Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Και μένα τα ίδια ο Designjet 500,  αγορασμένος το '06 και τυπώνει ακόμα μία χαρά. Ότι μικροπρόβλημα εμφανίστηκε λύθηκε γρήγορα με service + ανταλλακτικά.

 

Και εγώ τυπώνω σχεδόν πάντα σε draft mode που είναι αισθητά πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναθερμαίνω τη συζήτηση με νέα στοιχεία.

Πλέον υπάρχουν δύο επιλογές για εμένα:

α. Canon ipf770 με scanner στα 3.300€ + Φ.Π.Α

β. HP T830 με ενσωματωμένο scanner έτσι κι αλλιώς στα 4.200€ + Φ.Π.Α.

 

Ο υπεύθυνος από κάποιο κατάστημα που πουλάει και τους δύο προτείνει Canon για πολλούς λόγους. Λέει ότι ο HP για να φτάσει την 2400Χ1200 ποιότητα εκτύπωσης θέλει 1.000€ επιπλέον για αναβάθμιση firmware ή κάτι τέτοιο (postscript νομίζω είπε). Επίσης λέει ότι ο Canon είναι πιο γρήγορος και γενικά κρίνει ότι είναι αξιόπιστοι οι Canon με την εμπειρία του αρκετά χρόνια. Προτείνει την εκτύπωση ενός σχεδίου μια φορά την εβδομάδα για να μην ξεραθούν οι κεφαλές.

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κάποιοι συνάδελφοι τοποθετήθηκαν και αγόρασαν plotter θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις εντυπώσεις - απόψεις τους σε βάθος 5ετίας για τις δύο αυτές εταιρείες.

Προς το παρόν κλίνω προς Canon και μάλιστα ίσως αγοράσω μόνο τον plotter (1.530€ + Φ.Π.Α.) και μελλοντικά το scanner. Επίσης με 450€ κατά την αγορά του Canon Δίνεται 1+1 χρόνος επέκταση εγγύησης, δηλαδή συνολικά στα 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ipf755 που είναι γενικά παρόμοιο με το 770. Το είχα αγοράσει το 2011. Είμαι ευχαριστημένος. Τον έχω αφήσει αρκετές φορές 2 και 3 μήνες χωρίς να τυπώσω το παραμικρό. Ακόμη και στην 1η εκτύπωση μετά από δύο μήνες ήταν άψογος. Φέτος (δλδ μετά από 5 χρόνια από την αγορά) μου έβγαλε πρόβλημα κεφαλής μετά από 2 μήνες χωρίς χρήση. Νομίζω ότι θέλει απλά καθάρισμα η κεφαλή, όμως δεν το έχω κάνει ακόμη. Πάντως πιστεύω ότι με μια εκτύπωση την εβδομάδα δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα όπως σου είπε και ο υπεύθυνος του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αναθερμαίνω τη συζήτηση με νέα στοιχεία.

Πλέον υπάρχουν δύο επιλογές για εμένα:

α. Canon ipf770 με scanner στα 3.300€ + Φ.Π.Α

β. HP T830 με ενσωματωμένο scanner έτσι κι αλλιώς στα 4.200€ + Φ.Π.Α.

 

Ο υπεύθυνος από κάποιο κατάστημα που πουλάει και τους δύο προτείνει Canon για πολλούς λόγους. Λέει ότι ο HP για να φτάσει την 2400Χ1200 ποιότητα εκτύπωσης θέλει 1.000€ επιπλέον για αναβάθμιση firmware ή κάτι τέτοιο (postscript νομίζω είπε). Επίσης λέει ότι ο Canon είναι πιο γρήγορος και γενικά κρίνει ότι είναι αξιόπιστοι οι Canon με την εμπειρία του αρκετά χρόνια. Προτείνει την εκτύπωση ενός σχεδίου μια φορά την εβδομάδα για να μην ξεραθούν οι κεφαλές.

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κάποιοι συνάδελφοι τοποθετήθηκαν και αγόρασαν plotter θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις εντυπώσεις - απόψεις τους σε βάθος 5ετίας για τις δύο αυτές εταιρείες.

Προς το παρόν κλίνω προς Canon και μάλιστα ίσως αγοράσω μόνο τον plotter (1.530€ + Φ.Π.Α.) και μελλοντικά το scanner. Επίσης με 450€ κατά την αγορά του Canon Δίνεται 1+1 χρόνος επέκταση εγγύησης, δηλαδή συνολικά στα 3.

 

Eχω τον ipf780 με το scanner B0.

