Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Πήρα πριν από 6 μήνες τον Canon iPF700. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ταχύτητα και την ποιότητα εκτύπωσης. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Και γώ το ίδιο. Αν και έχω και hp750 όλοι προτιμούν να τυπώνουν στον cannon για ταχύτητα και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απαραίτητος λέτε ένας plotter A0 ή θα μπορούσε να με καλύψει και ένας Α1; Σκέφτομαι τους Canon IPF610 (Α1) και IPF710 (Α0) αντίστοιχα και η διαφορά στην τιμή είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει πολλές φορές να χρειαζόμουν λιγουλάκι παραπάνω χώρο στον Α1 για να χωρέσω δύο σχέδια μαζί και να εκτυπώσω οικονομικότερα. Το χειρότερό μου είναι να βλέπω λευκό χαρτί να βγαίνει από το μηχάνημα, γκρρρ. Οπότε...Α0!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την κλίμακα αντί 1:50, 1:55. :lol:

1.800€ (τόσο δεν είναι η διαφορά) για 20 σχέδια Α0 που θα χρειαστεί να τυπώσεις σε πέντε χρόνια είναι πολλά λεφτά.

Το 20 είναι αυθαίρετο. Αναλόγως της εκτίμησής σου για το νούμερο αυτό πηγαίνεις σε Α0 ή Α1.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, τουλάχιστον τώρα στην αρχή.

Η διαφορά είναι 2150ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)! (τουλάχιστον στην ART που ρώτησα)

 

Ευχαριστώ και τους δύο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο plotter A0 και είμαι μεταξύ των εξής:

1) Canon IPF710

2) HP Designjet 500 plus

 

Και τα δύο έχουν παραπλήσιες τιμές με το Canon να είναι 700 ευρω ακριβότερο , αλλά με πολύ περισσότερη μνήμη (256ΜΒ έναντι 32ΜΒ του ΗP) και με ενσωματωμένη δικτυακή κάρτα.

 

Κάποια γνώμη? Η μνήμη αποτι ξέρω είναι σημαντικο γιατι μπορείς να στειλεις πολλά DWG να εκτυπωνει μονο του και εσυ να φυγεις, να κλεισεις τον Η/Υ κτλ..Σωστά? Ρωτάω γιατί άκουσα ότι αν έχει σκληρό δίσκο είναι ακόμα καλύτερα αλλά το μηχάνημα της HP1100 με αυτή τη δυαντότητα είναι πανάκριβο.

 

Canon δουλεύει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=762&highlight=plotter

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την "Αναζήτηση" πριν δημοσιεύσετε ένα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.