Μετάβαση στο περιεχόμενο

τέντα ζελατίνης και πολεοδομία


mponikos

Recommended Posts

Σκέφτομαι να βάλω τέντες ζελατίνης στο μπαλκόνι μου (μονοκατοικία) για να μη βρέχεται και να μπορώ να κάθομαι το χειμώνα, να μην με χτυπά ο παγωμένος αέρας!

 

Το μπαλκόνι είναι βορεινό, πρόσοψης 9 μέτρων, ελεύθερο και από δυτικά και από ανατολικά, σε πλάτος 1,20 μέτρα. Έχει  ύψος 3,10 μέτρα. Και περιμετρικά περιμετρικά, μεταλλικά κάγκελα, ύψους 1 μέτρου. 

 

Θα βάλω "ζελατίνες" (διαφανή τέντα), γιατί δεν έχω πρόβλημα σκίαση, θέλω όμως "ζέστη". Όση μπορεί να προκύψει! Να εκμεταλλευτώ το χώρο του μπαλκονιού, βοηθητικά, βάζοντας καμιά μεταλλική ντουλάπα παραπάνω, να αποθηκεύσω κανένα χαρτοκούτι κλπ... 

 

Οι ζελατίνες θα στηρίζονται στην οροφή του μπαλκονιού , σε ύψος 3,10 μέτρα, και στην κάτω πλευρά τους, θα  ασφαλίζουν/μαγκώνουν χαμηλά στη βάση του υπάρχοντος κιγκλιδώματος

 

Δεν θα βάλω "κασετίνες ζελατίνας", γιατί μου είπαν ότι αυτό δεν το επιτρέπει η Πολεοδομία, το θεωρεί "κλείσιμο του χώρου" . Ενώ τις ζελατίνες που ανεβοκατεβαίνουν σαν ρολό, χωρίς αντηρίδες, δεν τις θεωρεί "κλείσιμο του χώρου", διότι "μαζεύουν¨! 

 

Για να έχω ζέστη το χειμώνα, στο χώρο αυτό που θα προκύψει, έχω σκοπό να βάλω και ζελατίνα-ρολό στις πλευρές του μπαλκονιού (1,20 μέτρα πλάτος), και θα πρέπει το χειμώνα να είναι πάντα κατεβασμένες οι ζελατίνες ρολά, από όλες τις πλευρές. 

 

Στην ουσία κλείνω το χώρο. Με αυτό το κλείσιμο, "προκύπτει νέα χρήση" του μπαλκονιού, που μπορεί να είναι πολεοδομικά επιλήψιμη;  Η ίδια χρήση που έχω τώρα (τραπέζι φερφορζέ, 4 καρέκλες, 1 μεταλλική ντουλάπα, 4 πλαστικές ζαρντινέρες, μια απλώστρα) , η ίδια θα εξακολουθήσει να γίνεται. 

 

Επομένως, θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία;

Κι ακόμα, για εγκατάσταση τέντας, χρειάζομαι άδεια πολεοδομίας; Δεν είμαι σε παραδοσιακό οικισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα περιγράφετε δεν υπάρχει πρόβλημα με πολεοδομία και με την ισχύουσα νομοθεσία δεν απαιτείται άδεια

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα περιγράφετε δεν υπάρχει πρόβλημα με πολεοδομία και με την ισχύουσα νομοθεσία δεν απαιτείται άδεια

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Διάβασα διάφορα αντιφατικά στο ίντερνετ και πελάγωσα.

 

Αρχή αρχή, δεν είμαι σίγουρος για την τέντα/ρολλό με διαφανή ζελατίνη - αν καλύπτεται από το νόμο. Γιατί σαν κινητό προστέγασμα, σχημάτισα την εντύπωση ότι ο νόμος εννοεί όποια τέντα είναι για σκίαση/προστασία από έντονο φωτισμό. Η τέντα ζελατίνης δεν είναι για σκίαση/προστασία από έντονο φωτισμό αλλά για προστασία από τον αέρα. (Και σαν ενισχυτικό τοπικής θερμοκρασίας θυρων-μπαλκονόπορτων από αλουμίνια πρώτης γενιάς!)

