουν να τη ζουν με αξιοπρέπεια, πρόοδο και ευημερία.

Σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ως τι γραφεις pegiavass? Εχεις καποια ειδικοτητα που δεν εχεις φανερωσει? Αν θες απαντας, αφου βρηκες τη μονη λυση ομως δεν μας απαντας να μαθαινουμε οι αδαοις?

 

Δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου. Όπως βλέπεις, δεν έδωσα κάποια συμβουλή που να αφορά τεχνικό θέμα. Ο kostas 1922 ζήτησε τη γνώμη των υπολοίπων μελών του forum. Και μάλιστα αυτό που πρότεινα, το σκέφτεται ο ίδιος ως εναλλακτική. ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΣ, του πρότεινα αυτό που πιστεύω ότι θα έκανα εγώ, αν ήμουν στη θέση του. Το ότι δε συμφωνείς με τη γνώμη μου, δε σου δίνει το δικαίωμα να μου επιτίθεσαι με ειρωνείες. Μην ξεχνάς ότι αυτή η ενότητα του φόρουμ αφορά ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ, κι αν δε σου αρέσει να διαβάζεις τα γραφόμενα μη μηχανικών, ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ.

Είσαι και ανορθόγραφος.

Edited by pegiavass
  • Upvote 10
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει άπειρο υλικό εδώ http://www.michanikos.gr/topic/11214-%CE%95%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%AC%CE%BA%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/

 

σε κάθε περίπτωση θέλει σοβαρό έλεγχο, μετρήσεις και αρκετή δουλειά ώστε να γίνει μια ορθή αποτίμηση του προβλήματος και να προταθούν λύσεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου. Όπως βλέπεις, δεν έδωσα κάποια συμβουλή που να αφορά τεχνικό θέμα. Ο kostas 1922 ζήτησε τη γνώμη των υπολοίπων μελών του forum. Και μάλιστα αυτό που πρότεινα, το σκέφτεται ο ίδιος ως εναλλακτική. ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΣ, του πρότεινα αυτό που πιστεύω ότι θα έκανα εγώ, αν ήμουν στη θέση του. Το ότι δε συμφωνείς με τη γνώμη μου, δε σου δίνει το δικαίωμα να μου επιτίθεσαι με ειρωνείες. Μην ξεχνάς ότι αυτή η ενότητα του φόρουμ αφορά ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ, κι αν δε σου αρέσει να διαβάζεις τα γραφόμενα μη μηχανικών, ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ.

Είσαι και ανορθόγραφος.

το πηρες λαθος σαν προσωπικη επιθεση, ρωτουσα να μαθω μηπως εισαι ειδικος, μην ασχολεισαι, δεν αποκλειεται καποιος που δηλωνει ιδιωτης να ειναι μηχανικος, ειπα μια γνωμη, πιστευω πρεπει να το δει Ειδικος. Μπορούμε να το κουβεντιάζουμε βέβαια. Επισημαίνω οτι πέφτουν τμήματα, νομίζω οτι αναφέρθηκε οτι εμφανιστηκε διαβρωμενος οπλισμός (?)

Ειναι σοβαρές ανησυχίες? Κατά τη γνώμη του ίσως? Δεν ειμαι ειδικός να το πω. Νομιζω ουτε καν το εχει επισκεφτεί Ειδικός.

Μπορει να είναι η μόνη λύση ή να υπάρχουν άλλες δυο.

Ετσι για να είμαστε λίγο πρακτικοί, ας πάει στο δυάρι. Εντάξει λύθηκε?

Αν δεν πέσει σε αυτού το κεφάλι τμήμα του μπαλκονιού δηλαδή και πέσει στου επόμενου το πρόβλημα λύθηκε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....Αντιμετωπιζω μια απερίγραπτη κατάσταση δεν γίνονται συνελεύσεις και σε αυτες που γίνονται δεν κρατάνε ούτε πρακτικά ,η εκλογή διαχειριστή δεν γίνεται επίσημα δλδ ο ένας δίνει στον άλλον τη διαχείρηση χέρι με χέρι ,δεν υπάρχει αποθεματικό ..... .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σε κάθε Γενική Συνέλευση Συνιδιοκτητών, ΠΡΕΠΕΙ να τηρείται πρακτικό της... όπου αναγράφονται τα τυπικά (τόπος, χρόνος, παρόντες, απαρτία ή μη, συνοπτικά οι αποφάσεις).  Αν δεν υπάρχει γραπτό πρακτικό (Βιβλίο Πρακτικών), τότε μπορούν να θεωρηθούν άκυροι όλοι οι ορισμοί διαχειριστών, καθώς και οι πληρωμές δαπανών κλπ.. και να "τρέχουν" οι μέχρι σήμερα διαχειριστές. 

