Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Δεν νομίζω να υπάρχει Τ510. Υπάρχει το Designjet 510.

 

Θα έπαιρνα το 520 είναι πιο καινούργιο μοντέλο και πιο γρήγορο από το 510 αλλά σε θέμα αξιοπιστίας δεν έχει δοκιμαστεί όσο το 510 που είναι πιο παλιό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akis73 το designjet 510 εννοούσα. 

Με το ίδιο σκεπτικό θα στρεφόμουν προς το 520 αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει δοκιμαστεί όσο το 510. 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πωλούνται πολλοί σχεδόν αχρησιμοποίητοι πλοτερς από επιδοτούμενα προγράμματα. Φυσικά θα είναι εκτός εγγύησης αλλά το χειρότερο που θα πάθεις πιστεύω είναι να έχει λήξει καμιά κεφαλή εκτύπωσης (αν έχουν πολλαπλές κεφαλές). Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις φυσικά.

 

Είσαι σίγουρος ότι θες να αγοράσεις καινούριο ?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να εγκριθώ από πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για την αγορά εκτυπωτή. Συνεπώς πρέπει να είναι καινούργιος και να υπάρχει τιμολόγιο.

Με ενδιαφέρει παράλληλα και η εγγύηση του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ....τότε. Φυσικά πας για καινούριο.

 

Το πιο σημαντικό για μένα είναι το κόστος των μελανιών. Αν κάθε μελάνι κάνει 60 ευρώ και ο πλοτερ δέχεται π.χ. 6 μελάνια καταλαβαίνεις για τι κόστος μιλάμε. Επομένως κοίτα να πάρεις ένα απλό μηχάνημα χωρίς πολλές κεφαλές και χωρίς πολλά μελάνια. Δεν θα τα χρειαστείς....

 

Φυσικά να έχει θύρα ethernet.

 

Μέγεθος χαρτιού πάρε τον μεγάλο ίσως τον χρειαστείς αφού είναι και επιδοτούμενος.

 

Εγγύηση ΗΡ δίνει νομίζω 2 χρόνια. Η υποστήριξη είναι μόνο τηλεφωνική.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τα μοντέλα που λες, έχω να σημειώσω μόνο το εξής:

 

Δεν υπάρχει μοντέλο της HP που να μην είναι "σκυλί" στην κατηγορία του... άρα αυτό δεν είναι κριτήριο ασφαλές κριτήριο ότνα συγκρίνεις 2 HP.

 

Μην πέρνεις όρκο. Το Τ770 βγήκε ένα από τα χειρότερα. Χαλάει πολύ εύκολα και τα 300 ευρώ φεύγουν για πλάκα στο service.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ και πάλι, έχω πλέον ένα νέο δίλημμα:

 

- HP Designjet T520 στα 2300€ 

 

-Canon IFP750 στα 2350€ 

 

Και στα 2 μηχανήματα συμπεριλαμβάνεται η βάση και έχουν 1 χρόνο εγγύηση από τον κατασκευαστή.

 

Πρέπει να τον παραγγείλω μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα το πολύ και είναι κάπως κρίσιμη επιλογή, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια είναι δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σας ενδιαφέρει να σας πουλήσω φιλικότατα ένα πολύ καλό παλιό hp 450c σε φιλικότατη τιμή!!!

 

Πληροφορίες Μήνυμα

 

Καλοπροαίρετα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι, έχω πλέον ένα νέο δίλημμα:

 

- HP Designjet T520 στα 2300€ 

 

-Canon IFP750 στα 2350€ 

 

Και στα 2 μηχανήματα συμπεριλαμβάνεται η βάση και έχουν 1 χρόνο εγγύηση από τον κατασκευαστή.

 

Πρέπει να τον παραγγείλω μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα το πολύ και είναι κάπως κρίσιμη επιλογή, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια είναι δεκτή!

'Εχω τον IPF750 εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι έχει ανεξάρτητη κεφαλή (όχι ενσωματομένη στα μελάνια), οπότε όταν χαλάσει θα κοστίσει περίπου 400e η αλλαγή της. Η hp νομίζω έχει τις κεφαλές πάνω στα μελάνια οπότε όταν αλλάζεις μελάνι παίρνεις και νέα κεφαλή. Δε ξέρω βέβαια πόσο κοστίζουν τα μεν και τα δε μελάνια, αυτό τσέκαρε!

 

Γενικά και με τους 2 θα κάνεις άψογα τη δουλειά σου, γνώμη μου κρίνε με βάση κόστος μελανιών και δες τι παίζει με τις κεφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους HP έχω δουλέψει, έχουν χωριστές κεφαλές από τα μελάνια.

 

Η διαφορά με τον canon είναι πως η HP έχει χωριστές κεφαλές για κάθε χρώμα ενώ ο Canon έχει μια για όλα τα χρώματα.

 

Στην πράξη, αυτό σημαίνει πως ο HP βραχυπρόθεσμα βγαίνει πιο οικονομικός επειδή μπορείς να αλλάξεις μόνο την μια κεφαλή που έχει πρόβλημα (στον Canon όποιο χρώμα και να έχει πρόβλημα αλλάζεις την κεφαλή).

Μακροπρόθεσμα δεν ξέρω τι συμφέρει, πρέπει να έχω δεδομένα από πολλούς χρήστες ώστε να ξέρω σε πόσα χρόνια περίπου αλλάζει κάποιος και τις 5 κεφαλές του HP και πόσο κοστίζουν σε σχέση με του Canon. Επίσης έχει σημασία το πόσο τυπώνεις, συχνά τα ακριβότερα μοντέλα έχουν χαμηλότερο κόστος ανά σελίδα και στα σχέδια η διαφορά είναι μεγάλη (ως γνωστόν η Α0 είναι 16 σελίδες Α4).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.