Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Επειδή γίνεται κουβέντα για τα αναλώσιμα των plotter, μετά από ενημέρωση μου όσον αφορά τους δύο που με ενδιαφέρουν δηλαδή τον Canon ipf 710 και τον HP T770, η κεφαλή για τον Canon στοιχίζει 340 ευρώ ( η τιμή της έχει πέσει από τα 540 ευρώ) και τα μελάνια του (130 ml) -+ 50 ευρώ έκαστο. Για τον HP οι κεφαλές του (μία ανα 2 μελάνια, στο σύνολο τρεις κεφαλές) στοιχίζουν 80 ευρώ η μία, αλλά από ότι μου είπαν έχουν μικρότερο χρόνο ζωής από αυτήν του Canon, και τα μελάνια του κυμαίνονται στην ίδια τιμή με αυτά του Canon.

Οπότε από όσο κατάλαβα, ερχονται περίπου στα ίδια.

Η τιμή τους είναι παραπλήσια, το συν του HP είναι πως παίρνει χαρτί Α0+, ενώ του Canon πως είναι πιο συμμαζεμένος, το χαρτί του αλλάζει ευκολότερα καθώς μπαίνει από μπροστά και επίσης έχει και κασέτα τροφοδοασίας την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για άλλου μεγέθους χαρτιά (π.χ. Α3).

Προσωπικά κλίνω προς τον Canon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είδα κανέναν (και διορθώστε με άν κάνω λάθος) να προτείνει Oce.

Φαίνονται καλά μηχανήματα και με σοβαρή αντιπροσωπία.

 

Δεν έχει κανείς γνώμη για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γνωριζει κανεισ καμια προσφορα που να τρεχει τωρα για τους

ΗP Τ510+,T770 και Τ610?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

ps:αληθεια οι Τ610 γιατι αποσυρθηκαν

Link to comment
Share on other sites

ps:αληθεια οι Τ610 γιατι αποσυρθηκαν

 

 

Καλησπέρα,

 

o T610 καταργηθηκε γιατι για να τοποθετησεις το ρολό έπρεπε να έχεις πρόσβαση απ'την πίσω μεριά του Plotter. Ετσι έβγαλαν το Τ770 που αν και το παίρνει κι αυτό από πίσω, ο χρήστης έχει την δυνατότητα να το τοποθετήσει από μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ipf 700 και είναι η δεύτερη φορά που μου βγάζει πρόβλημα η κεφαλή, γνωρίζεται αν ο ipf 75o έχει το ίδιο πρόβλημα με την κεφαλή? ποιο άλλο μοντέλο παράδειγμα hp προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα μία φορά με ελαττωματική κεφαλή.

 

Για hp που ρωτάτε αντίστοιχος είναι ο T770 που αναφέρουμε παραπάνω.

 

Αν θα συγκρίνετε μεταξυ των δύο εταιρειών λάβετε υπόψη σας τον τρόπο κάλυψης εγγύσης που παρέχουν οι δύο εταιρείες. Η hp είναι αναμφισβήτητα καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Εγώ εδώ και δύο μήνες έχω το Τ770 και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και από άποψη ταχύτητας αλλά και ποιότητας το μόνο που θα έλεγα σαν αρνητικό είναι το πολύ μεγάλο του μέγεθος -ολόκληρη ντουλάπα!!-

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ipf 700 και είναι η δεύτερη φορά που μου βγάζει πρόβλημα η κεφαλή, γνωρίζεται αν ο ipf 75o έχει το ίδιο πρόβλημα με την κεφαλή? ποιο άλλο μοντέλο παράδειγμα hp προτείνετε?

Τον χρησιμοποιείς συχνά ή αραιά?

Μήπως οφείλεται εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω τον ipf 700 και είναι η δεύτερη φορά που μου βγάζει πρόβλημα η κεφαλή, γνωρίζεται αν ο ipf 75o έχει το ίδιο πρόβλημα με την κεφαλή? ποιο άλλο μοντέλο παράδειγμα hp προτείνετε?

 

Το ίδιο και σε μένα... (2η φορά)

Με μεσαίο προς μεγάλο όγκο εκτύπωσης θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι είναι πολύ σοβαρό αυτό το πρόβλημα που αναφέρετε

Δεν είναι δυνατόν να δίνει κανείς 500ε για να αλλάξει κεφαλές επειδή τον είχε κλειστό ή να τον αφήνει συνέχεια ανοικτό για να μην χαλάσει και αυτό να καταναλώνει μελάνια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.