Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χιλιοστά ανελκυστήρα κοινόχρηστες δαπάνες


acadaca

Recommended Posts

δεν υπαρχει δώμα  ειναι διαμερισμα με σκεπη ιδιοκτητη. Αρα σε σχέση με το βατό δώμα το εχουμε λυσει δεν υπάρχει προσβαση. Αυτο που με προβληματιζει ειναι ότι σε περίπτωση αγωγης παρόλο που ο κανονισμός αναφέρει για ποιους θεωρείται υποχρεωτική η δαπάνη (ορόφους) αναφέρει χιλιοστα στην δαπανη και για το ισόγειο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω πως το καταλαβαίνω.

Ο συντάκτης του κανονισμού γνωρίζοντας ότι "δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στην δαπάνη λειτουργίας ανελκυστήρα για το ισόγειο" (όπως κι εσείς σχετικά αναφέρετε) αποφάσισε να "κατανέμονται χιλιοστά του ισογείου στην δαπάνη ανελκυστήρα" (όπως κι εσείς σχετικά αναφέρετε) αφήνοντας ανοικτό το περιθώριο να αλλάξει αυτό χωρίς προστριβές αφού αρχικά ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι υποχρεωτικό (άρα εμμέσως δυνητικό) και μπορεί να αλλάξει με κάποια απόφαση της Γ.Σ. όπως θα ορίζεται στον κανονισμό. 

 

edit: Η ανωτέρω τοποθέτηση μου αναφορικά στην ασάφεια όπως το θέτεις έγινε πάντα στον βαθμό του ότι δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς γράφει στον κανονισμό τόσο στο συγκεκριμένο σημείο όσο και γενικότερα σε κάποιο άλλο σημείο του που μπορεί να την ξεκαθαρίζει. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Να σας πω πως το καταλαβαίνω.
Ο συντάκτης του κανονισμού γνωρίζοντας ότι "δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στην δαπάνη λειτουργίας ανελκυστήρα για το ισόγειο" (όπως κι εσείς σχετικά αναφέρετε) αποφάσισε να "κατανέμονται χιλιοστά του ισογείου στην δαπάνη ανελκυστήρα" (όπως κι εσείς σχετικά αναφέρετε) αφήνοντας ανοικτό το περιθώριο να αλλάξει αυτό χωρίς προστριβές αφού αρχικά ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι υποχρεωτικό (άρα εμμέσως δυνητικό) και μπορεί να αλλάξει με κάποια απόφαση της Γ.Σ. όπως θα ορίζεται στον κανονισμό. 

 

ειμαι ακριβώς της ίδιας αντίληψης , αλλά δεν έχω βρεί  νομολογία επαρκής αλλά και νομοθετικα εχουμε ενα προπολεμικό ψηφισμα. Τα ειρηνοδικεία στις αποφάσεις τους δεν λειτουργούν με την "λογική". εκει που θεωρείς ότι αυτό ειναι το σωστό και σύμφωνο με τα χρηστα ηθη και την καλή πιστη ( το αυτονόητο δηλαδή) σου βγάζουν ad hoc αποφάσεις.  Εν κατακλειδι θεωρώ ότι ειναι δυνητικό εφόσον η υποχρέωση αφορά τους ως ανω του ισογείου ορόφους και ως ετσι πρέπει να θεωρηθεί. Ενσταση έχω ως προς την αλλαγή με απόφαση της ΓΣ. Ο κανονισμός αλλάζει με την σύμφωνη γνώμμη των ιδιοκτητών όλων των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Edited by acadaca
Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας (εγώ) με την απόφαση της ΓΣ ,αυτό που γράφετε εννοούσα ... λάθος ο τρόπος γραφής μου.

Ισχύει σε κάθε περίπτωση το edit που έκανα στο προηγούμενο post μου αν δεν το έχετε δει.

 

 

edit: Τελικά καταλήγω στο ότι ισχύει αυτό που ανέφερε ορθότατα ο Δημήτρης στο #9 περί της διαφορετικής αντιμετώπισης της δαπάνης.

Ως δαπάνη λειτουργίας δεν μετέχει το ισόγειο

ενώ 

ως δαπάνη συντήρησης με την έννοια του πάγιου περιουσιακού κοινοχρήστου στοιχείου κατανέμονται χιλιοστά.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας (εγώ) με την απόφαση της ΓΣ ,αυτό που γράφετε εννοούσα ... λάθος ο τρόπος γραφής μου.

Ισχύει σε κάθε περίπτωση το edit που έκανα στο προηγούμενο post μου αν δεν το έχετε δει.

Διάβασα οτι ασχολειται η εταιρεία μαλλον που δουλευετε και με καταλογισμο κοινοχρήστων. εσεις πως τα υπολογίζετε οσον αφορά τις δαπάνες των ισογείων που αφορούν τον ανελκυστηρα. καταλογίζεται συντελεστή επιβάρυνσης..λογικά οχι..

 

Τελικά καταλήγω στο ότι ισχύει αυτό που ανέφερε ορθότατα ο Δημήτρης στο #9 περί της διαφορετικής αντιμετώπισης της δαπάνης.

Ως δαπάνη λειτουργίας δεν μετέχει το ισόγειο

ενώ

ως δαπάνη συντήρησης με την έννοια του πάγιου περιουσιακού κοινοχρήστου στοιχείου κατανέμονται χιλιοστά.

3741/1929 στο αρθρο 6 παρ.2

2)Αι κλίμακες και οι διάδρομοι κατασκευάζονται και συντηρούνται δαπάνη ιδιοκτητών των ορόφων εις ους χρησιμεύει κατα λόγον της αξίας εκάστου.

