Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη συνάδελφε, τώρα είδα το μήνυμα σου.

Το Plotter είναι το ipf750 Canon, το μήνυμα έλεγε πως πρέπει να εκτελεστεί head cleaning και αν δεν γίνει κάτι μ' αυτο να "consider replacind head".

το θέμα είναι πως είχαν τελειώσει τα μελάνια για να κάνω head cleaning . Αγόρασα χθές και τα εγκατέστησα οπότε θα δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να λυθεί. Αλλιώς λεφτά για κεφαλή δεν υπάρχουν επί του παρόντος..

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να σε στεναχωρήσω...αλλά σύντομα πας για αλλαγή κεφαλής....δεν σώζεται για πολύ ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σώζεται ήδη...Αφού ξαναέκανα Head Cleaning 1 και 2 , εξακολουθώ να παίρνω error...

Αύριο θα μιλήσω με κάποιον από την Intersys να δω τί έχει να μου πει...

Εάν είναι όντως θέμα αντικατάστασης κεφαλής πάντως, η κατάσταση είναι γελοία...

Δεν μπορεί να απαιτείται κεφαλή σε Plotter που έχει τυπώσει 11 ρολά χαρτί και έχει καταναλώσει 250 ml μαύρα μελάνια και 150 ml έγχρωμα..

Είμαι υπερβολικός?

Link to comment
Share on other sites

Το 80% του χρόνου ανοιχτός terry ναι...

Επικοινώνησα με τεχνικό σήμερα και μου είπε πως κατά 90% είναι θέμα αντικατάστασης κεφαλής.

Μου είπε πως ανεπίσημα, οι κεφαλές έχουν χρόνο ζωής περί τα 2 χρόνια, εγώ δηλαδή ήμουν κι από τους τυχερούς που κράτησε 3.

Απ' ότι φαίνεται είναι ανεξάρτητο χρήσης. 

Επίσης ενημερώθηκα από το τμήμα του αναλωσίμων, πως το κόστος της είναι 347 ευρώ + ΦΠΑ...

Δεν την χρειαζόμουν αυτή την κατραπακιά η αλήθεια είναι ... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, δε γνωρίζω αν ισχύει στους Canon, αλλά στους HP η κάθε κεφαλή έχει διάρκεια ζωής περίπου 6 αλλαγές μελανιών ή όταν φθάσει η ημ/νια λήξης. Ναι αυτά τα καταραμένα τσιπάκι που χουν πάνω τους για να πετάμε τα λεφτά μας τζάμπα.

Πάντως, expire date εμένα είχαν 4 χρόνια απ'την ενεργοποίηση των. (ίσως και 5 πρεπει να το δώ).

 

Βλέπω τις διαολεμένες τιμές που αναφέρεις και ευτυχώς δεν πήρα Canon. Τώρα, ψάξε σε κάνα ebay ή αν εχεις καποιο γνωστό απο αμερικα που ρχεται για γιορτες κάτι. 350ε ειναι πολλά λεφτα...και ειναι κρίμα.

 

Το κακό ειναι πως οτι και να επιλέξουμε "εμεις" τα μικρά γραφεία ειναι ψιλοκαταδικασμένο. Διότι καλύτερα να τυπώσει 100 ρολά και να χαλάσει, παρά 10. Στα 100 θα πω οκ, έκανε κι απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας! Καθώς ενδέχεται να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο HP DesignJet 1050C θα ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείται μια λογική τιμή αγοράς; Το συγκεκριμένο plotter τον έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα, η συντήρησή του ήταν καλή και δεν είχαν ανακύψει σοβαρές βλάβες. Το τεχνικό μου γραφείο είναι μικρό και καταρχήν θεωρώ ότι δεν πρόκειται να υπάρχει σημαντική αναπαραγωγή σχεδίων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τριψηφιο ποσο πιστευω, εξαρταται απο την κατασταση του γενοκοτερα, το αν εχει καινουρια μελανια κεφαλες, αν ειναι refurbished απο την αντιπροσωπεια.... ξερεις την ιστορια του μηχανηματος βασικα? Ειναι ρισκο αυτο που κανεις

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο ebay

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_ItemCondition=4&_nkw=designjet%201050c&rt=nc&_pppn=r1&_mPrRngCbx=1&_udlo=400&_udhi

 

με τις τιμές χοντρικά από 700-1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.