 

Στην ουσία (του νόμου) η πολεοδομία δεν δέχεται το "κλείσιμο" με διαφανείς τέντες-ρολλά, που μπορεί να οδηγήσει σε αλλαγή χρήσης του μπαλκονιού.  Οπότε σε αυτό θέλω να βρω επιχειρήματα - αν με καταγγείλουν, αν γίνει αυτοψία και πέσω σε  κάποιο δύστροπο έλεγχο!

 

Δηλαδή, σαν τι αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει σε ένα κάπως μεγάλο μπαλκόνι  (4 μέτρα πάνω από κοινόχρηστο χώρο/πεζόδρομο), αν δε βρέχεται και δε φυσά κρύος αέρας;  Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει σαν δωμάτιο;  Υπερβολή!

 

Αλλά προβληματίζομαι, που δε βλέπω μεγάλη διάδοση στις πολυκατοικίες των συνοικιών, των διαφανών τεντών από ζελατίνη. Ενώ είναι κάτι το πρακτικό!  Κι είναι και πιο φτηνές από τις άλλες τέντες (από πανί).

 

Κι άλλη μια ερώτηση, για όποιον ξέρει.

Κάπου μια διάταξη του νόμου, γράφει ότι όλα τα κινητά προστεγάσματα πρέπει να είναι από το ίδιο υλικό! (δε γραφει αν θα είναι κι ομοιόχρψμες ή ίδιο σχήμα, γράφει: ίδιο υλικό!)

Άρα, δε μπορεί να μπει σε ένα μπαλκόνι  ένα κομμάτι κλασσικής τέντας (όπου χρειάζεται σκίαση, π.χ. μπροστά από μια μπαλκονόπορτα κρεβατοκάμαρας) κι ένα κομμάτι διαφανούς ζελατίνας στο υπόλοιπο μπαλκόνι (όπου χρειάζεται το φως!)

 

κι ακόμα...  αν δεν υπάρχει κανονισμός σε μια πολυκατοικία δυο διαμερισμάτων, ούτε συμφωνία για το χρώμα/σχήμα της τέντας, τότε ισχύει το: όποιος πρόλαβε πρώτος,τότε θα τον ακολουθήσει υποχρεωτικά ο δεύτερος, με το ίδιο σχήμα-χρώμα τέντας; ή μπορεί να γίνει δεκτό, ότι συμφωνούν να βάλει ο καθένας ότι θέλει; (στο δικό του μπαλκόνι);

Link to comment
Share on other sites

συνήθως ο κανονισμός της πολυκατοικίας ορίζει τους όποιους περιορισμούς για τις τέντες , αν δεν αναφέρεται ρητά στον κανονισμό (πχ ομοιομορφία/χρώμα) τοτε θεωρώ οτι μπορείτε να τοποθετήσετε οτιδήποτε θέλετε.

 

γενικά η τέντα εκτός από προστασία από αέρα/ήλιο παρέχει προστασία και απο βροχή για αυτό και οι διάφανες τέντες μπορούν να τοποθετηθούν. 

 

σε περίπτωση καταγγελίας και εφόσον δεν υπάρχουν μόνιμα στοιχεία (εκτός του βραχίονα ) η  πολεοδομία δεν μπορεί να γράψει κάτι

 

επίσης στο Ν4495/17 (νόμος αυθαιρέτων) στο άρθρο 30 παραγραφος ιε αναφέρει ρητά οτι για την τοποθέτηση τέντας δεν απαιτείται άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γραφει μονο απο το ιδιο υλικο διοτι η ομοιοχρωμια καλυπτεται απο αλλη διαταξη περι οψεων οοκοδομης και απο πολλους κανονισμους πολυκατοικιων.