 

αναλογα αν το ισογειο εχει προσβαση στο δωμα ειναι

με προσβαση 0,30

χωρις προσβαση 1,0

 

Οροφοι και υπογεια αυξητικα...αναλογα τον οροφο, ειτε ανωγειως ειτε υπογειως.

 

Κατανομή δαπανν ανελκυστήρα

library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτό αφορά τις κατοικίες ΟΕΚ και δεν έχει καμμία ισχύ παρα μόνο αν μνημονευεται σαν οδηγός υπολογισμού μέσα στο κανονισμό.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα λεει και ο Ζαχαριαδης στο πιο πανω  αρχειο που παρεθεσα

library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

 

κατα τα λοιπα

παντοτε σε μια οικοδομη, υπαρχει ο πινακας  οριζοντιων ιδιοκτησιων  και κατανομης  των πασης φυσεως δαπανων.

 

- ειτε υπαρχει κανονισμος και επισυναπτεται σε αυτον

- ειτε χωρις κανονισμο,

που συντασσει μηχανικος, ακολουθωντας το παραπανω αρχειο ...σαν πιο γνωστη και αποδεκτή λυση

 

Για την περιπτωση σου,  οπου υπαρχει μεν κανονισμος αλλα εχει "ασαφείς" ή αντιφατικες διαταξεις,

αυτο, τελικα θα κριθει σε καποιο  δικαστηριο.

Οπότε,  ή οριζεις δαπανες και στο υπογειο και αντιδικει αυτος

ή δεν του οριζεις  τπτ [οποτε αντιδικουν οι υπολοιποι]

 

[εγω δεν θα οριζα στο ισογειο...]

 

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση σου, οπου υπαρχει μεν κανονισμος αλλα εχει "ασαφείς" ή αντιφατικες διαταξεις,

αυτο, τελικα θα κριθει σε καποιο δικαστηριο.

 

[εγω δεν θα οριζα στο ισογειο...]

Δεν υπάρχει καμμία αντίφαση, ο ιδιοκτήτης καταστά σαφές ποιά ήταν η βούληση του κατά την συγγραφή του κανονισμού. Κρίνεται υποχρεωτικό μόνο για τους ορόφους, πιο σαφές δεν μπορούσε να το θέσει...απλά η απορία μου επικεντρώνεται αν υπαρχει νομολογία πιο σχετική ή νομοθεσία πρόσφατη. Ευχαριστώ.

 

 

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που διέθεσαν προς βοήθεια μου , είμαι υπόχρεος, καλό σαββατοκύριακο

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Ειμαι μηχανικός χωρίς καποια εμπειρία και εχω αναλάβει την διαχείριση στην οικοδομή μου. Παλιά οικοδομή,του 78, οπου εχει χαθεί ο φάκελος από πολεοδομία λογω πλυμμύρας.Μονο ενα προτοτυπο στελεχος αδειας υπάρχει στην ΔΕΗ οπου αναφέρεται ως εξαοροφη.(ειναι ισογειο με πέντε τυπικούς και ταρατσα με κατοικία εκει μέσα ) Θέλω να βγάλω την κατανομή δαπανών για τον ανελκυστήρα που θα αλλάξουμε και θέλω την γνωμη σας.

Εφτά στάσεις κάνει το ασανσέρ .Από ισογειο εως και ταράτσα.Η ιδιοκτήτρια της κατοικίας δεν εχει δικαίωμα χρήσης της ταράτσας οπως το είδαμε νομικά.Αρα εχω βατό δώμα ;

Πως θα μπορούσα να κάνω την κατανομή;

Εχω από τον πρώτο διαχειριστή που τα εχει λέει πάρει  από  το συμβολαιογράφειο τα τετραγωνικά του κάθε διαμερισματος.

Επίσης μετρώντας το ύψος το καθαρό των τυπικών οροφων βλέπω οτι είναι 2,9 μετρα.

Μια νομοθεσία που είδα για την κατανομή των δαπανών συντήρησης και αντικατάστασης υπολογιζει εναν λόγο (εμβαδό της καθε ιδιοκτησίας / εμβαδό σύνολικο των ιδιοκτησιών ) *Σύνολο δαπάνης. Πολύ απλοικό μου φάνηκε. 

(ΦΕΚ 1296, Β/16.12.1977

Αριθμός 29089)

Ξεχωρίζει επίσης τις δαπάνες χρήσης, βαση του αν είναι βατό το δώμα ή οχι και βαζει συντελεστές και στο ισόγειο και στους ορόφους και προχωράει. Αν υπολογίσω τα έξοδα συντήρης με  ισογειο και  πεντε ορόφους και εκτο οροφο  στην ταράτσα με αυτον τον τρόπο μου βγαίνουν τα έξοδα επιμερισμενα για κάθε ιδιοκτήτη ορόφου και για την ταράτσα η κυρία εχει τα έξοδα ολου του οροφου που είναι πολλά.

Τι προτείνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για την δαπάνη της αλλαγής του ανεκλυστήρα θα πρέπει να κατανείμω βάση των τετραγωνικών του καθενός ασχετα με τον όροφο που βρίσκεται.

Από οτι είδα προτείνεται ο λόγος των τετραγωνικών μέτρων του κάθε ιδιοκτήτη προς τα συνολικά τετραγωνικά μέτρα ολων των ιδιοκτησιών  να πολλαπλασιαστεί  με την δαπάνη και  θα εχω το κόστος για τον ανελκυστήρα για κάθε ιδιοκτήτη.

Σε περιπτωση που μιλάμε για χρήση ή τακτική συντήρηση μόνο τότε θα πάω βάσει συντελεστών και ορόφων σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.