Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καντίνα σε ιδιωτικό χώρο


mits0s

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.
Θέλω να βγάλω άδεια σε ιδιωτικό χώρο για κατινα καφέ Αλλά το οικόπεδο λογο χρέος στο δήμο δεν μπορεί να βγάλει οικοδομική άδεια.πηγα στην πολεοδομία και πολεοδομία μου λέει δεν θα έχω θέμα άμα το κάνω στάσιμο εμπόριο η κάτι τέτοιο.
Γνωρίζεται κάτι; το ψάχνω πολύ καιρό και άκρη δεν εχω βγάλει

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η καντινα ειναι "επι τροχων"

δεν απαιτεται  οικοδομικη αδεια.

αρμοδιος ειναι ο Δημος,  που ζηταει καποια πιστοποιητικα, με καποια διαδικασια κληρωσεων...αν θυμαμαι καλα...

 

υγ

Τα χρεη προς την Δημο, δεν βλεπω τι εμποδιζουν να εκδοθει οικοδομικη αδεια...

 

καλο θα ηταν να μιλησεις με τον μηχανικο σου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.......*****

.......*****

.......*****

 

 

 

Παρατήρηση: Από τους Κανόνες Συμμετοχής: " Η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ. απαγορεύεται."

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.
Ευχαριστώ, 
Didonis.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

η καντινα  απο τον Δημο

το isobox απο την πολεοδομια

 

αρα ισχυει οπως προειπαμε

 

να μιλησεις με τον μηχανικο σου

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι ,καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω κάτι (που έχω μπερδευτεί με πλήθος εγγράφων και νόμων): Μη αυτοκινούμενη καντίνα, που έλκεται από φορτηγό δημοσίας χρήσης (μεταφορά για λογαριασμό τρίτου με καταβολή κομίστρου)  και με βάσει το γεγονός ότι τα οχήματα κινητά καταστήματα (καντίνες) εντάσσονται πλέον στα οχήματα "ειδικής χρήσης-ειδικού σκοπού", το ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΌ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΕΛΞΗΣ αρκεί για να τοποθετηθεί εντός γηπέδου χωρίς να είναι απαιτητός ο αρ. κυκλοφορίας (έχω βεβαίωση για χρήσεις γης, χωρίς δίκτυα κοινής ωφέλειας και θα πάρω ΣΑ)?  Επισυνάπτω την εγκύκλιο:

Εγκύκλιος 31/2002 ΥΠΕΧΩΔΕ/ΔOΚΚ, αρ. πρωτ. 60587/01.08.2002

Εγκατάσταση σε οικόπεδο ή γήπεδο (εντός ή εκτός σχεδίου): _ Γενικά απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και με όλες τις απαιτούμενες εγκρίσεις.  _ Ειδικά για τις περιπτώσεις αυτοκινούμενων οχημάτων με αριθμό κυκλοφορίας και χωρίς σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, δεν απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας και η εγκατάστασή τους επιτρέπεται μετά από βεβαίωση της Πολεοδομικής Υπηρεσίας ότι επιτρέπεται από τις χρήσεις γης, που ισχύουν για την περιοχή και ύστερα από έγκριση της ΕΠΑΕ