Αψογος! Εχει κλεισει ηδη 2.5 χρονια.

Η διαφορα με τον 770, ειναι οτι παιρνει τα μελανια των 300ml. Αχρηστη δυνατοτητα, διοτι δεν τελειωνουν ποτε... Εχω ηδη ενα 300αρι μαυρο, εδω και 1.5 χρονο με πανω απο 15 ρολα εκτυπωσεις και ακομα ειναι φουλ.

Charlie, παρε και το σκαννερ (το Β0 ειναι υπερβολη, το Α0 ειναι μια χαρα), θα με θυμηθεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για Canon δεν γνωρίζω αλλά σε HP το μεγαλύτερο πρόβλημα εάν δεν βρίσκεται σε συχνή χρήση δεν είναι το στέγνωμα της κεφαλής εκτύπωσης διότι όλες οι κεφαλές βρίσκονται σε συνεχή θερμικό έλεγχο εφ'όσον δεν έχεις βγάλει τον plotter από την πρίζα.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι στεγνώνουν τα μελάνια μέσα στα σωληνάκια μεταφοράς οπότε αυτά χρειάζονται αλλαγή που απαιτεί αποσυναρμολόγηση μεγάλου τμήματος του συστήματος εκτύπωσης => πολλές εργατοώρες => υψηλό κόστος επισκευής.

 

Τα περί postscript δεν έχουν να κάνουν με την ανάλυση εκτύπωσης. Η postscript ήταν η de facto standard γλώσσα περιγραφής σελίδας που μιλούσαν οι μηχανές εκτύπωσης και σου έδινε δύο πλεονεκτήματα :

α ) Εγγύηση συμβατότητας ότι το αρχείο σου θα τυπωθεί σωστά σε οποιαδήποτε εκτυπωτική μηχανή.

β ) Δεν χρειαζόσουν υπολογιστή με μεγάλη επεξεργαστική ισχύ ή μνήμη διότι την βαριά εργασία της δημιουργίας εικόνας ( raster ) την έκανε ο ίδιος ο εκτυπωτής.

 

Με την αύξηση της ισχύος των υπολογιστών, η postscript πέρασε σε δεύτερη μοίρα και πλέον οι εκτυπωτικές μηχανές μιλάνε συχνότερα άλλες "γλώσσες" πχ PCL. Η βαριά δουλειά της δημιουργίας raster πέρασε στους υπολογιστές μέσα από αυτό που ονομάζουμε οδηγούς ( drivers ) του εκτυπωτή.

 

Αυτό βέβαια δημιουργεί ένα κάρο προβλήματα αλλά έτσι έχουν συνεχή δουλειά οι εταιρείες κατασκευής εκτυπωτών, οι εταιρείες υποστήριξης μηχανογράφισης κλπ και ο καταναλωτής χαίρεται που αγόρασε φθηνό εκτυπωτή :)

 

Ένας εκτυπωτής postscript θα παίζει το ίδιο καλά είτε κάποιος τρέχει ένα αρχαίο Autocad σε MS-DOS είτε την τελευταία version σε Win10. Ένας εκτυπωτής PCL θα ζήσει μόνο όσο η εταιρεία που τον έφτιαξε σου δίνει νέους drivers για κάθε νέο λειτουργικό σύστημα. Μετά απλά τον πετάς ;)

 

Άρα την επιλογή postscript την χρυσοπληρώνουμε όχι με το σκεπτικό της υψηλής ανάλυσης αλλά με τα κριτήρια μέγιστης συμβατότητας και αντοχής στον χρόνο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως από Canon έχουμε καεί, ακριβές κεφαλές, ακριβά μελάνια και μετά από τρία χρόνια :1) αλλάξαμε και τις 2 κεφαλές, κόστος 700 συν ΦΠΑ, 2) αλλάξαμε τωρα στα κοντα 8 μελάνια με κοστος πάνω απο 1000 ευρω και 3) τώρα λένε ότι θέλουν αλλαγή και οι δύο πλακέτες, κόστος 1300 συν ΦΠΑ και δεν ξέρουν κιόλας αν θα δουλέψει. Τον αγοράσαμε τον IPF8400 2700 συν ΦΠΑ περίπου, και θέλουν 3000 για να τον επισκεύασουν και βλέπουμε. Μεγάλη απογοήτευση και δυστυχώς δεν είμαστε οι μόνοι και άλλο γραφείο αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και τον παρατήσανε, δεν παίζει να ξανά πάρουμε Canon ....

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμενος δεν ειναι για απλη χρηση.

