Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λαθος περιγραφη στο συμβολαιο (οροφος και τ.μ) σε σχεση με την αδεια


Recommended Posts

Καλησπερα συνάδελφοι,σε συμβολαιο γονικης παροχης ,γράφονται τα εξεις: Η συμβολαιογραφος γραφει οτι βρισκεται η ιδια κσθως γραφει το συβολαιο στον 2ο οροφο οικοδομης στην οδό εστω "Α", η μητέρα αφηνει στην κορη το διαμερισμα 1ου οροφου πανω απο ανωγειο που βρισκεται στην οδό "Α" οικοδομης που χτιστηκε με την Ο.Α 777/78 και αποτελειται απο υπογειο πιλοτη και 3 ορόφους.

 

Παιρνω την αδεια 777/78 οντως η οικοδομη ειναι οπως την δειχνει η αδεια ,υπογειο,πιλοτη κσι 3 οροφοι,το διαμερισμα μου ειναι στον 2ο όροφο σχεδον χωρις καμμια αυθαιρεσια η οικοδομή,μονο κατηγοριας 3.

 

 

Το θεμα ειναι το εξης, η μητερα αφησε στην κορη διαμερισμα 1ου οροφου πανω απο ανωγειο,στην οδο αυτη,με την οικοδομικη αδεια αυτη 777/78,ομως δεν υπαρχει κανενα ανωγειο και φυσικα το διαμερισμα που με ενδισφερει δεν ειναι στον 1ο αλλα στον 2ο.

 

Μαλιστα στη γονικη παροχη ενω λεει για ανωγειο και 1ο,λεει οτι χτιστηκε με την 777/78 η οικοδομη συτη που αποτελειται απο υπογειο πιλοτη και 3 οροφους που οντως ειναι τα σωστα.

 

Πως σντιμετωπίζω τον παραλογισμο αυτον;

 

Προκειται για νσ δωσω βεβαιωση για μεταβίβαση ακινήτου.

 

Ευχαριστω

Edited by giannour
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ και η γονική παροχή θεωρώ ότι αναφέρεστε στην ίδια στάθμη.

 

Υ.Γ. Ως ανωγεια ανεφεραν παλιά τα υπερυψωμένα ισόγεια, το εχω δει σε συμβολαια, και σου δινει την εντύπωση οτι κάπου έχεις "χασει" μια σταθμη.

post-2272-0-86163700-1515357486_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα σχεδίασες συναδελφε.

 

Ομως τον κανονικο 1ο πως τον αναφερει ώς ανώγειο; Ανώγειο λεμε το υπερυψωμενο ισόγειο,προφανως οταν υπαρχει πιλοτη απο κατω 3μ, δεν μπορουμε τον 1ο να τον λεμε ανώγειο,αυτος ειναι κανονικός 1ος.

 

Επίσης το διαμερισμα στο κτηματολογιο και στο Ε9 το εχει ως 1ο όροφο,λόγω των παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο το υ.γ. στο προηγούμενο post μου.

Γενικα υπάρχουν τέτοια θεματα στην αναγραφη των σταθμων στο Ε9 καθοτι ειναι πιο εύπεπτο αν θες. Εξάλλου στο Ε9 δεν μπορεις να περιγράψεις παντα την στάθμη οπως αναγράφεται στα συμβολαια, παρα μονο αν συμπληρωθει στις παρατηρήσεις που σου εχει στο taxis στο Ε9 να γραψεις κατι σχετικο οπως το γραφει στα συμβόλαια.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,καταλαβα.

 

Στην περιγραφη της Βεβαιωσης και στην Τεχνικη εκθεση πως θα μπορουσα να το σντιμετωπίσω το θέμα;

Λογικα αν γραψω 2ος ο συμβολαιογραφος θα εχει προβλημα, δε θα συμπιπτει και με κτηματολογιο,ε9 κλπ και σπο την αλλη αν γραψω 1ος θα είμαι λάθος εγω φαντάζομαι,θα είναι σαν να εκανα αυτοψια σε αλλον όροφο

Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή της βεβαίωσης θα έγραφα την περιγραφή της γονικής παροχής (1).

