Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά την αγορά plotter θα ήθελα την άποψή σας για τον Epson 9700.... Επίσης, θεωρείτε οτι είναι άσκοπο, τώρα πια που όλα τα δικαιολογητικά θα κατατείθενται ηλεκτρονικά;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλία όλα εντάξει με τα καλώδια;

 

Εγώ πιστεύω πως ένα πλόττερ, πάντα θα'ναι χρήσιμο. Τουλάχιστο για τους τοπογράφους...Διότι τα σχέδια που δίνονται στους πελάτες,δε μπορούν να'ναι σε...usb!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά !!!

 

Αγόρασα πρόσφατα τον HP Designjet 111 με ρολό και αφού τον εγκατέστησα παρατηρώ το εξής περίεργο:

 

Η πράσινη λυχνία παραμένει συνέχια αναμμένη, ακόμη και όταν πατήσω το πλήκτρο απενεργοποίησης και η οθόνη και το ανεμιστηράκι τεθούν εκτός λειτουργίας. Σβήνει μόνο όταν το βγάζω από την πρίζα. Είναι αυτό φυσιολογικό;

 

Στο εγχειρίδιο αναφέρεται ότι η λυχνία σβήνει όταν ο plotter είναι απενεργοποιημένος.

 

Παρακαλώ για τα σχόλια όσων έχουν εμπειρία από HP plotters.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα! Ενδιαφέρομαι για αγορά plotter. Βέβαια δε ξέρω κατα πόσο είναι σωστή μια τέτοια επένδυση, καθώς οι εκτυπώσεις θα μειωθούν και είμαι καινούργια μηχανικός με μικρό όγκο δουλειών. Αλλά όπως προανέφερε και κάποιος συνάφελφος ένας plotter είναι απαραίτητος σε ένα τεχνικό γραφείο, επομένως εκμεταλλευόμενη και την επιδότηση του ΟΑΕΔ σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μηχάνημα και ίσως κάποια προσφορά που δεν έχω πάρει χαμπάρι?

Για διάσταση Α0 σκέφτομαι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον.............αν δεν κάνεις Τοπογραφικά, τον Α0 βάλτον στην άκρη, δεν θα σου χρειαστεί σχεδόν ποτέ!

Και αν σου χρειαστεί μία φορά πας έξω και τυπώνεις.

Άρα κατά τη γνώμη μου ξεκίνα με Α1.

 

Δεύτερον............όντως δεν ξέρω αν αξίζει η επένδυση πλέον σε plotter αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι απαραίτητος σε ένα τεχνικό γραφείο.

Και από τη στιγμή που θα επιδοτηθείς πάρτον με κλειστά τα μάτια.

 

Από επιλογές ξεκίνα με HP και Canon.

Διάβασε και το σχετικό θέμα, θα δεις πολλές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ Ηλία για την άμεση απάντηση και για την ώθηση για αγορά καθώς η ανασφάλεια για τη δουλειά με αποτρέπει αλλά συμφωνώ με αυτά που είπες!

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για επιλογή μηχανήματος είναι καλοδεχούμενη!

Τοπογραφικά κάνω επομένως το σκέφτομαι για Α0.

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

να πάρεις πλότερ εφόσον έχεις την δυνατότητα

θα τον αποσβέσεις σίγουρα

κι εγώ αρχικά αμφιταλαντευόμουν και δεν προχώραγα

από όταν τον πήρα άλλαξε ουσιαστικά η ζωή μου. έχομαι Κυριακή βράδυ, κάνω εκτύπωση έφυγα

ούτε εξάρτηση με κανέναν, ούτε τίποτε

εσυ χρειάζεσαι Α0 βέβαια

κοίτα για HP, η σειρά 500, σε καλύπτει νομίζω

καλή ποιότητα και σχετικά χαμηλή κατανάλωση

τους Cannon, αν και την θεωρώ π ο λ υ καλή εταιρεία δεν την εμπιστεύτικα για πλότερ, λόγω του θέματος με τις κεφαλές που έχουν

αυτό έλεγξέ το κι εσύ

κοίτα αν μπορείς και για ένα Α3 αν είναι δυνατόν για τα προσχέδια

ότι άλλο θες ρωτα

αλλά μην αποθαρρύνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το hp designjet 111.

Προς στιγμή εκτύπωσα ότι βλακεία μου ήρθε για δοκιμή. Καλός είναι.

 

επειδή τον έχω λίγο μακριά και έχω δύο υπολογιστές για σχέδιο στο γραφείο μου θέλω να ρωτήσω (για να μην γεμίζω καλώδια)

έχει δοκιμάσει κανείς Print Server με Ethernet (έχω δει D-LINK DPR-1020 PRINTSERVER ή TP-Link TL-WPS510U Wireless Print Server G)

Link to comment
Share on other sites

καθώς οι εκτυπώσεις θα μειωθούν...

Το διάβασα και σε άλλο post αυτό.

Αλλά γιατί θα μειωθούν οι εκτυπώσεις?

Το χαρτί είναι το απλούστερο μέσο για να μεταφέρεις τα σχέδια από το PC στην οικοδομή.

Εντάξει, ίσως στο μέλλον προκύψουν εύκαμπτες και ανθεκτικές οθόνες, ίσως και projectors τσέπης,

αλλά και πάλι πιστεύω πως το χαρτί είναι αναντικατάστατο. Σημειώνεις πολύ εύκολα επάνω του, μπορείς να τσακίσεις και να το βάλεις στην τσέπη, είναι σχεδόν τσάμπα ώστε να μοιράζεις σχέδια σε όλο το συνεργείο

και ο καθένας αντιλαμβάνεται πολύ ευκολότερα ένα σχέδιο τυπωμένο σε χαρτί και σε κλίμακα 1:50 από να το βλέπει στην οθόνη.

Άντε, να δούμε πότε θα βγουν και οι 3D plotters ώστε να τυπώνουμε και μακέτες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.