Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Kane για βάση δεν ξέρω το πλαίσιο το καλοκαίρι το έδινε με βάση στην τιμή (Το είχε προσφορά) κόφτης και τροφοδότης ρόλου εννοείτε αφού είναι ενσωματωμένα στο μηχάνημα δεν είναι κάτι που μπαίνει και βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πριν 5 μήνες τον HP Desighnjet 111 με ρολό, αξιόπιστος ως τώρα, οικονομικότατα τα μελάνια του, σε σχέση και με την τιμή του (τον βρήσκεις από 750€ εως 1000€). Δείτε τον, νομίζω αξίζει λόγω του χαμηλού κόστους του.

 

Μόνο που είχα πρόβλημα με την έλλειψη κάρτας δικτύου (θέλει άλλα 300-400€ για κάποιο λόγο..)

 

Προσοχή σε αυτό που λέει ο slalom για κάρτες δυκτίου με 100€.. εγώ πήρα έναν print server της digitus που όταν όμως έστελνα για να τυπώσω μου κράσαρε το σύστημα (είχα χρόνια να δω ΜΠΛΕ οθόνη..). Θέλει λόγο μεγάλου όγκων δεδομένων μεγάλο μηχάνημα για server, οι των 100€ είναι για printer μικρά..

 

Εμένα λύθηκε το πρόβλημα με έναν δυκτιακό Futzitsu NAS server με 1 ΤΒ δίσκο μέσα, δυνατό και καλό μηχάνημα, μέσω του οποίου πλέον τυπώνω κανονικά. Επίσης έχει και άλλες δυνατότητες που αξίζουν τα λεφτά του..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε αυτό που λέει ο slalom για κάρτες δυκτίου με 100€.. εγώ πήρα έναν print server της digitus που όταν όμως έστελνα για να τυπώσω μου κράσαρε το σύστημα (είχα χρόνια να δω ΜΠΛΕ οθόνη..). Θέλει λόγο μεγάλου όγκων δεδομένων μεγάλο μηχάνημα για server, οι των 100€ είναι για printer μικρά..

Δεν κατάλαβα τίποτα απ'αυτά που γράφεις. Αναφέρομαι σε αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/HP-Jetdirect-620n-Internal-Print-Server-J7934A-Other-Pr-/150616650975?pt=UK_Computing_Printer_Paper_Accessories_ET&hash=item231173b4df καινουρια κάρτα δικτύου. Ίδιος κωδικός με τους κωδικούς του 510

Link to comment
Share on other sites

@Kane για βάση δεν ξέρω το πλαίσιο το καλοκαίρι το έδινε με βάση στην τιμή (Το είχε προσφορά) κόφτης και τροφοδότης ρόλου εννοείτε αφού είναι ενσωματωμένα στο μηχάνημα δεν είναι κάτι που μπαίνει και βγαίνει.

 

Στο mgmanager (οπου ειναι η φθηνότερη τιμή μέσω skroutz) η τιμή περιλαμβάνει και τη βάση.

 

(σύμφωνα με τον κωδικό στα τεχνικά χαρακτηριστικά του pdf), μόλις το τσέκαρα.

 

Δεν είναι άσχημη τιμή.

 

@babis.lou , γι'αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, μιας και πλέον έχει 730ε με το φπα, αλλά το Α1 θα μας δένει τα χέρια ενίοτε.

 

Μια ερώτηση. Εάν κατά 100% οι εκτυπώσεις ειναι ασπρόμαυρες, μπορούν να αφαιρεθούν τα έγχρωμα απο μέσα και να μην επηρεάζεται καθόλου η λειτουργία του;

Διότι σαν inkjet εκτυπωτής, αν δε χρησιμοποιούνται, θα χαλάνε και μετά ποιός ασχολείται με καθαρισμούς και συναφή...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μπορείς να τα βγάλεις τα μελάνια αλλά μπουκώματα δεν θα έχεις ποτέ εγγυημένο αυτό από εμένα. Στο γραφείο ΔΕΝ τυπώνουν ΠΟΤΕ έγχρωμα, σπάνια τυπώνω εγώ (κόκκινο για πυροσβεστική και μπλε για αέριο) (το κίτρινο δεν έχει αλλαχθεί ποτέ). Παρόλα αυτά την κεφαλή θα αναγκαστής να την αλλάξεις κάποια στιγμή αφού από ότι έχω καταλάβει τις πάει με ημερομηνία λήξης και όχι με χρήση.

 

Για εμένα είναι ξεκάθαρο το θέμα σε καλύπτει το Α1 παίρνεις τον μικρό αν όχι δίνει τα ΔΙΠΛΑ και παίρνεις το μεγάλο. Εγώ από τα σχέδια μου έχω δει ότι το Α0 δεν είναι τόσο σπάνιο ειδικά όταν συνεργάζεσαι με πολιτικό μηχανικό που έχει πλότερ δεν κάθεται να βρει την βέλτιστη λύση η να φτιάχνει μικρά πινακάκια, σου λέει ότι βγει βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός εσύ.. λάθος εγώ..

 

Απλά την πάτησα σαν χαζός με τον print server της digitus..

Αυτό λες? http://www.digitus.info/sv/produkter/netzwerk/fast-ethernet-netzwerk/print-server/wireless-lan-print-server-parallel-dn-13016/

 

Μάλλον την πάτησες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τέλει, αγοράστηκε καινούργιος ο εν λόγω Plotter Α0 της ΗΡ, προς 1563ε με το ΦΠΑ.

 

Τον περιμένω απο βδομάδα.

 

Το θέμα μου είναι το εξής: θα τοποθετηθεί μακριά απο την Η/Υ, το οποίο σημαίνει,πως ξεχνάμε μακρύ καλώδιο USB.

Αναγκαστικά πρέπει λοιπόν να αγοραστεί η κάρτα δικτύου που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω, προς 110 περίπου λίρες;

Εχει δοκιμαστεί κάτι άλλο;

 

Δεν κατάλαβα τίποτα απ'αυτά που γράφεις. Αναφέρομαι σε αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/HP-Jetdirect-620n-Internal-Print-Server-J7934A-Other-Pr-/150616650975?pt=UK_Computing_Printer_Paper_Accessories_ET&hash=item231173b4df καινουρια κάρτα δικτύου. Ίδιος κωδικός με τους κωδικούς του 510

 

Ο κωδικός σύμφωνα με HP ειναι αυτός: HP Jetdirect 620n Fast Ethernet Print Server (J7934G) , στο δικό σου δίνει J7934A, αλλά η αναζήτηση λέει πως είναι το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.