Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Έχω έναν Α2 και έναν Α1 στα 8 μέτρα μακριά, με ένα τέτοιο καλώδιο έκαστος, αλλά 10 μέτρων. Είχα ένα, το δεύτερο που χρειαζόμουν το πήρα από Πλαίσιο, αλλά ήταν επίσης "εκθεσιακό κομμάτι".

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Serial-Cables/Konig-Cable-Data-Connection-DB-25M-25M-5-0M-CABLE-103-55.htm

Δεν το έστελναν, γιατί υπήρχε μόνο ένα κομμάτι στη Μαγούλα κι έστειλα courier.

 

Τα σειριακά αντέχουν μεγάλες αποστάσεις γενικά. Διαφορετικά προτείνω ασύρματες συνδέσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες, ξαναλέω, θέλει προσοχή.. Είχα πάρει το http://www.digitus.info/en/products/network/fast-ethernet-network/print-servers/fast-ethernet-print-server-usb-20-dn-13003-w/ (απο lan --> usb --> plotter) και κρασαρε το σύμπαν (μπλε οθόνη στα windows 7).. Πριν πάρεις οτιδήποτε βεβαιώσου ότι δουλεύει με το συγκεκριμένο plotter, γιατί ο όγκος δεδομένων που θέλουν αυτά ξεπερνάνε τους απλούς printer για τους οποίους είναι..

Μόνο φωτιά που δεν έπαιρνε όταν του έδινα να τυπώσει..

 

Πάντως μια άλλη λύση που δουλεύω εγώ κ ίσως σε βολέψει: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305634

 

Είναι δυκτιακό μηχάνημα - αυτόνομο, έχει δίσκο 1 ΤΒ, λειτουργικό δικό του που το ελέγχεις από κάποιον internet explorer, έχει αυτόνομες λειτουργίες (όταν) και αν έχεις κάποιο δύκτιο στο γραφείο σου είναι προσβάσιμος από παντού. Κάνει Backup τα δεδομένα σου όποτε του πεις αυτόματα, μπορείς να βάλεις surveilance station με κάμερες, αυτόνομα να κατεβάζει torrents αν έχεις ιντερνετ στο δυκτιο και πολλά άλλα.. Μέχρι και server gia να σηκώσεις σελίδα στο internet μπορεί να γίνει.. Τέλος πάντων μέσω αυτού τυπώνω εγώ μια χαρά στον HP designjet..

 

Τον είχα πάρει απο eshop 170€, σε προσφορά, δεν ξέρω τώρα πόσο μπορείς να τον βρεις..

Ο όγκος δεδομένων είναι όντως μπελάς, η παραπάνω λύση είναι η καλύτερη, μετά την κάρτα δικτύου. Και ένας δίσκος ποτέ δεν πάει χαμένος, ένα backup χρειάζεται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ανόητη ερώτηση.

 

Βλέπω πως υπάρχει dimmάκι επέκτασης μνήμης 256mb. Αυτό είναι κοινό dimm μιας πχ sdram,ddr1/1 που βάζουμε και στα pc ή κάτι εξειδικευμένο απλώς για να τα πληρώνουμε κερατιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

θα απαντήσω με μία ερώτηση στην ερώτηση σου...τι χρειάζεται ένας εκτυπωτής την παραπάνω μνήμη; (δεν το λέω για ειρωνεία)

Link to comment
Share on other sites

...

...τι χρειάζεται ένας εκτυπωτής την παραπάνω μνήμη; (δεν το λέω για ειρωνεία)

Ξενύχτισες μέχρι αργά να τελειώσεις τα σχέδια για να καταθέσεις αύριο, βάζεις ένα χιλιόμετρο ρολό χαρτί πατάς εντερ φεύγουν και τα 30 σχέδια της άδειας πας σπιτάκι σου και κάνεις νανάκια.

Σβήνεις το PC και μένει αναμμένο το πλότερ με την μνήμη του να εκτυπώνει μερικές ώρες.