Στην τεχνικη εκθεση θα "έδενα" περιγραφικά τα αναγραφόμενα στην γονικη παροχή με την περιγραφη που εχουν πανω τα σχεδια και η άδεια καθως και με την αναγραφή στο Ε9. Οτι δηλαδη ολα τα παραπανω αφορουν σρην ιδια σταθμη, ητοι στην σταθμη +Χ,ΧΧ μετρα απο την αφετηρια μέτρησης των υψομετρων βαση π.χ. κάποιας τομης της αδειας.

(και θα πρότεινα --οχι κατ' αναγκη-- αν δεν προκυπτει καποιο προστιμο να προστεθει καποιο σχολιο στο Ε9 στο.taxis. Αυτο ας το δει ο πελάτης με τον λογιστη του. Αν γινοταν μεταξυ αλλων και αυτο, θα χρησιμοποιούσα αυτο το Ε9 . Αν οχι δεν θα ειχα κάποιο θεμα. Ισως με μία υπεύθυνη δηλωση σχετικη οτθ δηλαδη μιλαμε για την ιδια στάθμη κλπ κλπ με το γνησιο απλα για να υπαρχει στο αρχειο μου ...και ισως την ανεβαζα...δεν ξέρω..)

 

Edit: (1) ή της αδειας οποιο βασικα δεν θα δημιουργουσε θεμα στην συμβολαιγραφο ή και τα δυο.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα βοήθεια πάνω σε αυτό, σε περίπτωση που τα παραπάνω ήταν ως εξής, το ανώγειο και 1ος προέρχεται απο εργολαβικό προσύμφωνο αλλα στην πραγματικότητα αφού βγήκε η άδεια και υπάρχει πιλοτη-1ος-2ος και παιρνει η ίδια τον 2ο αντι για 1ο πανω απο ανώγειο (που δεν υπάρχει), αλλάζει κάτι? Σκέφτομαι να το κάνω έτσι όπως ειπαμε , με τεχνική εκθεση και περιγραφή και υπ.δήλωση.

 

 

2η περίπτωση τέτοια μου έχει έτυχε. 

Link to comment
Share on other sites

τελικα,

- ή ισχυει αυτο που σχεδιασε ο γεοργιος το οποιο το αποδεχθηκες

 

- ή ισχυει αυτο το καινουργιο που λες, οπότε κατεχει τον 2ο τυπικο οροφο

 

Το εργολαβικο ειναι υποσχεση...και προφανως, εαν αλλαξει ο τροπος κατασκευης, θα πρεπει να γινει τροποποιηση.

 

[να μην υποθεσω οτι εγινε συσταση με το εργολαβικο και μετα εκδοθηκε αδεια με διαφορετικους   οροφους, αλλα δεν τροποποιηθηκε η συσταση........] :sad:

 

 Δες το κτηματολογικο φυλλο και κανε συγκριση με τον τιτλο.

και αναλογα τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτριε καλημέρα,

να προσθέσω και τα δικά μου (ίσως...μάλλον...δεν ξέρω ... άσχετα? ... θα δείξει...)

 

Άρα giannour το συμβόλαιο που έχεις στα χέρια σου δεν είναι από γονική παροχή αλλά από εργολαβικό προσύμφωνο. Σωστά ?

Παρ΄ όλα αυτά και σε σχέση με το Ε9 (ποιος φορολογικά το υποβάλλει), σε κάθε περίπτωση δες το σημερινό άρθρο στο Taxheaven...θα καταλάβεις γιατί σου το λέω αυτό.... σε συνδυασμό με την έννοια του "φερόμενου ιδιοκτήτη" στον δικό μας νόμο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.