Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καντίνα σε ιδιωτικό χώρο


mits0s

Recommended Posts

Ναι είναι τροχήλατη. Μόλις το έλυσα νομίζω. Με την άδεια κυκλοφορίας και την βεβαίωση προσωρινής ακινησίας μπορεί να εγκατασταθεί χωρίς οικ. άδεια. Βέβαια απαγορεύονται τραπεζοκαθίσματα και σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας. Είναι αυτοκινούμενη για την ακρίβεια.

Edited by smartos11
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό προσεκτικά: https://troxoikaitir.gr/article/ti-hreiazetai-gia-n-anoixeis-kantina

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ερμηνευτική εγκύκλιο 1/2018 του 4497/2017 οι καντίνες σε ιδιωτικό χώρο δεν υπάγονται πλέον στις διατάξεις περί υπαίθριου εμπορίου και δεν απαιτείται η ανάλογη άδεια παρά υπάγονται στις διατάξεις περί καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και απαιτείται μόνο γνωστοποίηση. Οι καντίνες σε δημόσιους χώρους είτε πλανόδιες είτε στάσιμες απαιτούν άδεια υπαίθριου εμπορίου και ταυτόχρονα υπάγονται στις διατάξεις περί καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και απαιτείται και γνωστοποίηση. Απορώ με τα παραπάνω πως ο Δήμος θα δώσει Βεβαίωση Εγκατάστασης για την οποία απαιτείται Βεβαίωση Χρήσεων Γης σε μια πλανόδια καντίνα.

Ο Δήμος μου ερμηνεύοντας τα παραπάνω θεωρεί πως η καντίνα σε ιδιωτικό χώρο είναι σταθερή, με το οποίο διαφωνώ απόλυτα, και μου έδωσε και ανάλογη βεβαίωση. Με την οποία το Μεταφορών δε μου δίνει τις πινακίδες. Κι εδώ δημιουργείται το ερώτημα: Ποια είναι η διαφορά κινητής και σταθερής καντίνας και πως μία καντίνα χαρακτηρίζεται έτσι ή αλλιώς? Χρειάζεται οικ. άδεια ή αρκεί η άδεια κυκλοφορίας σε ακινησία όπου αναφέρονται ο αρ. κυκλοφορίας κι αριθμός πλαισίου του οχήματος? Υγειονομικά υπάγεται στις επιχειρήσεις μαζικής εστίασης σε κινητούς ή προσωρινούς χώρους ή στα αναψυκτήρια? Η στάσιμη καντίνα δικαιούται πινακίδες? Ρητορικά ερωτήματα καθώς μετά την επικοινωνία μου και αρκετούς καυγάδες με 10 υπηρεσίες και 2 υπουργεία, η μέση απάντηση ήταν "Τι να σου πω ρε φίλε?" με την φαινομενικά πιο σχετική υπάλληλο του υπουργείου ανάπτυξης να μου λέει χαρακτηριστικά "Είναι ομιχλώδης η νομοθεσία...Εμείς προσπαθήσαμε να λύσουμε το θέμα....Άπτεται στην διακριτική ευχέρεια των κατά τόπους υπηρεσιών".

Δηλαδή όπως θέλει ο καθένας ερμηνεύει τους νόμους κι όλοι έχουμε δίκιο και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, smartos11 said:

... και απαιτείται μόνο γνωστοποίηση. ...

όπως είπα και πριν...

η Πολεοδομική Γνωστοποίηση ή 48ωρη όπως την λέγαμε έχει καταργηθεί πια με Νόμο.

Εκτός κι αν εννοείς κάποια άλλη "γνωστοποίηση".

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Didonis said:

όπως είπα και πριν...

η Πολεοδομική Γνωστοποίηση ή 48ωρη όπως την λέγαμε έχει καταργηθεί πια με Νόμο.

Εκτός κι αν εννοείς κάποια άλλη "γνωστοποίηση".

 

Συνάδελφε,ο smartos μιλάει για την "Γνωστοποίηση Επιχείρησης" αγγλιστί "NotifyBusiness"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ChristinaK said:

... "Γνωστοποίηση Επιχείρησης"...

είχα αρχίσει να φαντάζομαι ότι άλλο θέλει να πει... αλλά καλό είναι σε φόρουμ μηχανικών να προσέχουμε την ορολογία για διάφορα ζητήματα

μερσί @ChristinaK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής για καντίνα σταθερή σε ιδιόκτητο χώρο χρειάζεται ποινικό μητρώο? 

Edited by Σπυροςκαββαδιας
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Σπυροςκαββαδιας said:

Παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής...

το ίδιο ερώτημα το έχεις κάνει και σε άλλο θέμα

Θα διαγραφεί τώρα το άλλο αλλά αν ξαναγίνει θα αποκτήσεις ποινικό μητρώο στο φόρουμ εδώ και θα διαγραφούν όλα τα δικά σου.

Φιλική συμβουλή πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Πελάτης θέλει να τοποθετήσει ρυμουλκούμενη καντίνα σε τμήμα μισθωμένου αγροτεμαχίου με πρόσωπο σε αγροτική οδό.

Αυτό που με απασχολεί είναι αν απαιτείται βεβαίωση εισόδου-εξόδου απο το Δήμο.  🤔

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tελικα μετά απο τόσο καιρό, ξεκάθαρη απάντηση δεν βγάλαμε...

για ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΡΟΧΗΛΑΤΗ καντίνα  , οχι μετακινούμενη(με ή χωρις πινακιδες, δεν ξέρω αν έχει σημασία) , χωρίς σύνδεση σε μόνιμα δίκτυα (υδρευση/αποχευτευση κτλ) , τι διαδικασία απαιτείται για να λειτουργησει σε υπαίθριο ιδιωτικο χώρο ?

Απατείται άδεια δόμησης ?

Επίσης σε εκτός σχεδίου αν απαιτείται έγκριση εισόδου-εξόδου όπως έκανε και το ερώτημα ο παραπάνω συναδέλφος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.