Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν από δύο χρόνια όταν έψαχνα για plotter κατέληξα στον ΗP500 42 , λόγω ότι του ονόματος και λόγω μιας προσφοράς.Οι τιμές ποικίλουν και αν ψάχνεις για Α0 θα βρεις μεγάλες διαφορές.Εγώ κατέληξα να το πάρω από το πλαίσιο.Τότε καλό ήταν και το plotter της Canon με καλύτερες τιμές στα ανταλλακτικά.Πάρε προσφορά και από τη Χerox έχει καλά μηχανήματα.Για να συγκρίνεις τιμές ανταλλάκτικών πρόσεχε να είναι τα ίδια ml και αναφέρονται στην ίδια ποσότητα εκτύπωσης.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό το οποίο δεν το είχα σκεφτεί είναι το πως αλλάζεις χαρτί.Επειδή τα μεγέθη των σχεδίων ποικίλλουν , χρειάζεται να αλλάζω χαρτί συχνά και το συγκεκριμένο plotter έχει το ρολό στη πλάτη , οπότε χάνεις περισσότερο χρόνο.Κοίτα να είναι το ρολό μπροστά και να είναι εύκολη αλλάγή του.Επίσης κοίτα το service.Π.χ. η HP δεν΄έχει αντιπροσωπεία στη Λάρισα αλλά μόνο Θεσ/κη και Αθήνα.Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έβγαλε προβλήματα.Άλλα 2 χρόνια να αντέξει θα την έχει κάνει την απόσβεση του , δεδομένου ότι το 40% της αγοράς του επιδοτήθηκε.

Για το ΗP υπάρχουν κατά καιρούς προσφορές μαζί με υπολογιστές δώρο ή με κάποια αρχιτεκτονικά προγράμματα.Νομίζω η AceCad πρέπει.Αν κάνεις log in , κατά καιρούς σου στέλνουν προσφορές.

Επίσης αν δουλεύεις σε οργανωμένο γραφείο , πάρε και κάρτα δικτύου ώστε να είναι δικτυακό το μηχάνημα και να έχει αρκετή μνήμη για να μην κολλάει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σχετικά με τους σχεδιογράφους έχουμε κάτι νεότερο? Τίποτα προσφορές λόγω οικ. ύφεσης? Συγκρίσεις κόστους & ποιότητας χαρτιού έχουμε? Φαντάζομαι κάθε εταιρεία έχει το δικό της χαρτί. Διάβασα για τον CANON iPF610 πως δέχεται και κασέτα για ευκολία στην εκτύπωση πολλαπλών Α4, Α3, & Α2!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ καλό πλοττερ όπως και αναφέρθηκε ειναι της ΗΡ το 500 και το 800. Τα έχω δουλέψει και τα δύο και είναι πολύ καλά μηχανήματα. Το 800 από ότι ξέρω αποσύρθηκε - βγήκε νέο μοντέλο- αλλά ακομά βρίσκεται στην αγορά. Και τα Canon είναι καλά, αλλά η ΗΡ έχει καλύτερη κάλυψη και πρόσβαση από παντού. **********************************************

HP 500 A0 2900 Euro. Τιμές για χαρτί και μελανάκια εξαρτώνατι από διαστάσεις και ποιότητα. Σε ΗΡ πάντως έχει πολλές προσφορές σε plotter. Αν χρειαστείς πληροφορίες ή βοήθεια μη διστάσεις να στείλεις mail.

 

Παρατηρήσεις:

1.Διαφημίσεις οποιουδήποτε είδους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του administrator. Η παραίνεση για επικοινωνία με πμ αρκεί

2.Μην κάνετε συμπληρωματικά μηνύματα για να αλλάξετε κάποια λεπτομέρεια μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή Επεξεργασία για να διορθώσετε τo μήνυμα σας.

iovo

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω ν' αγοράσω και εγώ ένα plotter προς αντικατάσταση ενός παλαιού HP 750C. Είμαι μεταξύ HP T610 και Canon iPF710. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση. Ο Canon έχει μεγαλύτερη μνήμη (256ΜΒ standard & μέγιστη) σε σχέση με τον ΗΡ (128ΜΒ standard & μέγιστη). Επιπλέον ο Canon έχει standard σύνδεση δικτύου ιδιαίτερα χρήσιμο ακόμα και για μιρκό γραφείο. Γενικά έχει αρκετά θετικά ο Canon ΟΜΩΣ εκεί που κολλάω είναι στις κεφαλές. Ο Canon έχει μία κεφαλή ενώ ο ΗΡ 3. Το κόστος για την αντικατάσταση της κεφαλής του Canon είναι ....... ~500 ευρώ!!! Βέβαια λένε ότι κρατάει περισσότερο από αυτές του ΗΡ όμως στο ΗΡ αλλάζεις μία κάθε φορά και με …. κόστος ~60-70 ευρώ!

 

Δεν ξέρω τι να κάνω, αν δεν ήταν το θέμα με το κόστος της κεφαλής θα είχα ήδη πάρει τον Canon.

