Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

για τον δικό μου η κεφαλή PF-03 κοστίζει  450€ και το δοχείο περίπου 50-60€.

και κάθε μελάνι....60€ Χ 6 = 360€

ολα με ΦΠΑ και γνήσια...my ass...

Μια χαρά! Ωραία επιλογή έκανα πάλι για plotter....

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί τα μελάνια και οι κεφαλές του HP πόσο πάνε ρε παιδιά! Από κόστος ή Σκύλα ή Χάρυβδη είναι. Το θέμα είναι ξέρετε κανένα κατάστημα να γεμίζει μελάνια plotter?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως ήμουν ανάμεσα στον κανον που εχουν οι μισοί συνάδελφοι και στον λιγο παλιότερο 510 hp.

 

Προτίμησα τον 2ο, λόγω χαμηλότερου κόστους αναλωσίμων. Οταν δε διάβασα πως η κεφαλή/ες του κάνον έχουν καμμια 300+ ε πήδηξα.

 

Μπορεί μεν να κρατάει για "πάντα", αλλά αν συμβεί κατι, είναι πολλά τα λεφτά.

 

Στον hp (που σίγουρα δεν εχει την ίδια ποιότητα, αλλά για τοπογραφικά Α0 ακόμη και με φωτό δεν έχω κανένα θέμα...) με 100-120ε αλλάζω τα μελάνια με γνήσια και με 120-150 αν θυμάμαι καλά τις κεφαλές με γνήσιες πάλι.

Κεφαλές θέλει κάθε 5-6 αλλαγές μελανιών, πρακτικά...μόλις λήξουν.

Θα θυμηθώ να δώ στο γραφείο πόσα τμ χαρτί εχω τυπώσει και σε τι ποσοστό ειναι τα μελάνια.

Σίγουρα εχω τυπώσει 3 ρολλά Α1 και 2 ρολλά Α0 και τα μελάνια είναι στο 25% περίπου. Βέβαια, τα τελευταία σχέδια ειναι με φωτο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω εχω πλοτερ HP T520 Α1 και τα μελανια κοστιζουν 4* 70 ευρω γνησια.. Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος ( μαγαζι refill ) να τα γεμιζουμε....''στη ζουλα''???

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πλοτερ HP T520 Α1 και τα μελανια κοστιζουν 4* 70 ευρω γνησια.. Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος ( μαγαζι refill ) να τα γεμιζουμε....''στη ζουλα''???

Με 4*70 ευρώ εγώ θα αγόραζα κανένα συνοικιακό οικόπεδο ή κανένα καινούργιο αυτοκίνητο πάντως........ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:  www.perfectprint.gr

 

 

Αν πραγματι ειναι ΟΚ τα μελανια αυτα, ττοτε μειωνεται αρκετα το κοστος!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχετικα ακριβα στην αγορα τους, επειδη αγοραζεις 1λιτρο μελανι.

Επισης πρεπει να βγαλλεις το τσιπακι απο το παλιο μελανι, αυτο δεν ξερω πως θα δουλεψει, αν μπορεις να το κανεις reset κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τυπώσω λοιπόν τις προάλλες κύριος μια σειρά σχεδίων και μου βγάζει το οδοιπορικο από τους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου με περίεργα χρώματα. Είχα παρατηρήσει μια αλλοίωση των χρωμάτων τελευταία, λέω ας κάνω έναν nozzle check και head cleaning..

Ξεκινάει, σημείωτέον πως τα έγχρωμα μελάνια ήταν στο τελείωμα τους, και εκτός του ότι με το head cleaning γονατίζει τα μελάνια και μου τα τελείωσε, πριν ολοκληρώσει βγάζει ένα σφάλμα στο οποίο φιγούραρε η λέξη printhead... 

Εχει τύχει σε κανέναν γιατί με έλουσε κρύος ιδρώτας?? Μία αλλαγή μελανιών έχω κάνει ο καημένος, ούτε 10 ρολά δεν έχω τυπώσει, υπάρχει περίπτωση να θέλει κεφαλή?? Και η μ@λ@κί@ είναι πως για να τεστάρω περεταίρω πρέπει να αγοράσω και να αλλάξω τα τρία έγχρωμα μελάνια, δηλαδή 150 ευρώ...Εάν έχει κανείς καμία ιδέα... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.