Ευχαριστώ πολύ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β 2161/2017

4β. Κινητές Καντίνες Οι κινητές καντίνες αυτοκινούμενες ή μη, είναι οχήματα αυτοκινούμενα ή ρυμουλκούμενα, διασκευασμένα σε καταστήματα (κινητά καταστήματα), που παρασκευάζουν και διαθέτουν τρόφιμα και ποτά και σταθμεύουν σε χώρους όπως οδικοί κόμβοι, αρχαιολογικοί χώροι, ακτές, κ.λπ. Οι προδιαγραφές τους ορίζονται από το Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και υπόκεινται στις διατάξεις του Υπουργείου Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας καθώς και στις Διατάξεις των αρμοδίων Υπουργείων ανάλογα με το χώρο στάθμευσής τους. Για τις καντίνες με δικαίωμα απλής χρήσης αιγιαλού και παραλίας οι πρόσθετοι όροι και προϋποθέσεις λειτουργίας αυτών καθορίζονται από ειδικότερες διατάξεις. Η κατασκευή του οχήματος θα είναι από κατάλληλο ανθεκτικό και αδιαπότιστο υλικό, που επιδέχεται καθαρισμό και απολύμανση ώστε να διασφαλίζεται η υγιεινή και ασφάλεια των τροφίμων και ποτών, να εμποδίζεται η επιμόλυνση από το περιβάλλον και να προστατεύονται τα τρόφιμα και ο εξοπλισμός από τη βροχή, την άμεση ηλιακή ακτινοβολία, κ.λπ. Πρέπει να υπάρχει πάγκος εργασίας από κατάλληλο υλικό λείο και αδιαπότιστο χωρίς φθορές. Εκτός του πάγκου εργασίας θα υπάρχει και ανάλογος με τη φύση του προσφερόμενου προϊόντος εξοπλισμός, όπως φορητές επιφάνειες κοπής, σκεύη και εργαλεία, που θα διατηρούνται σε καλή κατάσταση. Θα υπάρχουν κλειστές προθήκες (ερμάρια, ντουλάπια) για την προστασία των τροφίμων από έντομα και σκόνη. Πρέπει να εξασφαλίζεται, η επαρκής υποδομή (νεροχύτες, νερό, καθαριστικά) για τον επιτόπιο καθαρισμό και όπου απαιτείται η απολύμανση των εξαρτημάτων, των σκευών και των τμημάτων του εξοπλισμού που απαιτούν συχνό πλύσιμο (π.χ. λαβίδες, μαχαίρια κ.λπ.). Θα διασφαλίζεται ότι οι πρώτες ύλες και τα προϊόντα που προσφέρονται, προέρχονται από νόμιμες επιχειρήσεις. Όλα τα τρόφιμα θα παρασκευάζονται (ψήσιμο, βράσιμο κ.λπ.) και θα προσφέρονται για άμεση κατανάλωση. Οι επιχειρήσεις θα χρησιμοποιούν σκεύη μιας χρήσης. Τα σκεύη μιας χρήσης για το σερβίρισμα ζεστών τροφίμων ή ροφημάτων θα πρέπει να είναι κατάλληλα για τη χρήση αυτή. Πρέπει να υπάρχει επαρκής παροχή νερού ανθρώπινης κατανάλωσης και δεξαμενή συγκέντρωσης υγρών αποβλήτων κ.λπ. Θα εξασφαλίζεται παροχή ηλεκτρικού ρεύματος (π.χ. γεννήτρια, δίκτυο της ΔΕΗ κ.λπ.) ώστε τυχόν ευαλλοίωτα τρόφιμα να διατηρούνται σε κατάλληλα ηλεκτρικά ψυγεία. Θα υπάρχουν θερμόμετρα σε όλα τα ψυγεία και τις καταψύξεις και θερμόμετρα χειρός για τον έλεγχο της θερμοκρασίας των ευαλλοίωτων πρώτων υλών. Προκειμένου να εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας της αυτοκινούμενης κινητής καντίνας ή η ταξινόμηση της ρυμουλκούμενης κινητής καντίνας από τη Δ/νση Μεταφορών της Περιφερειακής Ενότητας, ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει αίτηση με συνημμένο εις διπλούν σχεδιάγραμμα κάτοψης της κινητής ή ρυμουλκούμενης καντίνας στην αντίστοιχη Υγειονομική Υπηρεσία, για τη χορήγηση της βεβαίωση καταλληλότητας μετά από υγειονομικό έλεγχο. Στη συνέχεια για την εγκατάσταση και λειτουργία του αναφερομένου οχήματος ο ενδιαφερόμενος υποβάλει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στον οικείο Δήμο. Για την χορήγηση γνωμοδότησης από την Υγειονομική Υπηρεσία πρέπει ο ενδιαφερόμενος να υποβάλλει αίτηση στην οποία θα αναφέρονται τα κάτωθι: • Ταξινόμηση του οχήματος (ρυμουλκούμενο ή αυτοκινούμενο, αριθμός πλαισίου, κ.λπ.). • Σχεδιάγραμμα κάτοψης της κινητής καντίνας - διάγραμμα ροής εις τριπλούν. • Τα προϊόντα (αναλυτικά τα τρόφιμα, ποτά ή και άλλα είδη) που επιθυμεί να προσφέρει. • Ο τρόπος υδροδότησης, περιγραφή της (δεξαμενή νερού ή σύνδεση δικτύου, κ.λπ.). • Ο τρόπος διάθεσης αποβλήτων, περιγραφή τους (δεξαμενή ακαθάρτων, ή σύνδεση δικτύου, κ.λπ.). • Ο τρόπος ηλεκτροδότησης, περιγραφή (γεννήτρια, σύνδεση με δίκτυο, κ.λπ.). • Η περιοχή που ασκείται η δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