Link to comment
Share on other sites

με τις ταχύτητες του hp 500 τι γίνεται ρε παίδες;

ένας συνάδελφος πήρε την προηγούμενη βδομάδα έναν hp500 ps 42'' ο οποίος έχει την ίδια ταχύτητα με τον παλιό 750C :confused:

 

σημείωση έχω ρυθμίσει τα πάντα για γρήγορη εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω ν' αγοράσω και εγώ ένα plotter προς αντικατάσταση ενός παλαιού HP 750C. Είμαι μεταξύ HP T610 και Canon iPF710. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση. Ο Canon έχει μεγαλύτερη μνήμη (256ΜΒ standard & μέγιστη) σε σχέση με τον ΗΡ (128ΜΒ standard & μέγιστη). Επιπλέον ο Canon έχει standard σύνδεση δικτύου ιδιαίτερα χρήσιμο ακόμα και για μιρκό γραφείο. Γενικά έχει αρκετά θετικά ο Canon ΟΜΩΣ εκεί που κολλάω είναι στις κεφαλές. Ο Canon έχει μία κεφαλή ενώ ο ΗΡ 3. Το κόστος για την αντικατάσταση της κεφαλής του Canon είναι ....... ~500 ευρώ!!! Βέβαια λένε ότι κρατάει περισσότερο από αυτές του ΗΡ όμως στο ΗΡ αλλάζεις μία κάθε φορά και με …. κόστος ~60-70 ευρώ!

 

Δεν ξέρω τι να κάνω, αν δεν ήταν το θέμα με το κόστος της κεφαλής θα είχα ήδη πάρει τον Canon.

 

 

Για εξηγησε λιγο αυτο με τις κεφαλες γτ κ γω για τον canon ελεγα....Σιγουρα ειναι τοσο ακριβες του canon???Γτ του hp εχουν καμια 30αρια ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή τιμή κεφαλής του Canon (σύμφωνα με την Art) είναι ~550 (δε θυμάμαι εάν το νούμερο είναι με ΦΠΑ ή χωρίς). Από το Πάσχα και μετά λένε ότι θα είναι γύρω στα 400ευρώ.

 

Το θέμα είναι ότι και μεγάλη διάρκεια να έχει, επειδή είναι μια για όλα τα χρώματα αλλάζει ταυτόχρονα και 400-500 ευρώ είναι ΠΑΡΑ πολλά για ένα αναλώσιμο ενός plotter. Στους HP οι κεφαλές μπορεί να χρειάζονται συχνότερα άλλαγμα αλλά είναι σαφώς πιο οικονομικές και αλλάζουν μία κάθε φορά (ανάλογα με τη χρήση). Τέλος ψάχνοντας στο site της http://www.canon-europe.com είδα ότι η κεφαλή (PF-03) έχει εγγύηση 1 έτος για πολλές χώρες ΠΛΗΝ της Ελλάδας!!! (http://www.canon-europe.com/Images/LFP%20Print%20Head%20Warranty_200907_tcm13-466612.pdf)...

 

Τέλος ακόμα και ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάρκεια να έχει η μία κεφαλή της Canon, η πιθανότητα βλάβης ή να ξεραθεί από παρατεταμένη αχρησία (π.χ. Αύγουστος) ή όχι πολύ συχνές εκτυπώσεις είναι μεγάλη και .... ΔΑΠΑΝΗΡΗ.

 

Ίσως ένας παλιός κάτοχος Canon plotter να μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του και να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

rouho, αυτό είναι δυστυχώς το πρόβλημα με τον canon. Έχω τον ipf 700 περίπου 3 χρόνια. Όλα άψογα, μέχρι που χρειάστηκε να αλλάξω κεφαλή. Πλήρωσα όσο γράφεις, περίπου 550 και άρχισα να το ψάχνω. Έμαθα οτι το νέο μοντέλο έχει άλλη κεφαλή πιό εξελιγμένη και διαρκεί περισσότερο, αλλά κανείς δεν λέει πόσο. Εμένα η παλιά μου κράτησε περίπου 1,5 χρόνο. Η νέα δουλεύει ακόμα.

Παρατήρησα επίσης οτι τη νέα κεφαλή PF-03, τη φοράνε σχεδόν όλα τα νέα μοντέλα της Canon. Επίσης βρήκα άπό forum εξωτερικού, οτι η τιμή θα πέσει στο μισό. Ελπίζω να πέσει στο μισό και στην Ελλάδα και όχι στα 400 που γράφεις. Κατά τα άλλα το plotter πετάει. Κανένα άλλο πρόβλημα. Πολύ γρήγορη εκτύπωση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

T-911 πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Τα 400ευρώ μου τα είπαν από την Art.

 

Επίσης είναι ιδιαιτέρως απογοητευτικό ότι σε πολλές χώρες της Ευρώπης ΠΛΗΝ της Ελλάδας η PF-03 έχει 1 χρόνο εγγύηση. Εδώ γιατί δε μας καλύπτει η εγγύηση?

 

Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, σε ότι αφορά τη χρήση του πόσο συχνά τυπώνεις. Φοβάμαι μήπως μετά από ένα διάστημα αχρησίας (π.χ. καλοκαίρι) "ξεραθεί" η κεφαλή και χρειάζεται αντικατάσταση! Επίσης μικρά γραφεία ή ελεύθεροι επαγγελματίες τυπώνουν μία φορά στο τόσο, σε αυτή την περίπτωση τη γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.