Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε Μελέτη Κλιματισμού


vivi-gewrgiadou

Recommended Posts

Καλημέρα.. μήπως μπορει κάποιος να με βοηθήσει με τον κλιματισμό.. έχω να κάνω μια μελέτη για την σχολή .. μήπως έχετε καμιά μελέτη κλιματισμού να μου στείλετε ???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις έναν πιο συγκεκριμένο τίτλο στο θέμα σου διότι το «Μηχανολογικά» σκέτο νέτο δεν είναι ότι πιο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να ζητάς τη μελέτη ενός αυτοκινήτου. :mrgreen:

 

Δεν μας λες αν θα είναι τύπου "smart", τύπου "mercedes", SUV, λεωφορείο, νταλίκα, γερανοφόρο, βυτιοφόρο τροφίμων ή λυμάτων, τρακτέρ κλπ κλπ κλπ  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. μήπως μπορει κάποιος να με βοηθήσει με τον κλιματισμό.. έχω να κάνω μια μελέτη για την σχολή .. μήπως έχετε καμιά μελέτη κλιματισμού να μου στείλετε ???

Ψάχνω απλώς μια μελέτη κλιματισμού να πάρω μια ιδέα πως να την φτιάξω ..

Μπορείς να βάλεις έναν πιο συγκεκριμένο τίτλο στο θέμα σου διότι το «Μηχανολογικά» σκέτο νέτο δεν είναι ότι πιο καλό.

.

 

 

Δεν μπορώ να αλλάξω τώρα τίτλο στο θέμα μου.. δεν ξέρω να χρησιμοποιώ καλά την εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

ψαξε λιγο στο ιντερνετ εχει πολλα ... 

http://apothesis.teicm.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/663/kanakoudis.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

 

Έχω μια αντλία θερμότητας που ψύχει / ζεσταίνει νερό (καλοκαίρι / χειμώνας) και το δίνει σε μια Κεντρική Κλιματιστική Μονάδα συνδεδεμένη με αεραγωγούς.

Ένα λογισμικό ΚΕΝΑΚ απαντάει ότι απαιτείται αέρας με παροχή 2000 m3/h για ένα χώρο γραφείων 800 τ.μ.  Θεωρεί ανανεώσεις του αέρα = 3.

Ένα λογισμικό υπολογισμού φορτίων απαντάει ότι τα ψυκτικά φορτία είναι 70kW.

Δεν έπρεπε να ισχύει ο νόμος   Q = m C ΔΤ ;       ( Q: ψυκτικό φορτίο ,  m: παροχή αέρα , Cp = 1 kJ/(kg K) , ΔΤ = 7 )

Εμένα πάντως μου φαίνονται πολύ λίγα τα 2000 m3/h για ένα χώρο 800 τ.μ.

Παρακαλώ τα φώτα σας.   😳

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γραφεία 800 τ.μ. με τυπικό ύψος 3 μ. έχουν όγκο 2400 κ.μ.

Άρα 2000 κ.μ./ώρα δεν αρκούν ούτε για 1 ανανέωση...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Αν πάρουμε υπ' όψη μας ότι η συνήθης παροχή στη μεγάλη σκάλα ενός κλιματιστικού 2,8 kW είναι από 480 έως 520 m3/h η παροχή αυτή αντιστοιχεί περίπου σε 3 εννιάρια και ένα δωδεκάρι.

Προφανώς τα 2000m3/h (ΔΤ από 15 έως 17 οC) δεν επαρκούν διότι  ο χώρος γραφείων είναι αρκετά ενεργοβόρος σε θερινό κλιματισμό. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.