Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Αυτό που θα ήθελα την άποψη όσων έχουν αντίστοιχη εμπειρία είναι αν αξίζει να επαναλειτουργησω έναν HP 510.

Τον έχω αγοράσει καινούργιο εδώ και δέκα+ χρόνια, είναι σχεδόν αμετάχειριστος καθώς είχα έναν ακόμη. Συνολικά έχει τυπωσει 3 ρολά. Απλά πλέον χρειάζεται ιμάντα, τον έβαλα μπροστά και έβλεπα τα κομματάκια από το λάστιχο να πέφτουν κάτω (φαντάζομαι δεν έχει γίνει ζημιά στο εσωτερικό του) . Από εκεί και πέρα χρειάζεται μελάνια, αλλά και κεφαλές ( τα μελάνια είναι αυτά που είχε όταν το αγόρασα!!!!). Το μηχάνημα είναι ουσιαστικά αχρησιμοποίητο. 

Άρα το ερώτημα είναι αν αξίζει στο κόστος που θα δώσω για μελάνια - κεφαλές και ιμάντα να συμπληρώσω κάποια χρήματα και να πάρω ένα νέο μηχάνημα HP που θα έχω συμβατότητα με λογισμικό και ίσως μικρότερο ογκο αλλά και εξασφάλιση για προμήθεια μελανιών και ανταλλακτικών......δεν ξέρω αν ισχύει η μη υποστήριξη αναλώσιμων από την HP.

(δεν ξέρω αν θα εχω πιο οικονομική εκτύπωση γιατί δεν ξέρω καταναλώσεις των νέων μηχανημάτων, αν και διάβασα στο φόρουμ ότι ο 510 είναι ο πιο οικονομικός)

Επίσης αν κάποιος έχει γνώση για τις τρέχουσες τιμές ιμάντα κεφαλών θα βοηθαγε να μου πει (είτε σε pm). 

Ευχαριστώ!!! 

 

 

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, προσωπικά έχω τον Designjet 500 από το 2006, πρόσφατα χρειάστηκε καθάρισμα ένας αισθητήριας επειδή "κλωτσούσε" ο άξονας και τα σχέδια δεν τυπώνονταν σωστά. Από το σέρβις εταιρίας εδώ στην Θεσ/κη μου είπαν ότι το μηχάνημα έχει πάψει να υποστηρίζεται επίσημα από την HP, και αναλαμβάνουν μόνο αν τους προσκομίσω εγώ ανταλλακτικά, πληρώνοντάς τους την εργασία και με δική μου ευθύνη για την έκβαση της υπόθεσης.

Υπάρχουν βίντεο στο youtube για το πως αλλάζει ο ιμάντας, επίσης από ebay, aliexpress μπορείς να βρεις ανταλλακτικά (αμφιβόλου όμως γνησιότητας), οπότε αν αγοράσεις και κεφαλή + μελάνια θεωρητικά μπορείς να το φτιάξεις μόνο σου. Μελάνια έβρισκα μέχρι πριν λίγο καιρό για το συγκεκριμένο, προσωπικά ένας λόγος που το κρατάω ακόμα είναι το πολύ χαμηλό κόστος εκτύπωσης. Συνάδελφος που είχε το ίδιο plotter, του χάλασε και πήρε το T630 με γύρω στα 1500Ε αλλά δεν μίλησα μαζί του για κόστη συντήρησης κλπ.

Προσωπικά το δικό μου θα το κρατήσω μέχρι να χαλάσει εντελώς, ούτως ή άλλως τυπώνω πολύ λιγότερο τα τελευταία χρόνια σε σχέση με παλιά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να τον κρατήσω, για να κάνω απόσβεση του αρχικού ποσού, μιας και η ταχύτητα και ποιότητα εκτύπωσης με καλύπτουν. 

Αυτό που λες Akis73 να τοποθετήσω μόνος μου τον ιμάντα, παρότι στα κατσαβίδια είμαι καλός, νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο το ρίσκο, δεν νομίζω ότι είναι εύκολη η αλλαγή, απαιτεί πολύ χρόνο ακόμα και από επαγγελματίες καθώς λύνουν όλο το μηχάνημα. 

Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν να έρθουν στο γραφείο (κέντρο Αθήνας) και να βάλουν τον ιμάντα. Πάντως θα έχω μια εγγύηση σωστής τοποθέτησης φαντάζομαι. Τώρα για τον ιμάντα δεν υπάρχει στοκ από γνήσιο ανταλλακτικό? (Αυτό με φοβίζει).

.....

Τις κεφαλές ίσως μπορώ να τις καθαρίσω αλλά είναι δεκαετίας, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο....πόσο να τις κρατήσει κανείς??

 

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

ο ιμάντας είναι (ή τουλάχιστον ήταν όταν τον άλλαξα) πάμφθηνος από ebay - ali express.

Οι κεφαλές με καθαρισμό πιθανότατα να δουλέψουν κανονικά.
Σε έμενα στο αδελφάκι του HP 800, μετά από πολλά χρόνια μη χρήσης δούλεψαν. Ούτε τα μελάνια δεν άλλαξα.

Ίσως να σου παρουσιάσει πρόβλημα το μαύρο που είναι pingment και βουλώνει πιο εύκολα.
Καμία σχέση πάντως με πιο σύγχρονα μηχανήματα, που οι κεφαλές είναι πανάκριβες και αχρηστεύονται για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τον ιμάντα -κεφαλές κλπ του 500ps plus -αγοράς 2006-όλα τα έκανα βίδες  και τα άλλαξα μόνος μου, με πολύ μικρό κόστος

Πρόσεξε μόνο μην χαλάσεις μια διαφανή ταινία (αυτήν την καθαρίζω τακτικά λόγω τσιγάρου με πολύ προσοχή με λίγο οινόπνευμα και μαλακό χαρτί)  

υ.γ το μόνο που με στεναχωρεί ότι δεν βρίσκω εύκολα ούτε γνήσια ούτε μαϊμού μελάνια 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

υ.γ το μόνο που με στεναχωρεί ότι δεν βρίσκω εύκολα ούτε γνήσια ούτε μαϊμού μελάνια 

υπάρχουν και σε ebay και σε αρκετά μαζαγιά στο skroutz (που μόλις είδα μάλιστα πως τα ιμιτασιόν τα έχουν σχεδόν τζάμπα)

https://www.skroutz.gr/c/925/symvata-anakataskevasmena-melania-inkjet.html?keyphrase=hp+82

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.