Αναφερει απο το ιδιο υλικο για να μην βαλει καποιος ιδιο χρωμα αλλα διαφορετικο υλικο πχ πβσ το ενα κοματι με πανι το αλλο και το κανει ανομοιο και κατα συνεπεια ασχημο.

Οπως αυτο που αναφερετε

Ωστοσο μπορεις να βαλεις ενα κοματι πβσ τεντα ωστε να ειναι το ιδιο υλικο με την ζελατινα

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να τηρουμε οσο γινεται την καλαισθησια γιατι υποβαθμιζει την αξια του ολου ακινητου η πολυχρωμια και καθελογης ασχημια

Η αλλαγή χρήσης καθορίζεται από ορισμένα στοιχεία όπως το κλείσιμο του μπαλκονιού και την προσθήκη επίπλων που το μετατρέπουν σε βοηθητικό χώρο.

Αν το αφήσεις ως έχει με τις γλάστρες και τα μανταλάκια στο σχοινί δεν προκύπτει αλλαγή χρήσης μόνο από το κλείσιμο του μπαλκονιου

Edited by Πέτρος Κατούνας
Συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω πόσο νόμιμο είναι να τοποθετήσει κάνεις τέντα ζελατίνα κατακόρυφα σε όλες τις πλευρές ενός εξώστη. Από την μια δημιουργείς κλειστό χώρο από την άλλη είναι τέντα. Την βάζεις για προστασία από βροχή π.χ.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, klimakometro said:

... νόμιμο είναι να τοποθετήσει κάνεις τέντα ζελατίνα κατακόρυφα σε όλες τις πλευρές ενός εξώστη....

Αν αφορά τέντα από υλικό "ζελατίνα" όπως το ονομάζεις δεν αφορά την ΥΔΟΜ παρά μόνο αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί στην σύσταση και στον κανονισμό του ακινήτου που θα αφορά δικηγόρους πια.

Επικουρικά με βάση κάτι που πρόσεξα σε μια απάντηση

On 5/10/2022 at 12:13 ΜΜ, Πέτρος Κατούνας said:

... και την προσθήκη επίπλων που το μετατρέπουν σε βοηθητικό χώρο....

δεν υπάρχει κανένας περιορισμός τι έπιπλα θα βάλεις στον εξώστη και δεν ορίζουν τα έπιπλα αλλαγή χρήσης χώρου.

Βάλε και ολόκληρο σαλόνι και διπλό κρεββάτι αν το θες...... Κουζίνα με τις παροχές της όμως μη βάλεις όμως ε .... 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Didonis said:

Αν αφορά τέντα από υλικό "ζελατίνα" όπως το ονομάζεις δεν αφορά την ΥΔΟΜ παρά μόνο αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί στην σύσταση και στον κανονισμό του ακινήτου που θα αφορά δικηγόρους πια.

Επικουρικά με βάση κάτι που πρόσεξα σε μια απάντηση

δεν υπάρχει κανένας περιορισμός τι έπιπλα θα βάλεις στον εξώστη και δεν ορίζουν τα έπιπλα αλλαγή χρήσης χώρου.

Βάλε και ολόκληρο σαλόνι και διπλό κρεββάτι αν το θες...... Κουζίνα με τις παροχές της όμως μη βάλεις όμως ε .... 

Δεν με αφορούν τα έπιπλα και το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο ποστ (όπως και τα υπόλοιπα του φόρουμ) εγώ αναφέρομαι και αναζητώ κάποιον όπου να το έχει αντιμετωπίσει πολεοδομικά το γεγονός πως κλείνοντας με τέντα το μπαλκόνι δημιουργείς κλειστό χώρο.

Edited by klimakometro
Link to comment
Share on other sites

όπως σου έγραψα δεν θα θεωρηθεί ότι δημιουργείς κλειστό χώρο αρκεί να είναι αυτό που περιγράφεις.

 

Το σχόλιο μου για τα έπιπλα αφορούσε τον κάθε περαστικό αναγνώστη να μη έχει λάθος πληροφόρηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.