 

Δεύτερη παραλλαγή

Γραφεία ή τεχνικές εταιρίες με περισσότερα των 5 ή 6 ατόμων στον σχεδιαστικό τομέα, έχουν τον πλότερ στο δίκτυο και στέλνουν. Αν δεν έχει μνήμη ο πλοτερ και είναι αρκετά τα άτομα τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ανόητη ερώτηση.

 

Βλέπω πως υπάρχει dimmάκι επέκτασης μνήμης 256mb. Αυτό είναι κοινό dimm μιας πχ sdram,ddr1/1 που βάζουμε και στα pc ή κάτι εξειδικευμένο απλώς για να τα πληρώνουμε κερατιάτικα;

Όχι, ψάξε με τον κωδικό του αξεσουάρ στο eBay. Και αυτό, γύρω στο κατοστάρικο έξω.

Link to comment
Share on other sites

θα απαντήσω με μία ερώτηση στην ερώτηση σου...τι χρειάζεται ένας εκτυπωτής την παραπάνω μνήμη; (δεν το λέω για ειρωνεία)

 

Ένα μοντέλο θα πω: HP DesignJet 430.

 

Όσοι τον έχουν, θα έχουν αντιμετωπίσει κάποια στιγμή πρόβλημα.

 

Ειδικά όταν πάω να τυπώσω ολόκληρη "σύνθεση" (σχέδια+πίνακες+εικόνες), τότε καταρρέει το σύμπαν και τυπώνει μόνο γραμμές, χωρίς να τυπώνει τα γράμματα και τις εικόνες (από Autocad, Fespa ή Τέκτων).

 

Μία λύση είναι η επιλογή χρήσης της μνήμης του υπολογιστή (άρα ο υπολογιστής σέρνεται κι αν το ζορίσεις κολλάει) και η άλλη η εκτύπωση σε πρόχειρη ποιότητα (με τις γραμμές να κυματίζουν και τις εικόνες να μην φαίνονται).

 

Άλλη λύση είναι να αγοράσεις extra μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

@Didonis όλο αυτό δλδ για να μην κλείσω τον υπολογιστή; και γιατί να τον κλείσω αφού έτσι και αλλιώς σπίτι μου δεν θα πάω γιατί θα πρέπει να κόψω και να διπλώσω όλα τα σχέδια και ασφαλώς να κάνω αυτό που οι μηχανικοί κάνουν με τις καλύτερες τιμές σε σχέση με τα αλλά επαγγέλματα ΝΑ ΣΦΡΑΓΊΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΆΨΩ.

 

οπότε θα τον αφήσω ανοιχτό να χαζεύω λίγο στο ιντερνετ στα διαλείματα, γιατί στο δίπλωμα είμαι σφαίρα και πιο γρήγορος και από μηχανήματα.

 

 

Υ.Γ. επειδή ο γραπτώς λόγος παρεξηγείται (και δεν έχω σήμερα όρεξη για άλλες χαζοπαρεξηγήσεις (καμία σχέση με το φόρουμ εδώ)) όλα τα παραπάνω είναι με μία τεράστια δόση χιούμορ ώστε να αιτιολογήσω ότι σε μικρό γραφείο το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν θα χρειαστεί την μνήμη (βάσει τις δικής μου εμπειρίας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τη βρεις απέξω φτηνά, παρτη. Έχω δει plotter να ριχνουν ταχύτητα οι κεφαλες (το πήγαινε-ελα) στη μεση του σχεδίου, και μετά να συνεχίζουν. Και που να στειλεις σκαναρισμένο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γύρω στα 8-10 μέτρα.

 

Θαρρώ,πως το USB δε κάνει για τέτοιες αποστάσεις.

 

Στα 5 λές, πως δεν είχες προβλημα; Ισως να φθάνει και σε μένα,αλλά πρέπει να εχω το καλώδιο στο πάτωμα...

 

Την ίδια απόσταση έχω και εγώ και δουλεύει μια χαρά .. . βολίδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.