Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καντίνα σε ιδιωτικό χώρο


mits0s

Recommended Posts

On 8/3/2021 at 5:47 ΜΜ, dimitris GM said:

δεν θέλω την αυτοκινούμενη καντίνα που παραθέτεις, το αναφέρω και πιο πριν συγκεκριμένα.

Ο Δήμος εδω και μέρες δεν απαντούν στα τηλέφωνα ωστε να ρωτησω ή να κλεισω ραντεβου για να παω...

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2021 at 5:43 ΜΜ, LeftLane said:

Tελικα μετά απο τόσο καιρό, ξεκάθαρη απάντηση δεν βγάλαμε...

για ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΡΟΧΗΛΑΤΗ καντίνα  , οχι μετακινούμενη(με ή χωρις πινακιδες, δεν ξέρω αν έχει σημασία) , χωρίς σύνδεση σε μόνιμα δίκτυα (υδρευση/αποχευτευση κτλ) , τι διαδικασία απαιτείται για να λειτουργησει σε υπαίθριο ιδιωτικο χώρο ?

Απατείται άδεια δόμησης ?

Επίσης σε εκτός σχεδίου αν απαιτείται έγκριση εισόδου-εξόδου όπως έκανε και το ερώτημα ο παραπάνω συναδέλφος...

Λοιπόν μετά απο έρευνα που έκανα σου προτείνω να διαβάσεις την Εγκ.60587/31/1.8.02 , το ΑΔΑ : 76Λ3465ΦΘΘ-ΟΕ0.  

Για την είσοδο έξοδο κανείς δεν ξέρει (απο Υπηρεσίες - στη δική μου περίπτωση), εγώ κατέληξα ότι απαιτείται.  Εφόσον η υγιειονομική διάταξη μου το κατατάσσει σε πρόχειρου γεύματος (ας πούμε) πουθενά δεν αναφέρει ότι απαλλάσσεται.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Να κάνω κ εγώ την εξής ερώτηση: θέλω να στήσω έναν ξύλινο οικίσκο (από αυτούς που δεν ακουμπούν στο έδαφος κ ονομάζονται, νομίζω, τροχοβίλλες), σε οικόπεδο της μητέρας μου για να το κάνω χώρο εστίασης -τύπου καντίνα. Θα ήθελα να δανείζομαι ρεύμα από το σπίτι της μητέρας μου(δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμο γι' αυτό ρωτώ) και όπως καταλάβατε είμαι εντελώς άσχετη με το αν θα πρέπει να βγει οικοδομική άδεια, κτλ. Από που πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω για να μη σας ζαλίζω κ εσάς? 

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση σε δίκτυα κοινής ωφέλειας απαιτεί άδεια οικοδομής.  Οι καντίνες τροφοδοτουνται από γεννήτριες. Η σύνδεση με ρεύμα της οικίας είναι παράνομη. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Bill22 said:

Η σύνδεση με ρεύμα της οικίας είναι παράνομη. 

κ αν γίνει ΥΔΕ με αιτιολογία  Επέκταση / Τροποποίηση? με το σκεπτικό οτι η καντίνα βρίσκετε εντός του ηλεκτροδοτούμενου οικοπέδου ?  

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

αν γίνει ΥΔΕ με αιτιολογία  Επέκταση / Τροποποίηση? με το σκεπτικό οτι η καντίνα βρίσκετε εντός του ηλεκτροδοτούμενου οικοπέδου

Εστω ότι γίνεται αυτο που λες. Σου αναφέρω δύο προβλήματα

1. Πως θα δηλωθεί (οικία,  επαγγελματικος χώρος)

2. Με τα ταπ και το δήμο πως θα γίνει, με τη νομιμότητα εν γένει ?

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Bill22 said:

1. Πως θα δηλωθεί (οικία,  επαγγελματικος χώρος)

2. Με τα ταπ και το δήμο πως θα γίνει, με τη νομιμότητα εν γένει ?

1) σαν οικία , αφού ο επανελγχος θα αφορά το σπίτι της μάνα στης ,  με  2 πρωτοκολα 1 κεηε κ 1 ελοτ κ στην έκθεση παράδοσης  ''Β κουζινα''

με την υδε εγώ ο ηλεκτρολόγος νομιμοποιούμε , ''ότι βλέπω το  δηλώνω κ ενημερώνω τον φάκελο της παροχής στην ΔΕΔΔΗΕ'' 

2) Ασ πάει η @chrisanthea  στο δήμο της κ να δήλωσή τα παράνομα  τ/μ , όσο για την νομιμότητα είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει , το πως θα βγάλει άδεια καντίνας η κάτι ανάλογο δεν το γνωρίζω ,δεν είναι  δουλειά μου.

Να ξέρεις πάντως οτι η κρίση του covid 19 έκανε πολύ κόσμο να πιάνετε από τα μαλλια του στην  προσπάθεια του για ενα μεροκάματο, βλέπεις , δεν ειμαστε όλοι στο δημόσιο . 

πιστεύω οτι κ το ιδιο το κρατος θα αρχίσει να κάνει τα στραβά μάτια , η κατάσταση δεν πάει άλλο θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα , τα ζω κ τα βλέπω κάθε μέρα...  

 

 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει άδεια σταθερής καντίνα.

Για κινητή καντίνα ήξερα.

http://www.ermis.gov.gr/portal/pls/portal/sdportalv2.print_page?p_service_id=11126321

 

Αν είναι σταθερή σε ιδιωτικό χώρο μάλλον πας για καφέ,σνακ μπαρ,αναψυκτήριο ή κάτι τέτοιο.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2021 at 10:12 ΠΜ, sdim said:

Δεν ξέρω αν υπάρχει άδεια σταθερής καντίνα.

Για κινητή καντίνα ήξερα.

http://www.ermis.gov.gr/portal/pls/portal/sdportalv2.print_page?p_service_id=11126321

 

Αν είναι σταθερή σε ιδιωτικό χώρο μάλλον πας για καφέ,σνακ μπαρ,αναψυκτήριο ή κάτι τέτοιο.

Κι εγώ για κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Δεν με ενοχλεί να χρησιμοποιήσω γεννήτρια, ούτε καζάνι νερού, αν χρειαστεί ώστε να δηλωθεί καντίνα (αν γίνεται βέβαια αυτό). Το θεμα είναι ότι όντως ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται και ή είναι τυχερός και βγαίνει στην επιφάνεια, είτε βουλιάζει τελείως. Εννοώ ότι με όλα αυτά που γίνονται ο καθένας μας ψάχνει να βρεί λύση βιοπορισμού. Όμως δυστυχώς δήμος από δήμο διαφέρει και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αρκετά διαβασμένοι οι υπάλληλοι και πρόθυμοι για να βοηθήσουν. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.