 

Αν έδινες αυτήν την κατάσταση σε δικηγόρο, θα σου έβγαζε 100-200 -1000 σημεία - προτάσεις νομικών ενεργειών, πάντα αστικής μορφής, που θα σε βοηθούσαν σημαντικά ή να ξεκινούσε σειρά μέτρων διόρθωσης της κατάστασης.  Και δεν θα υπήρχε περίπτωση να καθυστερήσουν οι διαδικασίες με προσφυγές επί προσφυγών, αντασφαλιστικά και ανακοπές...  αφού γίνεται φανερό ότι οι άλλοι δεν έχουν να πληρώνουν τα τωρινά αναγκαία συντήρησης της πολυκατοικίας, πόσο μάλλον να ανταπεξέλθουν σε δικαστικά έξοδα!

 

Π.χ. πώς γίνονται οι πληρωμές των κοινοχρήστων στη ΔΕΗ.. ποιος έβγαλε Α.Φ.Μ.  στο όνομα της πολυκατοικίας για να έχει μειωμένη τιμή στο ζήτημα της αγοράς πετρελαίου θέρμανσης...   ποιος είναι υπόλογος έναντι της Δ.Ο.Υ. και των αστικών ευθυνών έναντι τρίτων...

 

Αν εννοείς/σχημάτισες την εντύπωση, ότι υπάρχουν φιλικές σχέσεις (50-60 ετών) μεταξύ αρκετών παλιών συνιδιοκτητών και γίνεται η παράδοση-παραλαβή διαχείρισης χέρι με χέρι μεταξύ τους,  ας λάβεις υπόψη σου, τι ποσοστά συνδιοκτησίας αντιπροσωπεύουν οι "συναινούντες" σε αυτήν  την χέρι με χέρι αλλαγή της διαχείρισης. αν ξεπερνούν το 50,1% τότε στην ουσία δεν υπάρχει παράβαση ούτε καν παρατυπία.  Ακόμα και "ακύρωση" της εκλογής διαχειριστή να καταφέρεις νομικά σε δικαστήριο, θα ξανασυνέλθουν σε Συνέλευση και θα τηρήσουν το τυπικό, εκλέγοντας τον ίδιο διαχειριστή.

 

Μια σκέψη, όταν ξανακάνετε Γενική Συνέλευση, να επιδώσεις με δικαστικό επιμελητή  την ίδια ώρα, στους παρόντες της Γ.Σ. , το υπόμνημά σου με τις παρατηρήσεις σου, ιδιαίτερα με τα ζητήματα ασφάλειας-επικινδυνότητας. Αυτό δεν σε απαλλάσσει από μελλοντικά προβλήματα ευθύνης συνδιοκτητών, σου δίνει κάποια ελαφρυντικά, αλλά μπορεί να καταλογιστεί δόλος στους υπόλοιπους (αν συμβεί ατύχημα κι υπάρχει ποινική ευθύνη). Νομίζω ότι θα ταρακουνηθούν, αν υπάρχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ στην πολυκατοικία. Κι ίσως στη συνέχεια υπάρξει συνεννόηση για κάποια πράγματα.

 

 

 

Έχω την αίσθηση, ότι - ότι και να κάνεις, θα σου βγάλουν την εικόνα του "γραφικού", θα σε απομονώσσυν - και δε θα γίνει τίποτε στο τέλος!

 

Σκέψου και το άλλο... χτες προχτές έγραψαν στον τύπο, για μια πολυκατοικία 75 διαμερισμάτων σε επαρχιακή πόλη, όπου έβαλαν κλειδαριά στο ασανσέρ )αυτοί που πληρώνουν τα κοινόχρηστα) για να μη μπαίνουν αυτοί που δεν πληρώνουν!

 

Από την άλλη, όταν πηγαίνεις σε παλιά πολυκατοικία...  ας λάβεις υπόψη σου, ότι  οι συνιδιοκτήτες, συνήθως μεγάλης/περασμένης ηλικίας, με σύνταξη τη βγάζουν...  γεράσανε μαζί με το ακίνητο  - και δεν αντέχουν δεύτερο ξαναχτίσιμο της οικοδομής.

 
Σκέψου ότι αν είχες την πλειοψηφία, νομίζω το 75%, θα μπορούσες  να τη γκρεμίσεις και να την ξαναχτίσεις!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.