Το κοστος εκτυπωσης ειναι πολυ χαμηλοτερο απο την ΗΡ.

Εφοσον τον εχεις παντα ανοιχτο, η κεφαλη βγαζει ευκολα 3-4 χρονια.

Η αλλαγη της (κοντα στα 350Ε) δεν ειναι απαγορευτικη, εφοσον ειχες μειωμενο κοστος εκτυπωσης (σε σχεση με την ΗΡ).

 

Για την Canon εχω να πω το εξης: Μειωσε παρα πολυ το κοστος στα μηχανηματα της. Ο λογος? Ολα ειναι made in China.

Πλεον με 2000-2500Ε παιρνεις Α0. Δυστυχως ειναι μηχανηματα για αντικατασταση μετα απο 5-6 χρονια.

 

 

ΥΓ. Εγω φωναζω εδω και χρονια. Συνεργασια!!! Απο καποιο σημειο και περα, δε συμφερει να εχει ο καθενας τον εξοπλισμο του, πχ για να τυπωνει 1 ρολα χαρτι το μηνα, ενω το μηχανημα τυπωνει ανετα 15-20 ρολα....

Link to comment
Share on other sites

Αααα μπραβο!

 

Και γω χρειαζομαι μεταφορικη 2 φορες το χρονο, αλλα δεν πηγα να αγορασω ΦΔΧ.. :smile:

 

ΥΓ. Φτιαξτε ομαδες και θα με θυμηθειτε!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναθερμαίνω τη συζήτηση με νέα στοιχεία.

Πλέον υπάρχουν δύο επιλογές για εμένα:

α. Canon ipf770 με scanner στα 3.300€ + Φ.Π.Α

β. HP T830 με ενσωματωμένο scanner έτσι κι αλλιώς στα 4.200€ + Φ.Π.Α.

 

Ο υπεύθυνος από κάποιο κατάστημα που πουλάει και τους δύο προτείνει Canon για πολλούς λόγους. Λέει ότι ο HP για να φτάσει την 2400Χ1200 ποιότητα εκτύπωσης θέλει 1.000€ επιπλέον για αναβάθμιση firmware ή κάτι τέτοιο (postscript νομίζω είπε). Επίσης λέει ότι ο Canon είναι πιο γρήγορος και γενικά κρίνει ότι είναι αξιόπιστοι οι Canon με την εμπειρία του αρκετά χρόνια. Προτείνει την εκτύπωση ενός σχεδίου μια φορά την εβδομάδα για να μην ξεραθούν οι κεφαλές.

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κάποιοι συνάδελφοι τοποθετήθηκαν και αγόρασαν plotter θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις εντυπώσεις - απόψεις τους σε βάθος 5ετίας για τις δύο αυτές εταιρείες.

Προς το παρόν κλίνω προς Canon και μάλιστα ίσως αγοράσω μόνο τον plotter (1.530€ + Φ.Π.Α.) και μελλοντικά το scanner. Επίσης με 450€ κατά την αγορά του Canon Δίνεται 1+1 χρόνος επέκταση εγγύησης, δηλαδή συνολικά στα 3.

2400x1200 ειναι υπερβολή για cad , αμα θες τετοια ποιοτητα πας ετσι και αλλιως σε άλλη κατηγορία μηχανημάτων και άλλες εταιρίες.

Postscript δεν χρειάζεσαι , αμα καποτε δεν έχει driver για την καινουρια εκδοση των windows βαζεις ενα Virtual machine και εισαι ΟΚ.

Για τα  Canon , εχω ακούσει τα χειρότερα , αλλά δεν είχα ποτέ plotter για να σου πω.Ειχα ομως inkjet και fax και μπορώ να σε βεβαιώσω οτι η αντιπροσωπεία (Intersys)

είναι τραγική.

Τα καινούρια HP δεν εχουν καμία σχέση ποιοτικά με τα παλιότερα , αλλά η υποστήριξη της HP στα business προιόντα ειναι κορυφαία, συν οτι βρισκεις ευκολα aftermarket αναταλλακτικά και επαγγελματίες που κάνουν service.

H HP εχει 90% μερίδιο στους plotters για cad , δεν ειναι τυχαίο.

 

PS Ολοι οι canon που ειχα χάλασαν τον σεπτέμβριο , γιατί τον Αύγουστο δεν υπήρχε κανένας να ρίχνει μία εκτύπωση την βδομάδα (δεν κάνω πλάκα). Οι κεφαλές φυσικά ηταν πιο ακριβές από τον printer.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.