Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα για μισθωτό μηχανικό


silverblade

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει εφαρμοστεί ο νέος νόμος;

Τί γίνεται με τους μισθωτούς σε περίπτωση απόλυσης ή παραίτησης; Χρειάζεται αίτηση στο ΤΣΕΜΔΕ;

Τί δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσει ο μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

σε ερώτηση προς περιφερειακό Τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ (κι από πληροφορίες που είχαν από τα κεντρικά) μου ανέφεραν ότι ακόμη τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί δεν τις έχουν εξετάσει στα κεντρικά (αιτήσεις που έχουν υποβληθεί εδώ και περίπου 3 μήνες).

Όσον αφορά τα δικαιολογητικά χρειάζεται η διακοπή εργασιών από την Δ.Ο.Υ. και η σχετική αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει τον νόμο, αλλά δεν ξεκαθαρίζει την περίπτωση των μισθωτών. Ισχύει για τους μισθωτούς;  Διακοπή από την ΔΟΥ ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Οι μισθωτοί κάνουν μόνο αίτηση; 

 

 

Edited by silverblade
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, silverblade said:

Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει τον νόμο, αλλά δεν ξεκαθαρίζει την περίπτωση των μισθωτών. Ισχύει για τους μισθωτούς;  Διακοπή από την ΔΟΥ ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Οι μισθωτοί κάνουν μόνο αίτηση; 

 

 

Γενική αίτηση στο τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (1ος όροφος) και επισυνάπτεται η διακοπή της μισθωτής εργασίας (πχ απόλυση,βεβαίωση οαεδ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.