ΦΕΚ Β 2161/2017

4β. Κινητές Καντίνες Οι κινητές καντίνες αυτοκινούμενες ή μη, είναι οχήματα αυτοκινούμενα ή ρυμουλκούμενα, διασκευασμένα σε καταστήματα (κινητά καταστήματα), που παρασκευάζουν και διαθέτουν τρόφιμα και ποτά και σταθμεύουν σε χώρους όπως οδικοί κόμβοι, αρχαιολογικοί χώροι, ακτές, κ.λπ. Οι προδιαγραφές τους ορίζονται από το Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και υπόκεινται στις διατάξεις του Υπουργείου Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας καθώς και στις Διατάξεις των αρμοδίων Υπουργείων ανάλογα με το χώρο στάθμευσής τους. Για τις καντίνες με δικαίωμα απλής χρήσης αιγιαλού και παραλίας οι πρόσθετοι όροι και προϋποθέσεις λειτουργίας αυτών καθορίζονται από ειδικότερες διατάξεις. Η κατασκευή του οχήματος θα είναι από κατάλληλο ανθεκτικό και αδιαπότιστο υλικό, που επιδέχεται καθαρισμό και απολύμανση ώστε να διασφαλίζεται η υγιεινή και ασφάλεια των τροφίμων και ποτών, να εμποδίζεται η επιμόλυνση από το περιβάλλον και να προστατεύονται τα τρόφιμα και ο εξοπλισμός από τη βροχή, την άμεση ηλιακή ακτινοβολία, κ.λπ. Πρέπει να υπάρχει πάγκος εργασίας από κατάλληλο υλικό λείο και αδιαπότιστο χωρίς φθορές. Εκτός του πάγκου εργασίας θα υπάρχει και ανάλογος με τη φύση του προσφερόμενου προϊόντος εξοπλισμός, όπως φορητές επιφάνειες κοπής, σκεύη και εργαλεία, που θα διατηρούνται σε καλή κατάσταση. Θα υπάρχουν κλειστές προθήκες (ερμάρια, ντουλάπια) για την προστασία των τροφίμων από έντομα και σκόνη. Πρέπει να εξασφαλίζεται, η επαρκής υποδομή (νεροχύτες, νερό, καθαριστικά) για τον επιτόπιο καθαρισμό και όπου απαιτείται η απολύμανση των εξαρτημάτων, των σκευών και των τμημάτων του εξοπλισμού που απαιτούν συχνό πλύσιμο (π.χ. λαβίδες, μαχαίρια κ.λπ.). Θα διασφαλίζεται ότι οι πρώτες ύλες και τα προϊόντα που προσφέρονται, προέρχονται από νόμιμες επιχειρήσεις. Όλα τα τρόφιμα θα παρασκευάζονται (ψήσιμο, βράσιμο κ.λπ.) και θα προσφέρονται για άμεση κατανάλωση. Οι επιχειρήσεις θα χρησιμοποιούν σκεύη μιας χρήσης. Τα σκεύη μιας χρήσης για το σερβίρισμα ζεστών τροφίμων ή ροφημάτων θα πρέπει να είναι κατάλληλα για τη χρήση αυτή. Πρέπει να υπάρχει επαρκής παροχή νερού ανθρώπινης κατανάλωσης και δεξαμενή συγκέντρωσης υγρών αποβλήτων κ.λπ. Θα εξασφαλίζεται παροχή ηλεκτρικού ρεύματος (π.χ. γεννήτρια, δίκτυο της ΔΕΗ κ.λπ.) ώστε τυχόν ευαλλοίωτα τρόφιμα να διατηρούνται σε κατάλληλα ηλεκτρικά ψυγεία. Θα υπάρχουν θερμόμετρα σε όλα τα ψυγεία και τις καταψύξεις και θερμόμετρα χειρός για τον έλεγχο της θερμοκρασίας των ευαλλοίωτων πρώτων υλών. Προκειμένου να εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας της αυτοκινούμενης κινητής καντίνας ή η ταξινόμηση της ρυμουλκούμενης κινητής καντίνας από τη Δ/νση Μεταφορών της Περιφερειακής Ενότητας, ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει αίτηση με συνημμένο εις διπλούν σχεδιάγραμμα κάτοψης της κινητής ή ρυμουλκούμενης καντίνας στην αντίστοιχη Υγειονομική Υπηρεσία, για τη χορήγηση της βεβαίωση καταλληλότητας μετά από υγειονομικό έλεγχο. Στη συνέχεια για την εγκατάσταση και λειτουργία του αναφερομένου οχήματος ο ενδιαφερόμενος υποβάλει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στον οικείο Δήμο. Για την χορήγηση γνωμοδότησης από την Υγειονομική Υπηρεσία πρέπει ο ενδιαφερόμενος να υποβάλλει αίτηση στην οποία θα αναφέρονται τα κάτωθι: • Ταξινόμηση του οχήματος (ρυμουλκούμενο ή αυτοκινούμενο, αριθμός πλαισίου, κ.λπ.). • Σχεδιάγραμμα κάτοψης της κινητής καντίνας - διάγραμμα ροής εις τριπλούν. • Τα προϊόντα (αναλυτικά τα τρόφιμα, ποτά ή και άλλα είδη) που επιθυμεί να προσφέρει. • Ο τρόπος υδροδότησης, περιγραφή της (δεξαμενή νερού ή σύνδεση δικτύου, κ.λπ.). • Ο τρόπος διάθεσης αποβλήτων, περιγραφή τους (δεξαμενή ακαθάρτων, ή σύνδεση δικτύου, κ.λπ.). • Ο τρόπος ηλεκτροδότησης, περιγραφή (γεννήτρια, σύνδεση με δίκτυο, κ.λπ.). • Η περιοχή που ασκείται η δραστηριότητα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Εγώ όμως είμαι η μηχανικός των πολεοδομικών παραβάσεων και όχι αυτή που θα εκδώσει την άδεια λειτουργίας της καντίνας. Υπάρχει ήδη έκθεση αυτοψίας αυθαιρέτων κατασκευών εντός του οικοπέδου (εκτός σχεδίου γήπεδο) και ερωτώ (απλά): Για να τοποθετηθεί αυτή η καντίνα στο οικόπεδο θέλει οικοδομική άδεια (που απαιτείται εάν δεν έχει αριθμό κυκλοφορίας ,βάσει της εγκυκλίου 31/2002 )???? Αρκεί το "Υπηρεσιακό σημείωμα έλξης" ή έπρεπε να είχε πινακίδες ??? Κασι που μπορώ να βρώ αυτό ???? (Να αντιμετωπισθεί ΜΟΝΟ σαν πολεοδομική παράβαση)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Καντίνα σε ιδιωτικό χώρο πάει με γνωστοποίηση. Χρειάζεται άδεια κυκλοφορίας για να μην θέλει οικ. άδεια. Ο Δήμος στην βεβαίωση του μου γράφει σταθερή καντίνα και μου λέει δεν είναι καντίνα είναι κατάστημα. Το μεταφορών με αυτήν την βεβαίωση δεν μου δίνει άδεια κυκλοφορίας γιατί μου λέει δεν θα κινείται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το λύσω?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, smartos11 said:

....πάει με γνωστοποίηση. ....

.... είναι κατάστημα.

..... Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το λύσω?

'Αδεια Δόμησης με βάση τα δεδομένα που δίνεις.

 

η "γνωστοποίηση" έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, smartos11 said:

Καλησπέρα. Καντίνα σε ιδιωτικό χώρο πάει με γνωστοποίηση. Χρειάζεται άδεια κυκλοφορίας για να μην θέλει οικ. άδεια. Ο Δήμος στην βεβαίωση του μου γράφει σταθερή καντίνα και μου λέει δεν είναι καντίνα είναι κατάστημα. Το μεταφορών με αυτήν την βεβαίωση δεν μου δίνει άδεια κυκλοφορίας γιατί μου λέει δεν θα κινείται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το λύσω?

Η καντίνα αυτή είναι τελικά όμως τροχήλατη ή όχι?Θα μπορούσε δηλαδή να αποκτήσει άδεια κυκλοφορίας?Εάν μιλάς για μια σταθερή κατασκευή χωρίς τροχούς,τότε δεν έχεις άλλη λύση ,πρέπει όντως να βγει άδεια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.